2019-10-28 | W magazynie

Komfort pickera

Proces kompletacji towarów śmiało zaliczyć można do tych najbardziej newralgicznych elementów spośród wszystkich etapów prac w szeroko pojętej logistyce magazynowej. Szczególnie sektor e-commerce wymaga od logistyków tego, aby zamówienia kompletować szybko, sprawnie, bezbłędnie i do celu. Nie jeden magazynier kręci nosem na coraz bardziej wyśrubowane KPI’e. I jak tu mówić o komforcie pracy, gdy oczekują od niego zawsze szybciej, więcej i jednocześnie bez błędów?

Rosnące wymagania w magazynach obsługujących handel elektroniczny, zwłaszcza w okresach peaków sprzedażowych spędzają sen z powiek niejednemu pickerowi, jak również managerom odpowiedzialnym za procesy logistyczne. Mając do czynienia z rosnącą różnorodnością zamówień, ich dynamicznym przyrostem w określonej jednostce czasu, nie sposób utrzymać stałą jakość pracy na wysokim poziomie. Jakość kompletacji, którą definiuje się przede wszystkim poprzez zgodność z zamówieniem, kompletność i terminowość dostawy. Nie zapominajmy jednak o jeszcze jednej sferze jaką jest komfort pracy osób realizujących owe zamówienia. To również parametr, o którym powinni pamiętać managerowie.

Dzisiaj już nie tylko surowe przepisy BHP definiują kwestie związane z bezpieczeństwem pracy. To sfera, która akurat u nas już od dłuższego czasu zauważalnie się cywilizuje. Zarządzający wiedzą, że nie warto być na bakier z BHP i są coraz bardziej świadomi konieczności zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy swojej załodze. Dziś jednak dochodzi do tego jeszcze jedna kwestia – rynek pracy, a ściślej w tym przypadku rynek pracownika. Przyglądając się bliżej rynkowi pracy w typowo logistycznych aglomeracjach, widać jak na dłoni migracje pracowników magazynowych między jednym a drugim pracodawcą, w myśl zasady „kto da więcej”. Taki eksodus siły roboczej może być bolesny dla każdego. Może warto więc pomyśleć, jak zatrzymać pracowników magazynowych, przekonując ich do siebie nie tylko płacą, ale i gwarancją wyższej jakości pracy?

Narzędzie pickera

Jednym z elementów, które wprost mogą przełożyć się na poprawę jakości pracy i efektów pracy magazynierów są odpowiednio dobrane wózki kompletacyjne. Zwłaszcza w magazynach, w których realizuje się różnorodne zamówienia, od pojedynczych po wielosztukowe, liczy się elastyczność tych rozwiązań. Firma Wanzl proponuje w tym celu całą gamę produktów, które dzięki ergonomicznie przemyślanym rozwiązaniom przekładają się na wysoce jakościową kompletację.

Podstawowym narzędziem służącym do wielu prac z zakresu kompletacji jest np. wózek KT3. Uchwyty na odpowiedniej wysokości i opcjonalne piąte kółko umożliwiają komfortowe manewrowanie urządzeniem, a nawet obracanie w miejscu. W KT3 można zastosować druciane półki na dowolnych wysokościach, a w razie potrzeby dostępne są półki z antypoślizgową okładziną drewnianą. Bezpieczeństwo w przypadku pickingu towarów z wyższych półek magazynowych poprawia rozkładana drabinka wyposażona w antypoślizgową gumową okładzinę. Dla bardziej wymagających użytkowników producent proponuje wersję KT3-Kombi wyposażoną w dodatkowy zintegrowany drążek do kompletacji ubrań i zabezpieczenie ładunku za pomocą pasów.

W miejscach, w których mamy do czynienia z ekstremalnie ciasnymi alejkami pomiędzy regałami sprawdzi się wózek KT2 o szerokości jedynie 40 cm. Kompaktowa i wytrzymała konstrukcja umożliwia transport rozmaitych produktów dzięki szerokiemu doborowi akcesoriów, a dzięki opcjonalnemu sprzęgowi da się połączyć ze sobą kilka wózków na końcowym etapie kompletacji.

Z kolej gdy poszukujemy maksymalnej ładowności wózka kompletacyjnego warto pomyśleć o KT4. Ten model umożliwia udźwig do 600 kg i przystosowany jest do skrzynek Euronorm. Na życzenie można wyposażyć wózek w wysuwane antypoślizgowe drewniane półki poprawiające wygodę pracy pickera. Opcjonalnie dostępne są też uchwyty dla wideł wózka widłowego, dzięki czemu można szybkiej przemieścić skompletowane na KT4 towary w przestrzeni magazynowej.

Ciekawym rozwiązaniem, które szczególnie przypadnie do gustu klientom z sektora e-commerce, jest regałowy wózek do sortowania. Mamy w nim możliwość zmiany rozmiaru półek, co pozwala sortować wielopoziomowo. Z kolei przegrody można dowolnie przesuwać lub układać w stosy, a także rozmieszczać na różnych poziomach w zależności od ich liczby, a specjalna prowadnica zabezpiecza przed ich wypadaniem.

Dwa w jednym

Każdy, komu zależy na przyspieszeniu prac związanych z kompletowaniem i bezpośrednią wysyłką z magazynu powinien zawiesić oko na wózku Pick and Pack. Szczególnie w handlu wysyłkowym jest to rozwiązanie godne uwagi. Często mamy tam bowiem do czynienia z małymi, wręcz jednosztukowymi zamówieniami. Kompletując wiele takich zamówień jednocześnie, jak sama nazwa wózka wskazuje, już w trakcie kompletacji te zamówienia de facto pakujemy. Na koniec wystarczy tylko dołączyć dowód dostawy i karton gotowy jest do wysyłki. Oszczędność czasu widoczna jak na dłoni. Eliminacja zbędnych ruchów - podobnie. Każdy, komu nieobce są zasady kaizen i lean management w zarządzaniu procesami magazynowymi, z pewnością doceni Pick and Pack od Wanzl.

Z kolei tam, gdzie w procesach magazynowych wykorzystuje się skrzynki, optymalnym rozwiązaniem będzie wózek MultiPick. Model wyposażony jest w sześć przegród na skrzynki euro 600x400 mm i cztery pierścienie odbojowe chroniące przed uszkodzeniem wózka i elementów pomieszczenia.

Jak zatem widać, sposobów na poprawę jakości kompletacji z punktu widzenia pracownika magazynowego jest co niemiara. Warto o tym pomyśleć, gdy konkurencja nie śpi. I to zarówno na rynku produktów, którymi handlujemy, ale również na rynku pracy.


Zobacz także

Studio Magazyn WMS.net SoftwareStudio na urządzenia z systemem Android
Czy sortery automatyczne w magazynach to tylko innowacja techniczna w przygotowywaniu zleceń?
Jakie narzędzia informatyczne pomagają zarządzać magazynem przyprodukcyjnym?
Przemysł 4.0 wymusi na systemach magazynowych dostosowanie się do panujących standardów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Wanzl zaprezentuje na LogiMAT swoje produkty i urządzenia
Korzyści w firmie płynące ze sprecyzowanej strategii
Urządzenia transportu wewnętrznego Wanzl z powodzeniem realizują zasady kaizen i lean production
Jak skutecznie promować kulturę Lean Management w organizacji
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA