2019-02-06 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Na przestrzeni lat zmieniło się podejście do inwestycji magazynowych

Niniejszy artykuł stanowi fragment raportu „Inwestycje w magazyn – doświadczenia polskich firm, case studies”, który powstał na podstawie materiału zebranego w badaniu jakościowym przeprowadzonym w ramach ósmej edycji Panelu Polskich Menedżerów Logistyki w 2018 roku. Wzięło w nim udział 6 osób z grupy menedżerów wyższego szczebla w obszarze logistyki i łańcucha dostaw, które w ostatnich kilku latach realizowały inwestycje magazynowe i zgodziły się opowiedzieć o tych przedsięwzięciach.
Na przestrzeni lat zmieniło się podejście do inwestycji magazynowych (Żródło: HUB logistics)

Celem niniejszej edycji PPML było poddanie głębszej analizie wyzwań związanych tego typu projektami, a przy okazji, przyjrzenie się intensywnym zmianom, jakie mamy okazję obserwować na gruncie zarządzania logistykom oraz czynnikom, które te zmiany determinują. Pełny raport zostanie opublikowany w drugiej połowie lutego b.r. Właścicielem inicjatywy Panel Polskich Menedżerów Logistyki jest spółka HUB logistics – integrator usług w obszarze logistyki i łańcucha dostaw, właściciel marki Logisys.

Kiedy w 2012 roku w ramach trzeciej edycji Panelu Polskich Menedżerów Logistyki przeprowadziliśmy statystyczne badanie na temat inwestycji w magazyn, głównym powodem (wskazanym przez respondentów) do uruchomienia przedsięwzięcia było rozwiązanie bieżącego problemu operacyjnego. Znacznie rzadziej wskazywano na znaczenie inwestycji w strategii rozwoju całego biznesu.

inwestycje magazynower

Na podstawie case studies opracowanych na rzecz najnowszego raportu PPML możemy wnioskować, że na przestrzeni ostatnich kilku lat to podejście istotnie się zmieniło. Niemal wszyscy nasi rozmówcy zwrócili szczególną uwagę na to, w jaki sposób inwestycja w magazyn w ich firmach stanowi strategiczny element rozwoju biznesu. Sprzedawcy detaliczni postrzegają swoje łańcuchy dostaw jako element przewagi konkurencyjnej, a nie źródło kosztów, dlatego ich efektywność staje się priorytetem. Kluczowy parametr nie jest już związany z bezpośrednim kosztem używania magazynu, ale z tym, w jaki sposób inwestycja może zabezpieczyć wzrost obrotu przedsiębiorstwa i tym samym, zniwelować sprzedaż utraconą.

W przypadku OBI Polska inwestycja w centrum logistyczne była wynikiem zmiany zarządzania procesami w kierunki integracji do poziomu łańcucha dostaw. Zdano sobie sprawę, że aby móc skutecznie realizować nową strategię, trzeba się do tego przygotować na poziomie operacyjnym, tworząc magazyn centralny na odpowiednią skalę.

„Naszym celem była zmiana poziomu zarządzania logistycznego, z funkcji czysto technicznej i zoptymalizowanej na poziomie jednej organizacji, na poziom zarządzania łańcuchem dostaw, czyli wszystkimi procesami dotyczącymi przepływu towaru i informacji o towarze - od dostawcy do klienta” – wyjaśnia Katarzyna Kowalska, Dyrektor Łańcucha Dostaw w Obi Polska.

Podobna motywacja przyświecała Grupie Żywiec, gdzie inwestycje przy browarach wynikały z potrzeby skrócenia łańcucha dostaw, co jest z kolei konsekwencją strategii skupienia się na core business’ie w celu budowania silnych marek produktowych.

„Nasza strategia skupia się na poszukiwaniu nowych trendów konsumenckich i utrzymaniu oraz budowaniu nowych propozycji produktowych przy jednoczesnym dbaniu o efektywny łańcuch dostaw zarządzany wspólnie z klientami. W 2015 roku wydzieliliśmy dystrybucję wtórną do osobnej spółki, a następnie sprzedaliśmy większość udziałów partnerowi specjalizującymi się w dystrybucji detalicznej. Dzisiaj jest on naszym kluczowym klientem, jak wielu innych w tradycyjnym kanale sprzedaży. Tym samych, łańcuch dostaw automatycznie się skrócił i część aktywności, które wcześniej wykonywaliśmy wyłącznie w magazynach poza browarem, siłą rzeczy zostało przejęte przez magazyny w browarach” – komentuje Grzegorz Jaworek, Dyrektor ds. Obsługi Klienta i logistyki w Grupie Żywiec.

Obecnie, w planowaniu inwestycji znacznie bardziej istotne są długofalowe korzyści biznesowe niż koncentrowanie się na krótkim ROI. W tym, na przykład – zabezpieczenie się z wyprzedzeniem na rosnący problem dostępności siły roboczej. Co więcej, w zasadzie wszyscy rozmówcy VIII edycji PPML zwrócili uwagę, że kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór takiego modelu działania, który będzie maksymalnie elastyczny pod kątem dalszego rozwoju i zmian. W konsekwencji, część firm woli przeprowadzić inwestycję w modelu długoterminowego wynajmu niż w modelu własnościowym (np. OBI, Volkswagen). Daje to większe możliwości zmiany w przyszłości, w przypadku rozwoju biznesu w innym kierunku niż się zakłada na wejściu. Można zauważyć rosnące przeświadczenie o wysokiej dynamice zmian na polskim rynku w ostatnich latach, które postępują na tyle szybko, że nie da się w pełni przewidzieć ich kierunku w perspektywie dłuższej niż kilka lat. To natomiast generuje potrzebę wyboru jak najbardziej bezpiecznego rozwiązania. Zwłaszcza, że zmiana myślenia o logistyce jako jednym z kluczowych strategicznie elementów biznesu jest na polskim gruncie stosunkowo nowym podejściem. Inwestycje prowadzone już przy takim założeniu stanową zazwyczaj dla firm pewnego rodzaju novum, co również przekłada się na ostrożność planistyczną.

Magda Kozielska, Project Manager inicjatywy Panel Polskich Menedżerów Logistyki (®HUB logistics)

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Inwestycje mają dla firm znaczenie strategiczne
Kolejny najemca w podwarszawskim magazynie
Pierwsza hala Waimea Logistic Park Stargard zgodnie z planem
SEGRO wynajmuje kolejne metry w Nadarzynie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA