2019-11-20 | Głos z rynku

Bună dimineața Romania!

Jeżeli zadalibyśmy pytanie: „Z czym kojarzy się Wam Rumunia?”, to jakiej odpowiedzi moglibyśmy się spodziewać? Przypuszczalnie jednym z pierwszych skojarzeń byłby książę z Siedmiogrodu Vlad Țepeș, powszechnie zwany Drakulą.

Wielu dodałoby też do tego zestawienia malowniczą Transylwanię, ciepłe wybrzeże Morza Czarnego, wspaniałe pasma górskie Karpat (stanowiące ponad 30% powierzchni kraju) oraz drugą co do wielkości deltę rzeczną w Europie – Deltę Dunaju, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.

Rumunia to jedno z 28 państw Unii Europejskiej, dwunaste pod względem powierzchni państwo w Europie zamieszkiwane przez 21 milionów mieszkańców. Gospodarka tego kraju rozwija się bardzo dynamicznie, według szacunków Międzynarodowego Funduszu Monetarnego wzrost PKB w 2019 r. będzie oscylował na poziomie 4% w ujęciu rocznym. Infrastruktura kraju z pewnością zyskała po wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2007 r.

Sieć autostrad w kraju wielkości 75% powierzchni Polski liczy obecnie ok. 850 km i jest dwukrotnie mniejsza niż w Polsce. Port w rumuńskiej Konstancy to główny port tranzytowy dla naddunajskich gospodarek, będący zarazem największym portem Morza Czarnego i oknem na świat dla firm chcących wysyłać swoje produkty drogą morską do Rosji, krajów Kaukazu i Azji. W 2018 r. przeładowano tam 668 tys. TEU.

Rumunia posiada rozwinięty przemysł motoryzacyjny – swoje fabryki mają tu m.in. Ford w Krajowej i Dacia/Renault w Mioveni (Pitesti). To także rozwinięty przemysł chemiczny i maszynowy. W stosunkach handlowych z Rumunią zdecydowanie chętniej eksportujemy niż importujemy. Według danych GUS obroty handlowe między naszymi gospodarkami w 2017 roku wyniosły 1855 mln euro w imporcie i 3845 mln euro w eksporcie, co stanowi odpowiednio 1,5% i 2,3% całości obrotów handlu zagranicznego Polski z krajami Unii Europejskiej. Na rynku rumuńskim dość mocno obecne są m.in. takie firmy z Polski, jak Grupa Atlas, Tymbark Maspex czy giełdowy gigant odzieżowy LPP.

Mając na uwadze znaczną przewagę eksportu nad importem w wymianie handlowej między Polską i Rumunią, polski oddział globalnego operatora logistycznego – Mainfreight Poland – od 2014 r. oferuje klientom i partnerom biznesowym bezpośrednie połączenie drobnicowe z największym miastem Siedmiogrodu – Cluj-Napocą.

Cluj-Napoca to największe miasto Transylwanii i jedno z największych miast w Rumunii. Strategiczna lokalizacja w uprzemysłowionej północno-zachodniej części kraju zapewnia mu sprawną komunikację drogową z głównymi ośrodkami gospodarczymi tej części kraju – Oradeą, Timisoarą, Baia Mare oraz Sibiu. Port lotniczy Cluj oferuje bezpośrednie połączenia międzynarodowe do Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Francji. To tętniące życiem miasto studenckie ma bogatą kulturę i historię kształtowaną wiekami przez wpływy rumuńskie, węgierskie i niemieckie. Cluj-Napoca to prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy, określany mianem rumuńskiego technopolis z racji obecności dużej liczby firm z branży IT i finansów w regionie. To także miasto największego festiwalu muzyki elektronicznej w Rumunii – Untold Festiwal.

Dwa razy w tygodniu z cross-docku w Katowicach bezpośrednio do Cluj-Napoca wyjeżdża samochód liniowy z przesyłkami drobnicowymi klientów Mainfreight Polska i Mainfreight Rumunia. W Rumunii magazyn typu cross-dock o powierzchni 1500 m2 zlokalizowany jest w nowoczesnym obiekcie magazynowym na terenie parku logistycznego w Apahidzie. Oddział ma bezpośrednie połączenie z innymi oddziałami Mainfreight w Rumunii (Ploeszti i Bacau), dzięki czemu czas dostawy na terenie całej Rumunii zajmuje maks. 48 godzin. Oznacza to, że czas dostawy przesyłki drobnicowej w opcji door-to-door z Polski zajmuje 3–4 dni roboczych. Z połączenia drobnicowego korzystają głównie klienci firmy z branży meblarskiej, wyposażenia wnętrz oraz spożywczej.

Obecnie Mainfreight w Rumunii posiada 3 oddziały z magazynami typu cross-dock obsługujące krajowe i międzynarodowe przesyłki drobnicowe oraz 1 magazyn logistyczny. Rumuński oddział operatora zatrudnia 240 pracowników i stale się rozwija.

Jest dziś jednym z najważniejszych graczy na lokalnym rynku transportu i logistyki. Wsparty silną międzynarodową siecią dystrybucji, Mainfreight Rumunia oferuje bezpośrednie połączenia drobnicowe z Francją, Włochami, Polską, Niemcami i Holandią oraz zintegrowane usługi w oparciu o rozwiązania w zakresie magazynowania, transportu i dystrybucji.

https://www.mainfreight.com/pl/pl/pl-home.aspx

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Volkswagen Grand California nr 1000 zjechał z taśmy
W przyszłym roku w Polsce 20 mln mkw. magazynów
Hillwood podsumowuje swoje 5-lecie w Polsce
Biuro Zarządu Rusak Business Services zmieniło siedzibę
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jakie korzyści przynosi korzystanie z sieci dystrybucyjnej operatora logistycznego?
Bezpieczeństwo w ruchu aut ciężarowych uległo radykalnej zmianie na plus
Jaka jest rola Customer Service w komunikacji operatora logistycznego z klientem?
Istnieją różne modele dystrybucji międzynarodowej – jak wybrać ten najlepszy?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA