Przejdź do artykułu

Kaizen

Kaizen 2/2017
<< Cofnij

Usłużny robot

Jedną z fundamentalnych zasad koncepcji lean production jest eliminacja nieplanowanych przestojów. W sprawnym zarządzaniu procesem pomaga też stała wydajność linii produkcyjnej i stały czas i powtarzalność poszczególnych operacji. Taki stan można osiągnąć tylko przy pomocy robotów przemysłowych, które mają wiele wspólnego z odchudzoną produkcją.
Robotyzacja i koncepcja lean production wspierają się wzajemnie i pozwalają uzyskać optymalny i stabilny proces produkcyjny, eliminując zbędne czynności i stabilizując czasy cykli. Istotny aspektem robotyzacji jest fakt, że pozwala na łatwe zbieranie kompletnej informacji o czynnościach realizowanych na stanowisku oraz o ich czasie trwania, co może prowadzić do dalszych usprawnień i ciągłej poprawy procesu produkcyjnego.

Bardzo istotną kwestią jest również fakt, że automatyzacja procesów wytwórczych pozwala producentom pozyskiwać z warstwy produkcyjnej szczegółowe informacje na temat przebiegu procesów. Zdaniem Jędrzeja Kowalczyka, Prezesa Zarządu FANUC Polska, stały monitoring realizowanych czynności, zużywanych materiałów czy energii pozwala analizować parametry produkcji i na bieżąco je optymalizować. Nie bez znaczenia jest także możliwość przewidywania potencjalnych awarii i aktywnego przeciwdziałania nieplanowanym przestojom w produkcji. „Ogólna poprawa rentowności to efekt, który jest wspólnym mianownikiem robotyzacji i Lean Production. Za wprowadzaniem obu koncepcji przemawia również łatwiejsza organizacja produkcji oraz logistyka”. – twierdzi nasz rozmówca  „Wprowadzenie do zakładu produkcyjnego koncepcji Lean lub robotyzacji pozwala na podnoszenie wydajności i jakości, zwiększanie skali produkcji i ciągłe usprawnianie procesów wytwórczych, co z kolei pozwala nadążyć lub nawet uciec przed konkurencją, dostosować się do zmieniających się trendów rynkowych i myśleć o budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku globalnym”. – dodaje ekspert FANUC Polska.

Robot przemysłowy jest urządzeniem, który poprawnie wdrożony pozwala na zaimplementowanie koncepcji lean production. Kluczowym aspektem jest właśnie sposób wdrożenia. „Dzięki wykorzystaniu robotów przemysłowych stanowisko lub linię  będzie cechować: wysoka elastyczność, dostępność oraz niezawodność. Ograniczone będą również braki produkcyjne dzięki precyzji i powtarzalności jaka cechuje roboty”. – twierdzi Jakub Stec – Channel Manager w firmie ABB. „Jednakże, samo wykorzystanie robota  przy źle zaprojektowanym rozwiązaniu nie zwiększy efektywności procesów produkcyjnych” – dodaje nasz rozmówca.

Robotyzacja procesów produkcyjnych jest tożsama z realizacją koncepcji lean production, pod warunkiem wkomponowania celi zrobotyzowanej w kompletny i harmonijnie współpracujący system. „Robot jako element wykonawczy musi „pozyskać” informacje z systemu firmy, mówiącą o bieżącym  zapotrzebowaniu produkcyjnym tak, aby mimo swojej wydajności nie produkował danego detalu ponad aktualną potrzebę rynkową”– wyjaśnia Przemysław Litwin, Specjalista ds. Robotyzacji w Comau Poland i dodaje, iż ważny jest także fakt, że robot dzięki swojej powtarzalności i dokładności wytwarza produkt zgodny z wymaganiami klientów, co nie zwalnia projektantów rozwiązań zrobotyzowanych z kontroli poprodukcyjnej wytwarzanych detali, przykładowo w postaci systemów wizyjnych, czy umiejętnie wkomponowanych elementów Poka Yoke.
 
Fotolia 98573850 Subscription Monthly XXL

Szczupłość dla każdego

„Podczas bezpośrednich rozmów z naszymi klientami w Polsce zauważamy, że o zdroworozsądkowym „odchudzaniu” produkcji myślą już dziś nie tylko duże firmy, realizujące produkcję masową, ale także małe, często rodzinne zakłady wytwarzające specjalistyczne produkty lub wręcz zajmujące się produkcją prototypową. I co ciekawe, wcale nie chodzi tu o obniżanie kosztów produkcji, poprzez redukcję zatrudnienia, ale o przemyślane inwestycje w roboty, które wesprą zakład i jego kadry w drodze do sukcesu” – mówi Jędrzej Kowalczyk z FANUC Polska. Dziś rynek nie zna granic, więc wszystkie firmy, które chcą odnieść sukces w swojej branży muszą dbać o swoją konkurencyjność na rynku globalnym i przede wszystkim umieć na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się potrzeb odbiorców swoich produktów. Roboty przemysłowe i nowoczesne obrabiarki są w tym przypadku nieocenione. - Współczesne środki automatyzacji przemysłu produkowane przez FANUC należą bowiem do urządzeń wyjątkowo niezawodnych, elastycznych i bardzo szybkich. Te cechy w połączeniu z niedoścignioną precyzją, wynikającą z zastosowania autorskiej technologii CNC FANUC, gwarantują producentom najwyższą jakość produktów i oczekiwaną wydajność produkcji – deklaruje Jędrzej Kowalczyk.

Realizacja szczupłych celów

Jak widać roboty przemysłowe zapewniając określoną jakość produkcji przyczyniają się w znacznym stopniu do realizacji zasad lean na produkcji. Dobierając roboty do konkretnych aplikacji, warto się jednak zastanowić, jakie cele szczupłego zarządzania produkcją w największym stopniu pozwalają osiągnąć roboty przemysłowe?

Jakub Stec z ABB przekonuje, że stanowiska robocze oparte o roboty przemysłowe cechują przede wszystkim: zwiększona elastyczność w porównania do tzw. sztywnej automatyki, bardzo wysoka dostępność ze względu na skrócenie czasu przezbrojeń oraz wysoka niezawodność. „Następuje również znaczące ograniczenie braków produkcyjnych dzięki precyzji i powtarzalności charakteryzującej roboty przemysłowe” – mówi Jakub Stec.
 
Fotolia 135408460 Subscription Monthly XXL

Dobrymi przykładami szczupłych celów, jakie pomagają osiągnąć te urządzenia, są też: wzrost elastyczności produkcji, dzięki możliwości pracy stanowiska w dowolnym czasie dnia i nocy oraz łatwość  przeprogramowania urządzenia do aktualnych potrzeb produkcyjnych, czy też zapewnienie powtarzalności i wymaganej jakości produktu w całym cyklu pracy robota. „Jednym z ważniejszych aspektów jest także ograniczenie kosztów działalności, wynikających z coraz szybszej amortyzacji wydatków poniesionych na robotyzację i automatyzację produkcji. Procesowi temu towarzyszy także wzrost umiejętności pracowników, poprzez ich ciągłe doskonalenie i uczenie się nowych rozwiązań technologicznych i odejście od prac wymagających niskich kwalifikacji” – mówi Przemysław Litwin z Comau i dodaje, że niejednokrotnie procesowi temu towarzyszy także, poprawa bezpieczeństwa i komfortu pracy, poprzez automatyzację procesów niebezpiecznych lub uciążliwych dla pracowników. „Roboty przemysłowe Comau to bardzo dobre narzędzie do osiągania celów stawianych w ramach koncepcji szczupłego zarządzania. Robotyzacja procesów daje firmom szereg korzyści wpisujących się w idee lean” – zapewnia Przemysław Litwin.

Koncepcja lean jest również mocno obecna w robotach ABB. Wynika to zarówno z ich konstrukcji jak i innych cech użytkowych. „Każdy robot ABB jest produkowany pod konkretne zamówienie, a klient ma możliwość konfiguracji robota pod swoje potrzeby. Dotyczy to zarówno rodzaju ramienia jak również: opcji komunikacyjnych, rodzaju okablowania procesowego, systemów wizyjnych oraz opcji programowych”. – mówi Jakub Stec. Dzięki temu klient kupuje robota dopasowanego do swoich potrzeb, jednocześnie płacąc tylko za to czego potrzebuje. „Kolejnym aspektem jest konstrukcja, która sprawia, że dostępność urządzenia jest bardzo wysoka, a konieczne przestoje na przegląd są krótkie i rzadkie. Wynika to zarówno z wysokiej niezawodności jak i ograniczenia częstotliwości przeglądów okresowych dzięki użyciu olejów w przekładniach zamiast smarów (nawet 4-5 razy dłuży okres między wymianami)” – dodaje ekspert ABB.
 
Michał Klecha
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów