Przejdź do artykułu
2022-11-29 | Łańcuch dostaw

Pełna kontrola przesyłek

Branża logistyczna wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne w projektowaniu łańcucha dostaw od wielu lat. W opublikowanym na początku br. raporcie „Total Logistics 2021” szacowano wzrost rynku logistycznego o 4,7% do 2024 roku, co wiąże się bezpośrednio z rozwojem i upowszechnieniem digitalizacji.

Paradoksalnie, pomimo niepewności rynkowej spowodowanej pandemią i wojną w Ukrainie, proces cyfryzacji nie tylko nie zwolnił, ale wręcz przyspieszył. Przyszłość branży jest nierozerwalnie związana z rozwojem technologii, dalszą integracją systemów, a przede wszystkim rozwojem monitoringu i pełnej widoczności przesyłek w czasie rzeczywistym, czyli rozwiązaniami, które już dziś oferuje Tive Incl.

Jednym z kluczowych wyzwań logistyki jest dziś zapewnienie pełnej widoczności (ang. visibility) przesyłek w tranzycie w czasie rzeczywistym. Wdrożenie tego typu rozwiązań jest kluczem do optymalizacji łańcucha dostaw, gdyż dzięki temu organizacje mogą zapobiegać zagubieniu i uszkodzeniom ładunku oraz efektywniej zarządzać operacjami.

W wielu przypadkach pełna widoczność w tranzycie oznacza po prostu możliwość śledzenia bardzo dokładnej lokalizacji i statusu ładunku od wysyłki do dostawy do klienta końcowego, niezależnie od środka transportu, szczególnie w transporcie intermodalnym. W sytuacji, gdy pozostałe czynniki nie mają wpływu na sam towar, jak np. w przypadku odzieży, jest to często jedyny rodzaj widoczności w tranzycie wymagany do usprawnienia operacji w łańcucha dostaw. Jednak firmy wysyłające delikatne lub łatwopsujące się produkty wymagają również wglądu w stan ładunku. Utrzymanie żadanego poziomu temperatury zawsze było wyzwaniem dla firm logistycznych. Wiele produktów wymaga przechowywania w chłodni na każdym etapie ich podróży od producentów do konsumentów końcowych. Produkty z dwóch sektorów gospodarki są szczególnie wrażliwe na wahania temperatury – dostawy produktów farmaceutycznych oraz świeżej żywności.

Wartość polskiego eksportu wyniosła w 2021 roku 1 305,2 miliarda złotych[1]. Podobną wartość przedstawia import (1 308,1 miliarda złotych). Firmy zajmujące się transportem świeżych produktów, takich jak mięso, wędliny, nabiał, czy też owoce i warzywa borykają się z wyzwaniem, jakie stawia przed nimi utrzymanie stałej temperatury przewozu na każdym etapie tranzytu. Dzisiejsi konsumenci oczekują czegoś więcej niż tylko jedzenia – chcą też świeżości i trwałości. Odpowiada to globalnemu łańcuchowi dostaw, w którym oczekuje się terminowych dostaw, świeżości i zrównoważonego rozwoju, z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.

Logistyka łańcucha chłodniczego w branży farmaceutycznej i medycznej także wymaga ścisłego przestrzegania zakresów temperatur, kontroli regulacyjnych i ścisłych terminów ważności. W przypadku produktów, które wymagają śledzenia i monitorowania bardzo niskich temperatur — np. szczepionki, biopróbki, krew oraz terapie komórkowe i genowe (CGT) — nawet najmniejsza zmiana temperatury, nieprzestrzeganie lub najkrótsze opóźnienie może spowodować ogromne straty finansowe. Szacuje się, że awarie w farmaceutycznym łańcuchu chłodniczym kosztują branżę około 35 miliardów dolarów rocznie. Ponadto nie ma gwarancji, że przesyłki dotrą w stanie nienaruszonym i będą nadawały się do użytku, jeśli nie było możliwości monitorowania temperatury, ekspozycji na wilgoć i światło lub uderzenia czy wstrząs.

Jedynym rozwiązaniem jest pełna widoczność w czasie rzeczywistym, która pozwala kontrolować przesyłki na każdym etapie ich podróży.

Dzięki rozwiązaniu Tive do monitorowania łańcucha dostaw, producent może weryfikować temperaturę i lokalizację przesyłek w czasie rzeczywistym. Jeśli wystąpiło wahanie temperatury, system wysyła alert, sugerując kontakt się z przewoźnikiem w celu natychmiastowego rozwiązania problemu. W przypadku nieodwracalnych uszkodzeń, firmy mogą też przygotować przesyłki zastępcze, gdy tylko zostanie zidentyfikowany potencjalny problem, co pozwala zaoszczędzić czas, utrzymać stałe zatowarowanie, a przede wszystkim rzetelnie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec klienta.

Tive visual

– Rozwój technologii pozwala na wykorzystanie trackerów i sond monitorujących towary w warunkach chłodniczych, które dzięki wykorzystaniu IoT i chmury obliczeniowej oraz powszechnemu dostępowi do sieci pozwalają na stały monitoring m.in. temperatury, wilgotności czy lokalizacji przesyłki w czasie rzeczywistym. Nawet w przypadku minimalnych odchyleń od ustawionych parametrów, wszystkie zaangażowane strony są powiadamiane alertami. Wyzwaniem dla firm jest teraz wdrożenie takich rozwiązań na wszystkich ładunkach wymagających transportu w temperaturze kontrolowanej – powiedział Dennis Perjet, Head of Strategic Accounts, Tive EMEA.

Podstawowe trackery Tive Solo 5G są łatwe w użyciu, kompaktowe, jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Montuje się je bezpośrednio na przesyłce, co pozwala na bieżące śledzenie przesyłek na specjalnie zaprojektowanej platformie, niezależnie od wykorzystywanego rodzaju środka transportu, a także przy zmianie sposobu przewozu paczek np. w transporcie intermodalnym.

Tive Solo 5G 1

Oprócz tradycyjnych urządzeń śledzących, które rejestrują i przesyłają dokładne dane o lokalizacji i temperaturze przesyłek w czasie rzeczywistym — umożliwiając klientom aktywne monitorowanie przesyłek w tranzycie, podejmowanie działań w przypadku wystąpienia odchyleń oraz identyfikowanie obszarów wymagających usprawnień łańcucha dostaw, tego lata firma Tive wprowadziła nowe rozwiązanie – Tive Tag – rejestrator temperatury z obsługą chmury, w postaci cienkiej, elastycznej etykiety wysyłkowej.

– Tive Tag to proste rozwiązanie dla nadawców, sprzedawców detalicznych, operatorów chłodni i dostaw na ostatnim etapie. To łatwa w użyciu, zaawansowana technologiczne etykieta wysyłkowa — wystarczy nakleić etykietę, zeskanować ją telefonem i wysłać przesyłkę – skomentował Dennis Perjet

Tive posiada portfolio wielokrotnie nagradzanych innowacji w zakresie łańcucha chłodniczego. Tive obejmuje pełen zakres temperatur wymaganych do ochrony wszystkich przesyłek o znaczeniu krytycznym w łańcuchu chłodniczym — w tym przesyłek suchego lodu i kriogenicznych. Oprócz litowych i nielitowych trackerów Solo 5G (TT-7000/TT-7100), które pracują w zakresie temperatur od -30°C do +60°C, Tive posiada także trackery z sondami, które umożliwiają monitorowanie przesyłek suchego lodu i kriogenicznych w temperaturze -200°C.

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/handel/obroty-towarowe-handlu-zagranicznego-ogolem-i-wedlug-krajow-w-okresie-styczen-grudzien-2021-roku,1,113.html

 


Zobacz także

UTA Edenred - zaufany i doświadczony partner
Wózki widłowe EKS 412s w wynajmie długoterminowym
Eko-rozwój w Grupie Utz to strategia na lata
Firmy Ceramika Paradyż i Zeppelin Polska nawiązały stabilną współpracę
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów