Przejdź do artykułu
2022-12-06 | W magazynie

Gry wojenne

Pomimo wielu rynkowych zawirowań, sytuacja w branży magazynowej jest dobra. Nie tylko w firmach zajmujących się tworzeniem i utrzymaniem nowoczesnych przestrzeni składowych sporo się w ostatnich miesiącach działo. Wiele interesujących zdarzeń miało miejsce również u producentów i dystrybutorów urządzeń techniki magazynowej. Zapytaliśmy, jak mijający rok oceniają sami rynkowi gracze.

Sytuacja gospodarcza w Europie oraz pandemia COVID-19 wpłynęły wprawdzie w sposób oczywisty na nastroje inwestycyjne na przestrzeni 2022 r., jednak branża logistyczno-magazynowa dość skutecznie broni się przed kryzysem. Siłami napędowymi dla rynku w Polsce pozostają, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, ciągle spora konsumpcja wewnętrzna oraz rozwój e-handlu. Aktualna dynamika rozwoju branży e-commerce znajduje odzwierciedlenie w aktywności najemców magazynów. Ale nie tylko dostawcy nowoczesnej przestrzeni magazynowej nie narzekają, także producenci różnego typu urządzeń czy pojazdów magazynowych mają pełne ręce roboty.

Czas niepewności

Jacek Kasterka, Dyrektor Pionu Handlowego, Jungheinrich Polska, przypomina, że już rok 2021 był rekordowy pod względem zakupu nowych wózków widłowych. Nabywców znalazło 42 tys. sztuk tego rodzaju maszyn. Wbrew zapowiadanemu ochłodzeniu rynku, gospodarka, w tym rynek logistyczny, szybko otrząsnęły się po pandemii COVID. – W 2022 r. żyjemy w warunkach niepewności powodowanych rosyjską agresją na Ukrainę, czego skutki będą daleko idące. Obserwujemy wyhamowanie nowych zamierzeń inwestycyjnych. Rozpędzony w końcówce rok 2021 pozwoli zamknąć jednak również rok bieżący pozytywnym wynikiem. Niemniej klienci stają się coraz bardziej ostrożni. Zwracają baczną uwagę na możliwości oszczędzania energii. Obserwujemy tendencję odchodzenia od paliw kopalnych, w co doskonale wpisuje się decyzja koncernu Jungheinrich o wycofaniu się z produkcji wózków spalinowych, która została podjęta w 2022 r. Widzimy trudności w niektórych branżach, np. meblarskiej, motoryzacyjnej – mówi J. Kasterka

Co do tego, że rynek magazynowy w Polsce cały czas wykazuje duży potencjał i że nie zmieniła tego nawet wojna na Ukrainie, której skutki bez wątpienia odczuwa nasza gospodarka, nie ma też wątpliwości Janusz Signetzki, Wiceprezes Zarządu, W.P.I.P. Dostrzega on pewną ostrożność związaną z finansowaniem inwestycji, spowodowaną inflacją oraz podwyżką stóp procentowych. Jednak cały czas na nowo powstające powierzchnie magazynowe jest popyt, a wskaźnik pustostanów jest bardzo niski. – Motorem napędowym wzrostu rynku magazynowego jest rosnący rynek e-commerce oraz skracanie łańcucha dostaw, widoczne już od wybuchu pandemii koronawirusa. Jest to zjawisko inshoringu, gdzie część firm przenosi swoje fabryki z Chin do Europy. Obserwujemy także ciekawy trend dotyczący polskich firm rodzinnych. Coraz częściej wynajmują one powierzchnie magazynowe, zamiast, jak wcześniej to robiły, budować swoje obiekty – konkluduje nasz rozmówca.

Zdaniem Adriana Szczepanika, Specjalisty ds. marketingu, Koncept-L, obecna sytuacja nie tworzy dobrej atmosfery do inwestycji, bowiem zmagamy się z problemem dostępności surowców oraz podzespołów. Brak półprzewodników, które są kluczowym elementem urządzeń elektronicznych, to udręka dla wielu branż i dotyczy wszystkich szczebli dystrybucji – od producentów, aż po klientów końcowych. Długi czas oczekiwania na zamówienia sprzętowe to już norma i wymaga nowego podejścia do zarządzania łańcuchem dostaw. Do tego gnębią nas galopująca inflacja i niestabilna polityka monetarna oraz wizja recesji gospodarczej. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, że nastrój do budowania biznesu jest raczej kiepski. Z drugiej strony, rynek Auto ID jest, póki co odporny na niektóre przeciwności i zaskakująco dobrze radzi sobie w dobie kryzysu. – Branża urządzeń do automatycznej identyfikacji intensywnie się rozwija, producenci wprowadzają nowinki technologiczne do swoich ofert, co przyczynia się do modernizacji infrastruktury i optymalizacji procesów w pozostałych sektorach, również logistyczno-magazynowym. I ta dynamika nie powinna ulec zmianie w najbliższym czasie. Pandemia wpłynęła na nawyki konsumentów i zreorganizowała ich dotychczasowy model zakupowy, który poszedł w kierunku handlu przez Internet. Sprzedaż on-line to wyzwanie nie tylko dla obsługi serwisu e-sklepu czy działu marketingowego, ale również dla pracowników magazynów oraz kurierów. Coraz częściej o powodzeniu transakcji decyduje nie cena, a dostępność i szybkość dostawy. Przedsiębiorcy, którzy chcieli utrzymać się na rynku, zostali poniekąd zmuszeni do wprowadzania nowoczesnych technologii do swych biznesów. Te inwestycje sprawiają, że branża logistyczno-magazynowa rozwija się prężnie – podsumowuje A. Szczepanik.

Krzysztof Stachowicz, Kierownik Sekcji Automatycznych Systemów Magazynowych, AIUT, zwraca uwagę na to, że branża logistyczna, podobnie jak cały rynek, z racji obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej zmaga się z problemami wysokich cen energii i gazu oraz trudnym rynkiem pracy. Nie pomaga też inflacja, która wpływa na nastroje konsumenckie. Nie oznacza to jednak że w 2022 r. nie przybyło nowoczesnych obiektów i inwestycji magazynowych. – Jak pokazują dane, inwestorzy radzą sobie z geopolityczną niepewnością, a wzrost rynku logistyki magazynowej w Polsce w ciągu ostatnich lat to m.in. efekt dynamicznego rozwoju rynku e-commerce, jaki nastąpił w okresie pandemii. Wojna na Ukrainie na pewno ostudziła inwestycyjne zapały, zwłaszcza w pierwszej połowie roku, jednak tu zdecydowanie od profilu branż zależy stopień zamrożenia projektów. Podczas gdy jedne przedsiębiorstwa odsuwają inwestycje w czasie, inne automatyzowały logistykę wewnętrzną, zabezpieczając swoją produkcję i procesy – dodaje K. Stachowicz, twierdząc że to element strategii utrzymania rynkowej pozycji i dalszego wzrostu. W tej grupie są m.in. branża automotive, farmaceutyczna czy centra logistyczne.

Nie tylko e-commerce

W mijającym roku szczególnie rozwijał się rynek detaliczny „direct delivery”, szczególnie w zakresie najmniejszych urządzeń. Zdaniem J. Kasterki (Jungheinrich Polska) widać dążenie klientów do poprawienia komfortu pracy i bezpieczeństwa. Kontynuowana jest, obserwowana zresztą już od dawna, tendencja masowej wymiany wózków ręcznych na wózki transportowe, akumulatorowe. – W produkcji duży nacisk kładziony jest na automatyzację. Spotykamy się z coraz większą ilością zapytań na dostawę urządzeń autonomicznych, tzw. AGV (Automated Guided Vehicles) oraz AMR (Automated Mobile Robots). W logistyce obserwujemy zdecydowany trend do przechodzenia z akumulatorów kwasowo-ołowiowych na nowoczesną technologię litowo-jonową. Widzimy, że inwestorzy szukają oszczędnych, wydajnych rozwiązań – mówi J. Kasterka, dodając, że klienci, jako świadomi pracodawcy, zwracają uwagę na komfort pracy operatorów oraz ich bezpieczeństwo, przekładające się na wydajność pracy i niższy koszt jednostkowej operacji. Coraz częściej pojawiają się zatem pytania dotyczące elementów wyposażenia wózków, takich jak: klimatyzacja, wygodne fotele, dodatkowe oświetlenie, np. tzw. system floor spot.

Działania firmy AIUT w ostatnich miesiącach były skoncentrowane na rynku polskim, gdzie realizuje obecnie duże projekty dla centrów logistycznych, ale też północnoamerykańskim (Kanada, USA), gdzie wdraża własny, kompleksowy system intralogistyczny automatyzujący wewnętrzny transport towarów w zakładach jednego ze światowych liderów branży automotive oraz zakończeniu budowy magazynu automatycznego w Szwecji. – Warto zauważyć, że Polska rozwija się bardzo dynamicznie pod względem logistycznym i to właśnie na terenie naszego kraju powstają obecnie centra logistyczne dużych firm europejskich. To dla przedsiębiorstw także ciekawy rynek pod względem inwestycji mających zabezpieczać łańcuchy dostaw, jednak tu za wcześnie na ocenę działań – dodaje K. Stachowicz.

A. Szczepanik (Koncept-L) potwierdza ciągły, intensywny rozwój rynku e-commerce. Zamknięcie sklepów stacjonarnych i przeniesienie sprzedaży do Internetu w czasie pandemii tylko przyśpieszyły rozkwit tego sektora. Wzrost udziału handlu on-line sprawił, że przedsiębiorcy stanęli przed koniecznością poczynienia inwestycji w swoje biznesy, zaczęli optymalizować działania poprzez automatyzację i robotyzację magazynów oraz centrów logistycznych. – Dynamicznie rozwija się również gałąź gospodarki określana jako FMCG (Fast Moving Consumer Goods). Sektor ten dotyczy dystrybucji dóbr szybko zbywalnych, czyli towarów pierwszej potrzeby. Do tego typu produktów możemy np. zaliczyć żywność, napoje, kosmetyki czy środki czystości. Przechowywanie, jak i transport takich towarów często obwarowane są dodatkowymi regulacjami prawnymi, zwłaszcza artykułów spożywczych oraz lekarstw. Branża Auto ID dostarcza profesjonalne rozwiązania dla magazynów, wyposażając personel w najlepsze narzędzia do efektywnej i bezpiecznej pracy – dodaje nasz rozmówca.

O zdecydowanym ożywieniu w sektorze farmaceutycznym, co zapewne jest pokłosiem pandemii, wspomina Agnieszka Selent, Kierownik Sprzedaży, Rulmeca Poland. – Drugim rynkiem, który w bieżącym roku nabrał rozpędu w inwestycjach, jest rynek spożywczy. Jednak najważniejszym zjawiskiem, które rozwija się dynamicznie w Polsce i na świecie, jest e-commerce, a co za tym idzie rozwijają się również sortownie kurierskie – dodaje A. Selent.

Nowości jak magnes

Jungheinrich stawia przede wszystkim na automatyzację, cyfryzację i nowoczesną technologię zasilania Li-Ion. J. Kasterka (Jungheinrich Polska) zapewnia, że taki kierunek będzie również kontynuowany w najbliższej przyszłości. Nowością roku 2022 jest m.in. podnośnikowy wózek widłowy z serii POWERLiNE Jungheinrich ERD 220i, który zdobył nagrodę IFOY 2022. To kolejny model wózka widłowego w ofercie Jungheinrich z wbudowanym akumulatorem Li-Ion. ERD 220i przekonał jury konkursu swoją kompaktową budową, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz ergonomią. Urządzenie jest o ponad 300 mm krótsze niż jego poprzednik, co odpowiada oszczędności miejsca na poziomie ok. 25%. Wózek wyróżnia się intuicyjną obsługą, zwrotnością, niezawodnymi systemami bezpieczeństwa. – To bardzo uniwersalny pojazd do za- i rozładunku samochodów ciężarowych oraz składowania towarów w magazynie. Wysokość podnoszenia 3760 mm jest najwyższa w tym segmencie wózków. ERD 220i może transportować dwie palety jednocześnie, co zdecydowanie wpływa na wydajność pracy - mówi J. Kasterka.

Z nowości wearables, które w ostatnim czasie pojawiły się w ofercie firmy Aspekt, można wymienić m.in. skanery LEO oraz MARK3 marki ProGlove. Zebra Technologies zaproponowała także coś, czego jeszcze nie było w tej gamie produktów, a mianowicie WS50 – skaner i komputer ubieralny w jednym. Honeywell 8675i to także ubieralna nowość na rynku. – Obecnie rządzą rozwiązania mobilne, więc w tej sferze produktów możemy wymienić najnowsze komputery mobilne Zebra z serii TC5X czy MC33XX, komputery mobilne Honeywell CT45/CT45 XP, drukarki mobilne Zebra z serii ZQ600 Plus, tablety Zebra z serii ET4X, tablety Advantech AIM-78S czy terminale wózkowe Advantech DLT-V7215 P+ z niespotykaną 15-calową przekątną ekranu. Jeśli chodzi o pozostałe stacjonarne nowości, to można jeszcze wymienić drukarki przemysłowe i półprzemysłowe od Honeywell: PD45S, PX45/PX65 oraz Zebra ZT231 – wylicza Marek Kuropieska, Prezes Zarządu, Aspekt.

A. Szczepanik (Koncept-L S.A) zachęca do zainteresowania nowościami z oferty Zebra Technologies, m.in. komputerami TC53 i TC58 ze zintegrowanym rozwiązaniem do wymiarowania. Sektor logistyki i magazynowania zyskuje narzędzie do obliczania wymiaru paczek, co np. pozwala na błyskawiczne oszacowanie kosztów dostawy. TC53 i TC58 charakteryzują się wysoką normą szczelności IP65/IP68, co daje wystarczające zabezpieczenie przed dostaniem się wody czy kurzu do wnętrza obudowy. Dodatkowo wykazują się sporą odpornością mechaniczną (wytrzymają upadki na posadzkę betonową z wysokości 1,5 m, spełniając surowe wymogi normy wojskowej MIL-STD-810H). Komputery zostały wyposażone w najnowsze opcje komunikacji, m.in. Wi-Fi 6E, Bluetooth, LTE 5G (przy czym łączność komórkowa jest wyłącznie w modelu TC58). – W naszej ofercie pojawiły się produkty renomowanego producenta CILICO. Warto zwrócić uwagę na poręczny tablet przemysłowy, czyli model C7X. Urządzenie wyróżnia się kompaktowym rozmiarem i bardzo solidnym wykonaniem. Dzięki zastosowaniu wyświetlacza o przekątnej 7-cali z powodzeniem zmieścimy je w kieszeni większości spodni. Kolorowy ekran LCD zapewnia optymalną jakość wyświetlania i najwyższą jasność w swojej klasie, dzięki czemu nawet w pełnym słońcu tablet pozostaje czytelny. C7X posiada stopień ochrony klasy przemysłowej. Obudowa została pokryta specjalnym tworzywem sztucznym, z kolei wyświetlacz jest chroniony przez hartowane szkło Corning Gorilla Glass, co gwarantuje zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wymagającym zadaniom sprzyja wydajna bateria o pojemności 7200 mAh, która zapewnia ciągłość działania bez konieczności przerw. Urządzenie wyposażono w szereg modułów, które dają możliwość komunikacji bezprzewodowej: Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, WWAN. Do tego zostało zaopatrzone w skaner 1D/2D, czytnik RFID oraz dwie kamery (2 Mpix na froncie oraz 8 Mpix z tyłu) – mówi A. Szczepanik. Nasz rozmówca dodaje, że branża logistyczno-magazynowa wymaga często specjalistycznych narzędzi do bardzo precyzyjnych zadań, jak chociażby wydruk niewielkich kodów 2D. W wykonywaniu takich zadań sprawdzą się drukarki wyposażone w głowice 600 dpi. Koncept-L posiada tego rodzaju modele. - Polecamy drukarkę przemysłową GoDEX ZX1600i, która odnajdzie się zarówno przy wysokonakładowych projektach jak i przy tych mniejszych, wymagających wiernego oddania oryginału. Dzięki głowicy 600 dpi, urządzenie poradzi sobie ze specjalistycznymi etykietami. Drukarka GoDEX jest bardzo wytrzymała i bez problemu zniesie trudy rygorystycznych środowisk, jakimi bywają hale magazynowe czy produkcyjne – dodaje A. Szczepanik.

AIUT jest generalnym wykonawcą systemów automatyki magazynowej. Kompleksowo realizuje projekty budowy magazynów automatycznych (ASRS) i centrów logistycznych i rozwija w tym zakresie możliwości i rozwiązania. Stale rozszerza funkcjonalności swego kompleksowego systemu intralogistycznego bazującego na flocie robotów mobilnych AMR Formica. Najnowszy z zaprojektowanych w 2022 r. przez AIUT robotów – AGV/AMR Formica 3 przeznaczony jest do szybkiego przewozu mniejszych ładunków. – Pojazd mieliśmy okazję prezentować podczas tegorocznych targów Warsaw Industry Week 2022. W 2022 r. nasz zespół stworzył też innowacyjne rozwiązanie autonomicznej inspekcji z wykorzystaniem cobota i pojazdu AMR, jakim jest AIUT CoRiser. Nowości pojawiły się również w zakresie naszej oferty systemów magazynowych. Mowa o AIUT Shuttle – to zrobotyzowany system magazynowania typu shuttle z wykorzystaniem pojazdu Formica S1. Rozwiązanie automatyzuje procesy przechowywania, dostawi transportu towarów w kanałach regałowych, zwiększając wydajność pracy magazynu. System może być dostosowany do indywidualnych wymagań przedsiębiorstwa – tłumaczy K. Stachowicz (AIUT).

Czas wdrożeń

Nic nie działa lepiej na wyobraźnię jak przykłady konkretnych wdrożeń. Było ich w ostatnim czasie całkiem sporo. Polski producent wody mineralnej powierzył firmie Aspekt wdrożenie systemu bramek samoskanujących Rewista Gate Control. Głównym problemem inwestora były błędy w załadunku, które skutkowały kosztownymi karami umownymi od sieci handlowych oraz trudnościami i wydatkami związanymi z redystrybucją błędnie wysłanych palet. Te komplikacje przełożyły się również na inne aspekty funkcjonowania firmy, takie jak błędne skanowanie, dodatkowy czas i koszty związane z nadprogramowymi operacjami czy frustracja kierowników i operatorów, którzy te błędy popełniali. – Dzięki wdrożeniu systemu Rewista Gate Control klient pozyskał w pełni dedykowane i skalowalne rozwiązanie do swojego biznesu polegające na automatycznym skanowaniu ładowanych w doku palet bez żadnej ingerencji operatora wózka widłowego. Zyski z wdrożenia samoskanujących bramek widoczne są we wszystkich aspektach pracy przedsiębiorstwa. Można wyróżnić jednak trzy kluczowe, które w największym stopniu wpływają na konkurencyjność firmy na rynku. Są to: automatyzacja procesów, oszczędność czasu i kosztów oraz minimalizacja błędów – mówi M. Kuropieska (Aspekt).

A. Szczepanik (Koncept-L) wspomina o marce Imago, która oferuje komputery dedykowane branży retail. Mikrokioski, POS-y, systemy montażowe, panele PC oraz digital signage dają pewność codziennej, niezawodnej pracy w wielu sektorach. Przykładowo mikrokiosk Imago A10 z powodzeniem znalazł zastosowanie w jednej z sieci sklepów sportowych jako weryfikator cen, ale jest również używany przy sprzedaży zakładów bukmacherskich i gier liczbowych. Z kolei panel komputerowy Imago DSP19 sprawdził się jako KDS, czyli Kitchen Display System w popularnej sieci restauracji fast food. Wspomniane urządzenia są kompatybilne z funkcjonalnym systemem montażowym Imago Tree, który pozwala na optymalizację przestrzeni roboczej oraz daje możliwość dowolnego zaaranżowania i uporządkowania każdego miejsca – niezależnie, czy będzie to lada sklepowa, czy linia montażowa. Imago Tree składa się z praktycznych uchwytów, podstawek i ramion, które w prosty sposób organizują środowisko pracy. System daje swobodę skomponowania dowolnego zestawu pasującego do potrzeb nabywcy.

AIUT w 2022 r. ma na koncie m.in. sfinalizowanie budowy magazynu automatycznego dla klienta z branży automotive w Szwecji. Zaprojektowano obiekt na 1500 miejsc paletowych, wdrażając i uruchamiając kompleksowo całą instalację. Zbudowano i dostarczono systemy regałowe dostosowane do potrzeb klienta, 3 układnice i 350 m systemów przenośników transportowych automatycznie przekazujących towary do dalszych procesów. – Odpowiadamy również za kompletne oprogramowanie systemu ASRS i przenośników transportowych. W ramach projektu przeprowadziliśmy wirtualne uruchomienie obiektu (ang. virtual commissioning), co pozwoliło nam na testowanie w cyfrowym środowisku wszystkich procesów logistycznych i zaprojektowanie najbardziej wydajnego scenariusza – informuje K. Stachowicz (AIUT).

Michał Jurczak

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Fabryki przyszłości powstają już teraz na naszych oczach
Wózki widłowe EKS 412s w wynajmie długoterminowym
Bezpieczny załadunek – przegląd rozwiązań Novoferm
Cyfrowe rozwiązania TIVE do kontroli przesyłek na każdym etapie transportu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów