2017-10-30 | W magazynie

Wózki na diecie

Firma Wanzl powszechnie znana jest jako globalny lider w dziedzinie wózków sklepowych. Część asortymentu, jak np. kontenery mobilne, którymi historycznie zajmował się Wanzl, przyjęła się z czasem w logistyce magazynowej. Firma, podążając za trendami rynkowymi, wyodrębniła dział Logistyka + Przemysł, w ramach którego inżynierowie projektują i produkują urządzenia odpowiadające wszelkim wymaganiom w intralogistyce i przemyśle, z powodzeniem realizując przy tym zasady szczupłej produkcji.
Wózki na diecie (Żródło: Wanzl)
Metodologia kaizen, mająca na celu „zmianę na lepsze” i będąca fundamentem szczupłego zarządzania procesami produkcyjnymi, leży również u podstaw filozofii działania firmy Wanzl. Ta bowiem, stale pracując nad doskonaleniem swoich produktów, zmienia przy okazji na lepsze procesy intralogistyczne swoich klientów. Prostota i lekkość konstrukcji urządzeń Wanzla same w sobie świadczą o ich leanowym statusie, a różnorodność obszarów ich zastosowania i multifunkcjonalaność przyczynia się wprost do realizacji projektów, które mają być szczupłe w swojej istocie.

Jakość przede wszystkim

Efektem każdego projektu zarządzanego w myśl zasad kaizen ma być gotowy, pozbawiony wad produkt wysokiej jakości. Produkty Wanzl zostały więc stworzone w celu eliminowania błędów na etapie produkcji, a same cechują się wysokim poziomem jakości wykonania. Producent na „własnym podwórku” również dba o wysoki standard wykonania stosując najwyższej jakości surowce, procesy obróbki i wysokiej klasy powłoki na powierzchni, co daje użytkownikom bezproblemową eksploatację i bezpieczeństwo w dłuższej perspektywie. Przynależność do dziesięciu największych firm galwanotechnicznych w Niemczech zobowiązuje.

W niektórych obszarach firma wyznacza wręcz standardy jakościowe. Jest tak chociażby w przypadku produkcji kółek Wanzl montowanych na bezobsługowym, podwójnym łożysku kulkowym. Osadzone na łożyskowym widelcu kółka mają odporne na ścieranie bieżniki, co gwarantuje ich długą i nieprzerwaną eksploatację, jakże ważną z punktu widzenia metodologii kaizen zakładającej łatwą i wygodną pracę bez przestojów.

Tradycyjne rozwiązania w cenie

Produkty Wanzl mają rozmaite zastosowania w szeroko pojętej intralogistyce i transporcie wewnętrznym. Pomimo rosnącej popularności rozwiązań automatyzujących pracę magazynu czy linii produkcyjnej i padających zewsząd haseł związanych z ideą Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy, w ramach których samodzielnie komunikujące się maszyny mają zastąpić człowieka w procesach logistyczno-produkcyjnych, nie da się tak łatwo uciec od tradycyjnych rozwiązań. Nie wszędzie bowiem da się wjechać wózkiem widłowym, a nie każdy proces umożliwia automatyzację we wszystkich etapach. Okazuje się, że prace ręczne w dalszym ciągu stanowią istotny czynnik determinujący rozwiązania stosowane w transporcie wewnętrznym. I tutaj z pomocą przychodzą inżynierowie Wanzl i ich propozycje.

Wsparcie w kompletacji

Pierwszym z obszarów wartym odnotowania jest kompletacja towarów w magazynach różnych branż. Standardowymi urządzeniami w gamie urządzeń Wanzl przeznaczonymi do ręcznej kompletacji są wózki serii KT2, KT3 i KT4 o nośności od 150 do 600 kg oraz ich rozmaite kombinacje z napędem elektrycznym włącznie (w przypadku opcji KT 3 drive silnik elektryczny zamontowany jest w piaście piątego koła). Mogą też one służyć jako wózki bazowe zintegrowane z popularnymi metodami kompletacji za pomocą światła i głosu (Pick-to-Light, Pick-by-Voice) oraz ich rozmaitymi odmianami. Opcjonalny dyszel umożliwia łączenie wózków w zestawy.
 
Buttinette 01

Podstawą konstrukcji tych wózków jest prostokątny profil wypełniony stalową kratą drucianą, podobnie jak ściany boczne wykonane z profili kwadratowych. Cechą charakterystyczną tej serii wózków odzwierciedlającą ducha kaizen w urządzeniach Wanzl jest przede wszystkim lekkość konstrukcji, zwrotność zagwarantowana dzięki oryginalnym wspomnianym już wyżej kółkom oraz ergonomia pracy. Jako najważniejszą zaletę tych urządzeń producent podkreśla jednak możliwość konfigurowania wózków KT pod indywidualne potrzeby klientów reprezentujących całkowicie odmienne branże. I tak wśród użytkowników tej serii znajdziemy przedstawicieli branży fashion, sprzętu sportowego, win i innych alkoholi, kosmetyków, czy podzespołów w branży automotive.  

Każdemu menedżerowi wdrażającemu zasady lean zależy na skracaniu okien czasowych dla poszczególnych operacji. Idealnie gdy możemy wyeliminować zbędne czynności, stanowiące jedną z siedmiu podstawowych kategorii marnotrawstwa (tzw. muda) w filozofii kaizen. Produktem, który doskonale wpisuje się w tę koncepcję jest wózek Pick and Pack, dzięki któremu skracamy czas przygotowania zamówienia przez wyeliminowanie fazy przepakowania.
Transport wewnętrzny i przeładunek

Inną kategorią produktów Wanzl stosowaną w przemyśle i logistyce są kontenery mobilne serii RC dostępne w wielu wariantach i wymiarach o nośności do 500 kg. Zaletą tych urządzeń z punktu widzenia szczupłego zarządzania jest możliwość ich szybkiego złożenia w transporcie powrotnym czy w magazynie, dzięki czemu łatwo oszczędzamy powierzchnię składowania. Na różnorodność zastosowań wpływa możliwość wyposażenia kontenerów w rozmaite akcesoria a bezpieczeństwo obsługi i transportu ładunków zapewniają elementy takie jak blokady kół, haki, zatrzaski i mechanizmy ryglujące.
 
2015 01 21 Bodenroller WBR 1 066481050 V001 Kombination 009 Duo fertig

Typowym rozwiązaniem transportu wewnętrznego zorganizowanego w myśl zasad kaizen i lean jest zastosowanie tzw. pociągów logistycznych (mizusumashi). W tym obszarze Wanzl ma również wiele do zaoferowania. Zestawy wagonów mogą zostać skonfigurowane z różnych wózków tak, aby maksymalnie dostosować całość do indywidualnych potrzeb danego procesu i zoptymalizować trasy przejazdowe zwłaszcza dla długich dystansów. Dostępne są kombinacje złożone ze specjalnie wyposażonych wózków, kontenerów, wagoników półkowych czy transporterów palet. Indywidualnie projektowane konstrukcje również wchodzą tutaj w grę.

Na szczególną uwagę zasługują zestawy transportowe z osią skrętną. Wobec nieuniknionych trendów związanych z oszczędnością miejsca w magazynach zwężeniu ulegają ścieżki robocze, co stanowi wyzwanie dla transportu wewnętrznego. Inżynierowie Wanzl wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom zaprojektowali specjalne podwozie z obiema osiami skrętnymi, które gwarantuje znacznie precyzyjniejsze poruszanie się po torze jazdy niż wózkiem widłowym, rozwiązując problem ciasnych przestrzeni i wąskich korytarzy i podobnie jak inne rozwiązania Wanzl potwierdza przydatność produktów tej marki do realizacji szeroko rozumianych projektów kaizen.

Zobacz także

Magazyn farmaceutyczny – charakterystyka techniczna obiektu
Jakie technologie są najbardziej efektywne w obszarze automatycznego sortowania towarów?
Automatyczne instalacje do składowania i transportu wewnętrznego wymagają nadzoru technicznego służb UR
Dlaczego logistyka branży sklepowej rządzi się swoimi prawami?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Odpowiedź na bieżące wyzwania związane z logistyką
DTS Transport z większymi magazynami w Poznaniu i w Szczecinie
Wanzl zaprezentuje na LogiMAT swoje produkty i urządzenia
Sytuacja gospodarcza utrudni funkcjonowanie na rynku nieruchomości
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA