2019-09-25 | W magazynie

Wyzwania wobec WMS-ów

Pojęcie Industry 4.0 oznacza integrację zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń z systemami informatycznymi, a także wprowadzanie zmian w procesach produkcyjnych, których zadaniem jest zwiększenie wydajności wytwarzania towarów oraz uelastycznienie możliwości zmian w asortymencie przedsiębiorstw.

Przemysł 4.0 to jednak nie tylko najnowocześniejsze technologie, ale także nowe sposoby zarządzania zespołami ludzi, zwiększenie wydajności ich pracy oraz maksymalne jej uproszczenie.

„Firma HDF Software sp. z o.o. wychodzi naprzeciw współczesnym przedsiębiorcom i pomaga im automatyzować działania zachodzące w ich firmach. Dzięki temu mogą oni produkować więcej towarów w jeszcze krótszym czasie, a przy tym generują dodatkowe oszczędności, na przykład poprzez skrócenie czasu trwania poszczególnych procesów, optymalizację wydajności pracowników i maszyn, wykluczenie pomyłek i błędów ludzkich czy nawet zmniejszenie wykorzystania materiałów eksploatacyjnych w firmie” – komentuje Łukasz Russak , projektant systemów informatycznych HDF Software sp. z o.o.

Wielozadaniowy system WMS

Duże przedsiębiorstwa każdego dnia obsługują wiele procesów w poszczególnych działach i departamentach. Począwszy od operacji magazynowych, przez szeroko rozumiane procesy produkcyjne, po te związane z wysyłką gotowych produktów do klientów.

Mnogość zleceń i zadań do realizacji sprawia, że do usystematyzowania pracy niezbędne jest tworzenie list zadań, różnego rodzaju dokumentów oraz wykorzystywanie kanbanów produkcyjnych podczas procesów wytwórczych i logistycznych. Nad poprawnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa czuwają zaawansowane systemy WMS (ang. Warehouse Management System).

Systemy WMS koordynują prace magazynowe oraz logistyczne w firmie. Te najlepsze tworzone są na indywidualne zamówienie klienta, dzięki czemu odpowiadają specyficznym procesom zachodzącym w przedsiębiorstwie i spełniają wszystkie potrzeby kontrahentów.

„Systemy magazynowe WMS projektowane są przez specjalistów firmy HDF w oparciu o najnowocześniejsze technologie, dzięki czemu można z nich korzystać także przy pomocy urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu i przeglądarki stron www. Dodatkowo wszystkie operacje odbywają się na serwerze w chmurze, co sprawia, że z systemu magazynowego może korzystać wielu użytkowników jednocześnie, a wszystkie dane aktualizują się na bieżąco w niebywale szybkim tempie” – dodaje Łukasz Russak.

Kanban, czyli działanie według zasad lean manufacturing

System magazynowy tworzony przez HDF obsługuje kanbany produkcyjne, czyli narzędzia do harmonogramowania dostaw, procesów magazynowych, a także produkcji. Kanban steruje przepływem materiałów i informacji w magazynie oraz na produkcji, biorąc pod uwagę zarówno czas, jak i ilość komponentów niezbędnych do wyprodukowania danego towaru. Występuje on w postaci papierowych etykiet w rozmiarze A5 (lub innym), które nakleja się na opakowania, palety czy różnego rodzaju pojemniki.

Kanban zawiera podstawowe informacje, takie jak nazwa i numer produkowanej części, rozmiar partii, zewnętrzny lub wewnętrzny proces zasilający, ilość produktów w opakowaniu, adres składowania oraz lokalizację klienta końcowego, do którego ma zostać wysłane zamówienie.

System automatycznej identyfikacji pozwala także na umieszczenie na kanbanie wydrukowanego kodu kreskowego QR (oraz kodu kreskowego), dzięki któremu można automatycznie śledzić ruch materiałów po zeskanowaniu go terminalem mobilnym lub czytnikiem kodów kreskowych.

Serwer wydruków skonfigurowany z systemem WMS

Poza przemysłowymi terminalami przenośnymi oraz czytnikami kodów kreskowych, doskonałym sprzętem na magazynie okazuje się serwer wydruków. Dostarczany przedsiębiorstwom przez HDF profesjonalny serwer Bens G4 to profesjonalne urządzenie oparte o nowoczesną technologię zapewniającą niezależny od systemu operacyjnego serwer druku w postaci urządzenia z pamięcią SSD. Pracuje on jako serwer wydruku dokumentów i udostępnia obsługę zadań drukowania, obejmującą rozmaite usługi, które zapewniają firmom oszczędności w zużyciu materiałów eksploatacyjnych.

Bens G4 współpracuje z używanym przez wiele firm systemem SAP i optymalizuje generowane przez niego dokumenty na wiele różnych sposobów.

Jednym z nich jest sortowanie dokumentów magazynowych z SAP w kolejności, która ułatwia pracę magazynierom pobierającym produkty z różnych alejek i pozycji magazynowych. Serwer analizuje dokumenty i drukuje je w takiej kolejności, która wyznacza magazynierowi najkrótszą trasę do pokonania oraz wyklucza konieczność kilkukrotnego zawracania w te same miejsca. Pozwala to na optymalizację pracy logistów mobilnych oraz zwiększenie ich wydajności i przyspieszenie produkcji.

Inną funkcją serwera wydruków jest rozpoznawanie przeznaczenia dokumentów generowanych przez SAP i automatyczne kierowanie ich do wydruku w określonych departamentach przedsiębiorstwa. To udogodnienie jest szczególnie użyteczne w przypadku dużych firm, które nie tylko mają wiele działów wewnątrz, ale także wiele filii w różnych miejscach. W takich przypadkach system radzi sobie doskonale z identyfikacją dokumentów i przesyłaniem ich na urządzenia znajdujące się w innych oddziałach przedsiębiorstwa.

Oszczędnośc materiałów eksploatacyjnych

Coraz więcej nowoczesnych przedsiębiorstw jest zaangażowanych w ochronę środowiska i działa zgodnie z duchem ekologii. Firma HDF Software sp. z o.o. wspiera firmy w przestrzeganiu tych zasad i dbałości o planetę, również za sprawą serwera wydruków. Dzięki rozbudowanej funkcjonalności, pozwala on na zaoszczędzenie, a nawet zrezygnowanie z korzystania ze sporej ilości tonerów oraz papieru, który marnuje się przy codziennym drukowaniu tysięcy zbędnych stron dokumentów.

Serwer wydruków przechwytuje dokumenty generowane przez system SAP i wyświetla je automatycznie na ekranie tabletów zamontowanych na wózkach widłowych. Dzięki temu wszystkie niezbędne informacje trafiają w formacie pdf bezpośrednio do operatorów, bez konieczności dodatkowego drukowania dokumentów. Do montażu na wózkach widłowych idealnie sprawdza się tablet przemysłowy – Datalogic Rhino II.

Bens G4 filtruje dokumenty wychodzące z SAP i konwertuje je z rozmiaru A4 na mniejszy A5 bez konieczności bezpośredniej ingerencji w sam system. Dodatkowo automatycznie zmienia wydruk z kolorowego na czarno-biały, a także sortuje dokumenty w taki sposób, by połączyć osobne, pasujące do siebie wydruki w pary i wydrukować je dwustronnie. Co więcej, wirtualny serwer ma funkcję wybierania określonych informacji z różnych dokumentów i automatycznego przenoszenia ich na jedną kartkę papieru. Dzięki temu z 10 różnych dokumentów powstaje 1 zawierający wszystkie niezbędne informacje, a firmy oszczędzają nawet 100 tysięcy złotych rocznie na samych materiałach eksploatacyjnych, dbając przy tym o środowisko.

Automatyczna identyfikacja danych za pomocą kodów kreskowych QR

Serwer wydruków posiada ciekawą funkcję automatycznego wstawiania kodów kreskowych QR na wybranych dokumentach, etykietach logistycznych czy kanbanach. Funkcja ta dotyczy także kodów kreskowych. W celu ułatwienia pracy magazynierom i osobom znajdującym się na produkcji, idealnym rozwiązaniem zdaje się być automatyczna identyfikacja poszczególnych produktów, czy też całych palet poprzez zeskanowanie czytnikiem znajdujących się na nich kodów. Klienci sami wybierają, w których miejscach zamiast liter czy cyfr mają pojawiać się kody kreskowe, a system Bens samodzielnie konwertuje dokumenty z SAP, wstawiając do nich kody.

Możliwość skanowania danych i automatycznego wprowadzania ich do systemu za pomocą terminali mobilnych eliminuje możliwość popełnienia błędów i znacznie przyspiesza pracę, eliminując konieczność ręcznego wpisywania informacji.

Automatyzacja procesu wysyłki towarów z magazynu

Logistyka transportowa odgrywa w przedsiębiorstwach produkcyjnych bardzo duże znaczenie, ponieważ jakość i szybkość dostarczenia produktów do klientów często przekłada się na zaufanie i chęć podjęcia długofalowej współpracy.

Poza zaplanowaniem wysyłki towarów w systemie do załadunku tirów, ważna jest też jej automatyzacja w praktyce. Nad tym także czuwa serwer wydruków, który sortuje etykiety transportowe i logistyczne tak, by drukowały się w kolejności zgodnej z ustaloną wcześniej listą wysyłkową.

Takie rozwiązanie przyspiesza pracę magazynierów, którzy nie muszą szukać przesyłek do oklejenia, ponieważ każda etykieta drukuje się w momencie nadejścia prawidłowej paczki. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskują pewność, że każda dostawa sprawnie trafi w odpowiednie ręce. Zaoszczędzają oni także czas i pieniądze, tracone wcześniej na zwroty źle dostarczonych zamówień i ich ponowną wysyłkę.

Zapobieganie awariom i zachowanie ciągłości wydruków

Inteligentny serwer wydruku połączony z systemem WMS zapobiega awariom sprzętu, które zagrażają ciągłości wydruków i poprawnemu przebiegowi procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. W przypadku, kiedy jedna z drukarek w firmie ulegnie awarii - zatnie się w niej papier lub skończy toner - jej zadania zostają automatycznie przekierowane na inną, sprawną drukarkę.

To samo dzieje się w przypadku, kiedy jeden z serwerów ulegnie uszkodzeniu. W takiej sytuacji, zadania serwera głównego przejmuje jego zamiennik, który czuwa nad tym, by wszystkie zlecone zadania zostały w pełni wykonane. Takie rozwiązanie gwarantuje przedsiębiorcom pewność, że zaimplementowany na magazynie sprzęt całkowicie spełnia swoje funkcje i bezsprzecznie przyczynia się do prawidłowego działania firmy.


Zobacz także

Przyjęcia oraz wydania w Studio Magazyn WMS.net SoftwareStudio
Lider produkcji stalowej z systemem ERP od Sente
Bariery ochronne zwiększające powierzchnię składowania towarów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Astro WMS od Consafe trafi do magazynu Canpol
CCC we współpracy z PSI wdrożyło system automatycznego sterowania wózkami
Delta Trans uruchamia system WMS od firmy Consafe
Körber liderem systemów WMS wg. Gartner 2020 Magic Quadrant
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA