2020-09-17 | Głos z rynku

100% elektryczna logistyka miejska

DB Schenker realizuje swój cel, jakim jest zerowa emisja CO2 w dystrybucji miejskiej w stolicy Norwegii. Do swojego centrum Oslo City Hub operator włączył właśnie nową ciężarówkę Volvo FL. Pojazd został zaprezentowany przez norweską premier Ernę Solberg, która podziękowała DB Schenker za działania na rzecz ekologicznych rozwiązań transportowych.

Projekt wspiera państwowa agencja energetyczna Enova. Jest to pierwsza seryjnie produkowana w Norwegii 16-tonowa ciężarówka z napędem elektrycznym, który umożliwi DB Schenker prowadzenie zrównoważonej logistyki w Oslo i w okolicach.

Podczas prezentacji premier Erna Solberg powiedziała: „Wspieramy ambitne i innowacyjne przedsiębiorstwa, takie jak DB Schenker, które promują nowe ekologiczne technologie. Chciałabym wyrazić słowa uznania dla tego innowacyjnego podejścia, które nie ogranicza się tylko do wykorzystywania elektrycznych ciężarówek. Dzięki współpracy z agencją Enova oraz znaczącym inwestycjom w centrum logistyczne i pojazdy elektryczne, firma wskazuje właściwy kierunek”.

Jochen Thewes, CEO DB Schenker dodał: „W DB Schenker jesteśmy w pełni zaangażowani w ciągłe zmniejszanie naszego śladu węglowego. Jesteśmy zdeterminowani, by oferować klientom bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania logistyczne, aby wspierać ich w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Dzięki nowemu pojazdowi Volvo FL Electric i wsparciu Enova, w naszym Oslo City Hub możemy teraz udowodnić, że w transporcie miejskim możliwe jest prowadzenie działalności bezemisyjnej. Jesteśmy dumni, że dostarczamy najlepsze w swojej klasie rozwiązania służące ochronie środowiska naturalnego, które przyczyniają się do realizacji ambitnych celów społecznych związanych z neutralnością klimatyczną”.

Volvo FL Electric o ładowności 16 ton będzie wykorzystywany w dostawach miejskich przez DB Schenker na terenie Oslo. Eksploatacja bez emisji bezpośrednich zanieczyszczeń (dotyczy to np. emisji CO2 i tlenków azotu) i bez emisji hałasu, przyczynia się do wzrostu popytu na transport towarów w mieście, który ogranicza negatywny wpływu na środowisko. Podobnie jak centrum dystrybucyjne DB Schenker Oslo City Hub, Volvo FL Electricbędzie zasilany przede wszystkim norweską odnawialną energią hydroelektryczną.

Łącznie DB Schenker zamówił jedenaście elektrycznych ciężarówek dla logistyki miejskiej w Oslo. Zastąpią one pojazdy z silnikiem diesla. Symbolicznie, pierwszy z trzech elektrycznych samochodów prezentuje napis „w 100% elektrycznie w Oslo".

Oslo City Hub zostało otwarte przez DB Schenker w centrum norweskiej stolicy w maju 2019 r. Do końca 2020 r. jego działalność będzie prowadzona całkowicie bez paliw kopalnych, z wykorzystaniem łącznie 23 pojazdów elektrycznych, w tym furgonetek i rowerów towarowych. Codziennie około 800 dostaw w Oslo będzie realizowanych za pomocą pojazdu elektrycznego.

W skali globalnej DB Schenker podtrzymuje swoje zaangażowanie w realizację celu polegającego na zmniejszeniu do 2030 r. o 40% emisji poszczególnych gazów cieplarnianych w porównaniu z 2006 r. Udany projekt z zakresu koncepcji zrównoważonej logistyki miejskiej w Oslo, jest ważnym krokiem milowym w kierunku osiągnięcia tego celu.


Zobacz także

Astro WMS od Consafe trafi do magazynu Canpol
IT.integro zapraszam na technologiczną konferencję online
DHL dostarcza na drugi dzień paczki zamówione przed 22:00
RFID w centrach logistycznych – szybciej, dokładniej, taniej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Grupa Tubądzin zrealizowała inwestycje za ponad 80 mln PLN
Co jest dzisiaj głównym punktem negocjacji kontraktów logistycznych?
Branża e-commerce na Zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników
Magazyn DB Schenker w Łodzi operacyjnie doskonały
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA