2020-09-17 | Głos z rynku

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Jeśli rozważasz inwestycję we własną mikroelektrownię fotowoltaiczną, to z pewnością w Twojej głowie pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy fotowoltaika naprawdę zapewni oszczędności? Czy inwestycja się opłaci? Czy warto wydać kilka tysięcy złotych na panele? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Sprawdź!

Fotowoltaika – mity i wątpliwości

Z generowaniem energii ze słońca związanych jest wiele mitów, które potęgują wątpliwości wielu zastanawiających się nad inwestycją w fotowoltaikę. Jednym z nich jest to, że instalacja produkuje prąd jedynie latem, kiedy jest dużo słońca. W pozostałym czasie trzeba zaś korzystać z tradycyjnego poboru energii z sieci energetycznej. To oczywiście nieprawda. Panele fotowoltaiczne generują energię przez cały rok – co naturalne, jest jej więcej w dni słoneczne, w miesiącach letnich często kilkukrotnie niż w zimowych. Jednak z pewnością nie można powiedzieć, że zimą praca w mikroelektrowni ustaje.

Ze wspomnianym mitem łączy się najczęściej następująca wątpliwość – własna, ekologiczna elektrownia nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości energii by sprostać zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego. To również nie jest prawdą. O ile projekt instalacji zostanie dobrze zaplanowany i dostosowany do potrzeb inwestora (czyli najczęściej w przypadku gospodarstw domowych po prostu rodziny), panele fotowoltaiczne będą w stanie wygenerować w skali roku większość prądu potrzebnego do bieżącego funkcjonowania.

Pomocne w tej kwestii jest też rozwiązanie prosumenckie, które polega na tym, że właściciel instalacji (czyli prosument) zużywa energię na własne potrzeby, a jej nadmiar przekazuje do sieci. Dzięki systemowi opustów może ją później odebrać - najczęściej dzieje się to właśnie zimą, kiedy same panele są w stanie wyprodukować mniejszą ilość energii.

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna – co to oznacza?

Kluczowe dla opłacalności działania całej instalacji jest jednak, jak zostało to już wspomniane, optymalne jej zaplanowanie. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację i warunki w niej panujące, typ budynku, na którego dachu chcemy zamontować panele fotowoltaiczne oraz oczywiście przeanalizować zużycie energii i tym samym zapotrzebowanie na nią.

Warto powierzyć cały proces, począwszy już od samej analizy i projektu, firmie z doświadczeniem w tego typu pracach. Fachowcy pomogą zaprojektować najlepszą konstrukcję instalacji i zajmą się też właściwym montażem. Co jednak oznacza prawidłowy projekt? Na jakie elementy trzeba zwracać uwagę?

Przede wszystkim istotne jest optymalne ustawienie paneli – w kierunku południowym. Należy też zwrócić uwagę na to, aby nic nie rzucało cienia na zamontowaną na dachu domu instalację – zacienienie spowodowane np. okolicznym wysokim budynkiem czy drzewami znacznie obniżyłoby efektywność instalacji. Kolejnym elementem jest określenie najwłaściwszej liczby paneli i prawidłowe umiejscowienie ich na dachu. Ważne jest również oczywiście wybranie wysokiej jakości elementów składowych instalacji – wśród nich najważniejsze są panele fotowoltaiczne i falownik.

panelesloneczne

Koszty fotowoltaiki – jak je zmniejszyć?

Nie da się ukryć, że pomimo naprawdę pozytywnych aspektów i realnych korzyści w przyszłości, wynikających z możliwości pobierania energii z darmowego źródła, podjęcie decyzji o inwestycji może być dla członków przeciętnego gospodarstwa domowego dość trudne. Wszystko przez konieczność poniesienia na starcie znacznych wydatków – fotowoltaika, co naturalne, jak każda inna inwestycja, wymaga kosztów.

Inwestycja w OZE ma jednak swoje szczególnie pozytywne strony i ułatwienia – są nimi możliwości uzyskania wsparcia finansowego. Pomoc pieniężna powoduje, że obciążenie dla domowego budżetu nie jest tak dotkliwe, a co za tym idzie, dużo łatwiej jest podjąć decyzję o starcie inwestycji. Skorzystanie z dofinansowania sprawia też, że znacznie szybciej się ona zwraca.

Programy dofinansowania do fotowoltaiki – jak z nich skorzystać?

Nie tylko firmy budujące duże instalacje fotowoltaiczne mogą ubiegać się o dotacje. Wbrew pozorom jeszcze więcej możliwości mają pojedyncze gospodarstwa domowe. Wszystko z uwagi na dążenie do popularyzacji odnawialnych źródeł energii oraz w ogóle proekologicznych zachowań. Wymiana starych, zanieczyszczających środowisko pieców czy poprawa efektywności energetycznej – państwu zależy na tego typu działaniach jednostek i dlatego właśnie wspomaga inwestycje w gospodarstwach domowych.

Jest wiele programów, które stanowią wsparcie finansowe dla proekologicznych czy po prostu termomodernizacyjnych przedsięwzięć. Najpopularniejsze są w tej chwili rządowe inicjatywy – „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Są też jednak inne możliwości – często jeszcze bardziej opłacalne okazuje się skorzystanie z regionalnych programów (takich jak np. tzw. „Dotacja warszawska”) lub odliczenie fotowoltaiki od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Programy dofinansowań do fotowoltaiki dają różne możliwości i mają odmienną charakterystykę. Inne są też zasady działania – ważne jest, aby najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji zorientować się, z której inicjatywy chciałoby się skorzystać. Poszczególne programy mają bowiem np. różny termin składania wniosków – jedne wymagają złożenia przed ukończeniem budowy, a inne już po.

Rodzaj wsparcia finansowego warto dopasować do konkretnej sytuacji – czasami bardziej opłacalna będzie ulga podatkowa, a innym razem bezpośrednie dofinansowanie do wydatków poniesionych na budowę i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika w domu – własne źródło darmowej energii

Chociaż inwestycja we własną mikroelektrownię fotowoltaiczną wymaga wysiłku i środków finansowych, to jednak dobry pomysł, jeśli chcesz oszczędzać na rachunkach za prąd oraz uniezależnić się od podwyżek cen energii. To również najlepsze co możesz zrobić dla środowiska. Skorzystaj ze wsparcia oferowanego przez programy dofinansowań i zainwestuj w przyszłość – swoją i całej planety!


Zobacz także

DB Schenker logistykę w Oslo opiera wyłącznie o pojazdy zeroemisyjne
Astro WMS od Consafe trafi do magazynu Canpol
IT.integro zapraszam na technologiczną konferencję online
DHL dostarcza na drugi dzień paczki zamówione przed 22:00
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

100 tysięcy stacji ładowania prądem w Europie z Charge4Europe
Czy fotowoltaikę warto zainstalować w firmie?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA