Przejdź do artykułu
2023-01-03 | Łańcuch dostaw

 

Czy praca kierowcy zawodowego nadal się opłaca? Ile można zarobić?*

adobestock 218011405 800px
 
Praca kierowcy zawodowego to jedna z najbardziej ekscytujących, ale i wymagających profesji. Ostatnio wiele osób zastanawia się, czy nadal warto pracować w zawodzie za sprawą zmian, które weszły w życie wraz z tak zwanym pakietem mobilności i nowymi zasadami obliczania płacy minimalnej na terytorium poszczególnych krajów członkowskich. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy praca kierowcy zawodowego nadal się opłaca? Jak duże są wynagrodzenia na przykład dla kierowcy taksówki w Warszawie?

Ile można zarobić jako kierowca autobusu i taksówki?

Stawki zależą od miasta, w którym się pracuje. Wynagrodzenie kierowcy autobusu wahają się od 3500 do 5000 zł na rękę. Rozwarstwienie widać też w wypłatach kierowców taksówek w zależności od lokalizacji. W mniejszych miastach w gorszych miesiącach kierowca może zarobić tylko 2800 zł netto, natomiast na przykład w Warszawie miesięczna wypłata może wynosić nawet ponad 10000 zł na rękę. Pod tym adresem można zobaczyć oferty dla kierowców w Warszawie: https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/warszawa;l. Warto pamiętać, że część taksówkarzy ponosi jednak koszty własnej działalności, choć niektórzy są kierowcy lokalni są nadal zatrudnieni na umowę o pracę.

Czy praca kierowcy zawodowego nadal się opłaca po unijnych zmianach?

W raporcie Polskiego Instytutu Transportu Drogowego pod tytułem „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce” możemy wyczytać, że w 2021 roku mediana zarobków dla kierowców międzynarodowych wynosiła około 7000 zł netto. Duży wpływ na nowe wyliczanie wynagrodzeń miały jednak zmiany unijne, które mówią tym, że pracownicy nie mogą już zaliczać diet i ryczałtów za nocleg do wynagrodzenia kierowcy. Pensja netto zależy między innymi od przepracowanych poza granicami kraju dni. Do tej pory najwięcej umów z kierowcami miało charakter umowy o pracę. Obecnie, z powodu unijnych regulacji, wzrasta popularność umów B2B, a rozwarstwienie jeśli chodzi o wynagrodzenia dosyć spore.

Ile można zarobić jako kierowca tira?

Praca kierowcy zawodowego może być bardzo dochodowa, ale w dużej mierze zależy to od tego, jakiego jest rodzaju. Kierowcy ciężarówek w ruchu krajowym mogli jeszcze niedawno zarabiać średnio 5000 złotych netto miesięcznie, a kierowcy pojazdów w ruchu lokalnym i kierujący busem około 4500 zł netto. Obecnie zarobki kierowców zawodowych nieco wzrosły i osoby pracujące na trasach międzynarodowych mogą zarabiać nawet powyżej 10 000 zł netto miesięcznie – polscy pracownicy w przewozach międzynarodowych od lutego 2022 traktowani są tak, jakby pracowali za granicą, a nie przebywali w podróży służbowej, więc ich wynagrodzenie znacznie wzrosło w stosunku do lat ubiegłych. Wypłata polskiego kierowcy dokonującego międzynarodowy przewóz rzeczy wzrosła nawet do 10-12 tys. brutto. Zmiany w polskiej ustawie przyczyniły się do wzrostu kwoty wypłacanego wynagrodzenia za urlop.

Jakie są warunki pracy kierowcy zawodowego?

Praca kierowcy zawodowego nadal się opłaca – według szacunków można zarobić średnio od 4000 do 7000 złotych miesięcznie. Oczywiście, są to tylko szacunki i wynagrodzenie rzeczywiste może być niższe lub wyższe.

*Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Wywiad z Dariuszem Szymańskim, Prezesem LOGISYSTEM-u
Atuty systemu WMS Rewista
Cyfrowe rozwiązania TIVE do kontroli przesyłek na każdym etapie transportu
Eko-rozwój w Grupie Utz to strategia na lata
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów