Przejdź do artykułu
2023-06-06 | Głos z rynku

Potencjał systemów ERP w budowaniu przewagi

Premiera raportu z badania Sente: Wykorzystanie potencjału systemów ERP w budowaniu przewagi konkurencyjnej w firmach produkcyjnych

grafika

Ostatnie lata obfitowały w czynniki gospodarcze i geopolityczne utrudniające działanie polskich firm produkcyjnych – pandemia, wojna, inflacja, a to zaledwie początek. W ich obliczu wykorzystanie systemów ERP do automatyzacji i zwiększania efektywności procesów oraz redukcji kosztów powinno być standardem – czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy przedsiębiorstwa przemysłowe mają wdrożone rozwiązania informatyczne? Czy wykorzystywane narzędzia przyczyniają się do faktycznej redukcji kosztów, usprawnienia sposobu działania i zwiększenia jakości obsługi klienta? Postanowiliśmy to sprawdzić – w tym celu na początku 2023 roku przeprowadziliśmy badanie „Wykorzystanie potencjału systemów ERP w budowaniu przewagi konkurencyjnej w firmach produkcyjnych”.

Przedsiębiorstwa produkcyjne w świecie rozwiązań ERP

Zorganizowane przez nas badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2023 roku wśród 100 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw produkcyjnych w formie wywiadów pogłębionych. Jego głównym celem była weryfikacja, czy i w jaki sposób polskie firmy produkcyjne wykorzystują potencjał rozwiązań klasy ERP do budowania przewagi konkurencyjnej.

Pytania skonstruowano tak, by ocenić, w jakim stopniu systemy informatyczne wpływają na jakość obsługi klienta, efektywność współpracy z dostawcami oraz poprawę efektywności pracy. Pytaliśmy również o towarzyszące im wyzwania, metody, by sobie z nimi poradzić i elementy blokujące dalszy rozwój.

Oddając w Państwa ręce raport z badania, chcemy zaprezentować faktyczny stan wykorzystania systemów ERP w polskiej branży produkcyjnej i zainspirować przedstawicieli tego sektora do przyjrzenia się swojej sytuacji oraz do dalszego szukania możliwości optymalizacji i usprawnień.

Wyzwania, które spotykają firmy produkcyjne

60% ankietowanych stwierdziło, że głównym wyzwaniem w branży jest utrzymująca się na bardzo wysokim poziomie inflacja oraz będący jej rezultatem wzrost kosztów materiałów. Dla 45% ankietowanych najważniejszym problemem jest zdobycie i utrzymanie klienta, a 34% z nich mierzy się z trudnościami z zakupem surowców i zachowaniem ciągłości łańcucha dostaw. Wśród działań będących receptą na kryzys przedstawiciele branży produkcyjnej wymieniają rozbudowę sieci sprzedaży (55%). 60% z nich skupia się na rozwijaniu parku maszynowego, ponad 35% szuka nowych dostawców.

Pobierz raport z badania „Wykorzystanie potencjału systemów ERP w budowaniu przewagi konkurencyjnej w firmach produkcyjnych” >> https://ubld.cc/pym7l


Zobacz także

Grupa PKP CARGO po pierwszym kwartale 2023 r.
Nietypowe projekty transportowe cargo-partner
Produkty Tork w zgodzie z naturą
Doręczenia przyjazne mieszkańcom i środowisku
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak przeprowadzić wdrożenie w niepewnych czasach?
Praktyczny przewodnik Sente o wdrażaniu ERP lub WMS
Raport: Rynek magazynowo-przemysłowy w I poł. 2023 r.
Jak założyć i prowadzić biznes w niepewnych czasach?

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów