Przejdź do artykułu
2022-06-10 | Z ładunkiem w drodze

Strajk związku kierowców ciężarówek w Korei Południowej

Najważniejsze informacje:
• Operacje portów Pusan i Pyeongtaek uległy spowolnieniu
• Strajk może wpłynąć na eksport: od stali przez tworzywa sztuczne, aż po towary konsumpcyjne
• Kierowcy ciężarówek protestują w związku ze zmianą przepisów, które dotychczas gwarantowały im płacę minimalną w miarę wzrostu cen paliwa

Zrzeszeni w związkach zawodowych kierowcy ciężarówek w Korei Południowej wezwali do strajku generalnego we wtorek, 7 czerwca, by zaprotestować przeciwko wygaśnięciu ustawy z 2020 roku, która gwarantowała im pensję minimalną. System „Safe Trucking Freight Rates System” ma również na celu zapobieganie wypadkom i poprawę bezpieczeństwa na drogach poprzez zapewnienie minimalnych stawek frachtowych dla kierowców. W obliczu rosnących cen paliw związki argumentują, że regulacja ta jest kluczowa dla kierowców ciężarówek i wzywają do jej przedłużenia również na kolejne lata.

Aby pokazać swoje poparcie, około 4000 protestujących zgromadziło się we wtorek w południowokoreańskim porcie Pusan (piątym najbardziej ruchliwym porcie kontenerowym na świecie), a kolejne 7500 dołączyło w środę. Podczas gdy policja blokuje ciężarówki związkowe, które próbują wjechać na ten obszar, port w Pusan i inne porty Korei Południowej nadal działają, a bezpośredni wpływ strajku na porty jest ograniczony.

Istnieją jednak doniesienia o firmach (od producentów opon po huty stali), które twierdzą, że nie mogą przetransportować do portów przesyłek kontenerowych na eksport. Inni główni eksporterzy z Korei Południowej, tacy jak Samsung Electronics, SK Hynix, Hyundai Motor i LG Electronics, mogą także potencjalnie ucierpieć, jeśli strajk będzie kontynuowany. Takie opóźnienia w eksporcie zwiększą, i tak już napięte, globalne łańcuchy dostaw.

Obraz1

Dane project44, zebrane na tydzień przed strajkiem, pokazują uśrednione czasy przebywania ładunków w trzech głównych portach Korei Południowej, a mianowicie w Pusan, Gwangyang i Inczon. Tygodniowy czas postoju w eksporcie w wymienionych portach wynosi odpowiednio 2,7, 4,6 i 3,2 dni, a import odpowiednio 4,5, 7,8 i 5,0 dni. Choć skutki strajku w portach mogą nie być jeszcze natychmiastowe, nadal monitorujemy szybko zmieniającą się sytuację.

Obraz2

W przypadku pytań prosimy o kontakt:
dagmara.rode@mondaygroup.pl


Zobacz także

Fotorelacja z konferencji technicznych w Trzebnicy
AXI IMMO podsumowuje I kw. 2022 na rynku magazynów
Firma ISS promuje usługę Tork PaperCircle®
Cyfrowa transformacja w polskich firmach handlowych
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Zaskakujący protest pracowników niemieckich portów
DKV umożliwia rezerwację parkingu dla kierowcy
Pobierz raport „Transport drogowy w Polsce 2021+”
Koszty pracy zawodowych kierowców idą w górę

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów