2019-11-15 | Głos z rynku

5 lat w Polsce

Hillwood podsumowuje 5 lat swojej działalności w Polsce i planuje podwojenie wybudowanej powierzchni magazynowej w ciągu najbliższych lat.

Firma powołana w 1988 roku w Teksasie przez Rossa Perota Jr. zdecydowała się zainwestować w Polsce w 2014 roku. Wtedy to właśnie Hillwood kupił trzy parki magazynowe we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku i w Warszawie.

„Chcieliśmy przenieść do Polski najlepsze doświadczenia zebrane na dojrzałych rynkach deweloperskich i model współpracy z klientem oparty na partnerstwie i zaufaniu” – mówi Hubert Michalak, Prezes Zarządu Hillwood Polska, związany z firmą od początku jej obecności w naszym kraju.

W 2015 roku Hillwood otworzył biuro w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła się realizacja jego pierwszej inwestycji deweloperskiej w podwarszawskim Ożarowie. Kolejne lata to czas dynamicznego powiększania wybudowanych i zarządzanych przez Hillwood powierzchni. Już w 2016 roku firma zarządzała ponad 720 tys. mkw. hal magazynowych, koncentrując się na inwestycjach w rejonie Warszawy i Wrocławia. W kolejnych dwóch latach wydłużyła listę swoich parków logistycznych o obiekty zlokalizowane w rejonie Łodzi i na Górnym Śląsku, zwiększając zarządzaną przez siebie powierzchnię do niemal 1,9 mln mkw. Daje to obecnie firmie ponad 10% udziału w nowoczesnej powierzchni magazynowej w naszym kraju.

„Największym beneficjentem naszych inwestycji mają być klienci i lokalne społeczności. Metry kwadratowe nowo oddanych powierzchni logistycznych i magazynowych przekładamy na korzyści biznesowe naszych partnerów i korzyści gospodarcze regionów, w których inwestujemy” – mówi Hubert Michalak.

Jak dotąd branża najbardziej doceniła zbudowaną dla Zalando w 2018 roku halę w Olsztynku. Lider branży e-commerce wynajął wtedy cały obiekt magazynowy o powierzchni ponad 120 tys. mkw., co było największą transakcją wynajmu nieruchomości komercyjnej w 2018 roku. Za realizację tego projektu Hillwood otrzymał prestiżową nagrodę CEE Manufacturing & Logistics Awards od CEO Manufacturing Magazine i EuropaProperty.com. Projekt ten zdobył również tytuł „Top Inwestycji Polski Wschodniej” podczas zeszłorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Nagrody zdobyte w Polsce zbiegły się w czasie z 30-leciem Hillwood w Stanach Zjednoczonych.

Wiele dużych inwestycji Hillwood nadal jest realizowanych w ramach partnerstwa joint venture. Ważnym krokiem w rozwoju firmy było nawiązanie współpracy z Polskim Holdingiem Nieruchomości (PHN). Deweloperzy w ramach parku magazynowego Hillwood PHN Pruszków wspólnie wybudowali 5 budynków o łącznej powierzchni ponad 58 tys. mkw. Sukces tego projektu zachęcił obie firmy do kolejnej kooperacji w celu wybudowania magazynu BTS w Świebodzinie. Innymi przykładami joint venture są m.in.: centrum dystrybucyjne Zalando w centralnej Polsce, zrealizowane z Goodman oraz otwarte we wrześniu br. centrum logistyczne, obejmujące dwa magazyny w Tczewie, wybudowane z 7R.

Od początku firma stara się prowadzić swoją działalność w oparciu o standardy i wartości, z których Hillwood jest znany w Stanach Zjednoczonych, gdzie projekty często są realizowane w bliskiej współpracy ze społecznościami lokalnymi. Również w Polsce inwestycje firmy charakteryzują się wysoką jakością wykonania i ponadstandardowymi parametrami technicznymi.

W sumie przez 5 lat Hillwood wybudował w Polsce ponad 1 milion mkw. powierzchni magazynowych i produkcyjnych, a w planach ma kolejne 2 miliony mkw. na zabezpieczonych gruntach. Część nabytych lub wybudowanych obiektów została sprzedana, a i tak spółka posiada obecnie w Polsce około 30 aktywnych parków logistycznych.

„Kiedy zaczynaliśmy działalność w Polsce istniało tu około 3 tys. km dróg ekspresowych i autostrad. Na koniec tego roku ma być ich ponad 4,3 tys. km. Dzięki szybkiemu rozwojowi infrastruktury drogowej i dużemu spadkowi bezrobocia w największych miastach Polski coraz częściej bierzemy pod uwagę inwestycje w mniej oczywistych lokalizacjach niż Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław i Górny Śląsk” – dodaje Hubert Michalak.

Parki magazynowe Hillwood powstają obecnie m.in. w Kłobucku koło Częstochowy i w Świebodzinie. Nowoczesne magazyny klasy A działają już w Kutnie, czy w Krośnie Odrzańskim, a w planach inwestycyjnych firmy są inne mniejsze miasta.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Biuro Zarządu Rusak Business Services zmieniło siedzibę
Z początkiem grudnia w Czechach zacznie obowiązywać nowy system opłat drogowych
ASTOR otwiera centrum robotyzacji w Krakowie
ID Logistics utrzymuje wysokie tempo wzrostu w III kwartale 2019
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Hillwood otworzy park magazynowy i razem z miastem wybuduje drogę
Hillwood inwestuje przy granicy z Niemcami
Na Targówku powstanie niemal 50 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej
Ponad 50 tys. mkw. magazynów przy węźle trasy S8
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA