Przejdź do artykułu
2022-07-08 | W Obiektywie

Ostatni człowiek - relacja z In4Log 2022

Jeśli ktokolwiek jeszcze ma wątpliwości, czy jest sens podążać drogą cyfryzacji procesów i dlaczego należy skorzystać z dobrodziejstwa maszyn w logistyce, mógł je rozwiać, odwiedzając event In4Log Industry 2022. Tegoroczna X edycja projektu odbyła się pod hasłem „Ostatni człowiek w magazynie”, co oddaje wyraziście zmianę tendencji inwestycyjnych, w których technologia automatyczna i cyfryzacja opanowują logistyczne procesy wewnętrzne.

Na przełomie maja i czerwca 2022 r. odbyły się w Poznaniu Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, jedna z największych imprez wystawienniczych w branży. W opinii przedstawicieli Międzynarodowych Targów Poznańskich (organizatora wydarzenia) była to najlepsza edycja Modernlogu w ostatnich latach. – Cieszymy się, mogąc rozwijać koncepcję targów Modernlog o kolejne atrakcyjne punkty programu. W tym roku postawiliśmy już tradycyjnie na prezentację maszyn na żywo w strefie In4Log, ale także na spotkania eksperckie, konsultacje ze specjalistami oraz biznesowe rozmowy na scenie Log-Insight oraz Smart Warehouse – uważa Hanna Zdrojewska, Dyrektor Targów Modernlog.

DSC 2501

Pokazy co godzinę

Nieodzowną częścią targów są zawsze pokazy maszyn w strefie In4Log (Innovation for Logistics Industry), podczas których można z bliska się przyjrzeć pracującym urządzeniom i przekonać się o skuteczności nowoczesnych rozwiązań w magazynach. W tym roku logistyczne show stanowiło metaforyczne ujęcie głównego trendu w logistyce magazynowej – automatyzacji i dominacji maszyn, które błyskawicznie zastępują człowieka.

DSC 2081

Maszyny w akcji jak co roku przyciągnęły uwagę gości targowych, którzy mieli okazję nie tylko się przyjrzeć ich pracy, ale także przekonać się o skuteczności rozwiązań automatyzujących procesy logistyczne w magazynach i na produkcji. Tradycyjnie już organizatorami tego wydarzenia byli: MTP i Wydawnictwo Medialog wraz ze swoimi partnerami technologicznymi, firmami: ASPEKT, AIUT, Anter System, B3D, Georg UTZ, Honeywell, HOLLER Polska, IBCS Poland, Jusky, Olejnik, POLSAD, Redsteel, MGL (Grupa MAGO) w kooperacji z MAGO S.A. oraz SOTI.

Pracujące na żywo urządzenia odwzorowywały poszczególne procesy logistyczne, wpływając na wydajność, szybkość przepływu, czas realizacji dostaw wewnętrznych oraz bezbłędność wydań kompletacyjnych, bezpieczeństwo i jakość. Pokaz był organizowany co godzinę przez wszystkie dni targowe.

Roboty i wózki

Będąca partnerem technologicznym wydarzenia firma AIUT zaprezentowała nowoczesny kompleksowy system intralogistyczny wraz z różnymi modelami robotów mobilnych Formica, które umożliwiają pełną automatyzację transportu wewnętrznego i precyzyjne dostawy towarów, m.in. bezpośrednio na podajnik rolkowy. Nowością była prezentacja możliwości robota Formica zintegrowanego z cobotem.

DSC 2228

Zdaniem Ewy Kubisiewicz-Boby, Dyrektora Marketingu w firmie AIUT, która jest polskim integratorem systemów automatyki przemysłowej, dynamiczne pokazy trzech robotów mobilnych AMR / AGV Formica, prezentacja systemów intralogistycznych, automatyczne rozwiązania magazynowe, cyfrowy bliźniak i system lokalizacji wewnątrzbudynkowej prezentowane podczas In4Logu to najnowsze rozwiązania firmowe. Odwiedzający targi przez 4 dni mogli oglądać podczas pracy trzy roboty, w tym urządzenie do transportu dużych ładunków spaletyzowanych o masie do 1500 kg z funkcją samodzielnego załadunku, a także roboty mobilne AIUT do przewozu towarów na wózkach pasywnych lub bezpośrednio na pokładzie.

Opowiadaliśmy również zainteresowanym o możliwościach kastomizacji naszych rozwiązań – dodaje Krzysztof Stachowicz, Kierownik Sekcji Automatycznych Systemów Magazynowych w AIUT. Przedstawiciele firmy z zadowoleniem wyrażali się o tegorocznej edycji targów. – Nasze prezentacje były okazją do nawiązania ciekawych rozmów, wysłuchania aktualnych potrzeb przedsiębiorstw i dyskusji o wyzwaniach, przed jakimi stoją dziś odpowiedzialni za doskonalenie procesów w firmach menadżerowie. Było merytorycznie i inspirująco. Z ogromną przyjemnością wrócimy tu za rok – podsumowuje Ewa Kubisiewicz-Boba.

Znaczenie supernowoczesnych autonomicznych rozwiązań dla transportu magazynowego nie podlega dyskusji, jednak logistyka magazynowa jest różnorodna, w związku z tym pozwala na wariantowe podejście do projektów, a nawet mieszanie rozmaitych rozwiązań w jednym projekcie. Tak było także podczas In4Log, w który włączono transport bliski oparty na zestawach transportowych w zgodzie z zasadą Milk Run. Mowa tu o specjalistycznych zestawach LKE, które występują w rozmaitych konfiguracjach użytkowych, a połączone w charakterystyczne pociągi logistyczne realizują transport międzystanowiskowy we współczesnych fabrykach. Przewożą palety (wymiary europalety i palety przemysłowej). Za- i wyładunek może odbywać się za pomocą podnośnika ręcznego; otwarty bok może się znajdować po lewej lub prawej stronie. Dzięki wirtualnemu systemowi sprzęgła i dyszla gwarantującemu stabilność toru jazdy możliwy jest również transport w zestawie nawet na najmniejszej powierzchni korytarza roboczego.

DSC 2118

Jak co roku, swoje wózki widłowe prezentowała również firma POLSAD Jacek Korczak. – Oglądanie maszyny w pracy jest bardzo dobrym i ciekawym rozwiązaniem dla zwiedzających, dlatego też zawsze z przyjemnością uczestniczmy w In4Logu. Nasza branża rozwija się bardzo dynamicznie, podążając szczególnie za sektorem automotive – komentował Maciej Fajkowski, Dyrektor Działu Importu, POLSAD Jacek Korczak. Jednocześnie zwrócił uwagę na fakt integracji europejskich firm Mitsubishi Caterpillar Forklift Europe (MCFE) i UniCarriers Europe (UCE) z grupą Mitsubishi Logisnext Europe (MLE). Oprócz celu, jakim było zwiększenie i zacieśnienie współpracy między europejskimi zakładami produkcyjnymi, główny nacisk został położony na synergię i optymalizację asortymentu maszyn i usług z szczególnym ukierunkowaniem na wzmocnienie najsilniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek grupy.

Proces integracji odbywa się również w Polsce, w wyniku czego powstaje silniejsza sieć sprzedaży, tzn. dystrybutorzy marki UniCarriers (w tym POLSAD Jacek Korczak – obecnie pod nazwą AGROMA Polsad Sp. z o.o.) łączą siły z dystrybutorem marki TCM i od teraz działają wspólnie dla grupy Logisnext pod jedną marką, tj.: TCM.

DSC 2043

W trakcie tej fuzji MLE wdroży w Polsce strategię rozwoju najsilniejszych marek grupy. W rezultacie marka UniCarriers zostanie wycofana i zastąpiona marką TCM, a biały kolor wózków widłowych zostanie zmieniony na – bardziej rozpoznawalny i bezpieczniejszy – żółty. Od jakiegoś już czasu linie produktów UC i TCM były połączone we wspólnym portfolio, obecny dystrybutor marki TCM w Polsce – firma Agroma Polsad Sp. z o.o. – stanie się w ten sposób „full-liner” z obszernym asortymentem, który połączy kompetencje obu marek. W tegorocznej edycji In4Logu było to już widoczne, a żółte wózki z logo TCM brały udział w prezentacjach.

Głos w słuchawce

DSC 2338

Kluczowym procesem logistycznym w magazynach jest kompletacja. Sprawne przygotowanie zamówionych towarów to klucz do sukcesu. Trzeba to robić szybko i bezbłędnie. Każda pomyłek może bowiem generować koszty. Stanowisko kompletacji w targowym centrum dystrybucyjnym In4Log zaopatrzono w program Pick-by-Voice dostarczony przez IBCS. Wymiana danych odbywa się wyłącznie za pomocą komend głosowych, nie potrzeba skanera czy karki papieru. System głosowy kieruje pracownika do konkretnej lokalizacji, która jest weryfikowana przy użyciu cyfry kontrolnej i jednocześnie potwierdza pobraną ilość produktów. Cały cykl jest powtarzany aż do momentu ukończenia realizacji zlecenia, a paleta przeznaczona do wysyłki jest umieszczana w strefie wydań i odpowiednio oznaczana. – Dzięki rozwiązaniu magazynier, kompletując towar, ma wolne ręce. Dokładność kompletacji jest niemal 100-procentowa. W momencie gdy magazynier zbliża się do regału, system go rozpoznaje. Na początku operator tworzy swój tzw. profil głosowy. To trwa kilkanaście minut. Po tym procesie system dokładnie rozumie danego operatora. Na tej samej zmianie mogą pracować pracownicy operujący różnymi językami. System kieruje pracownika krok po kroku. Polecenia są krótkie i zwięzłe. Pracownik posiada oczywiście zestaw mikrofonowo-słuchawkowy. Terminale to lekkie urządzenia, pracownik ma je zamocowane przy pasku bądź na wózku. Nie ma konieczności fizycznej ingerencji w to urządzenie. Całość rozwiązania to oprogramowanie naszego autorstwa, partnerem technologicznym jest Honeywell – zaznacza przedstawiciel firmy IBCS, dodając, że szybkość procesu kompletacji z wykorzystaniem tego rozwiązania zwiększa się o ok. 30%.

Linie, bramy, bariery

Firma Aspekt, która dostarcza kompleksowe rozwiązania dla branż produkcyjnej, przemysłowej, handlu detalicznego, e-commerce i logistyki, w tym roku w strefie pokazów In4Log była obecna nieprzypadkowo. – Oprócz tego, że jesteśmy firmą technologiczną dostarczającą rozwiązania z zakresu oprogramowania, automatycznej identyfikacji i automatyki przemysłowej, nasza oferta zawiera także oznakowanie magazynów i hal produkcyjnych. Nasze linie dopełniały całości w strefie pokazowej. Na samym stoisku można było zobaczyć m.in. rozwiązania z kategorii wearables, które w tym roku szturmem wchodzą na polski rynek, czy też nasze autorskie rozwiązania, takie jak zautomatyzowane szafy do wydawania urządzeń i automatyczne bramki skanujące – wyjaśnia Marek Kuropieska, Prezes Zarządu, Aspekt.

Oglądając In4Log nie sposób było nie zauważyć bramy marki HOLLER, która strzegła dostępu do strefy pokazowej. – Od trzech lat jesteśmy na rynku jako HOLLER Polska, firma-córka austriackiego producenta bram i ogrodzeń aluminiowych. Możemy się już pochwalić ciekawymi realizacjami, np. dla LG we Wrocławiu. Nasza oferta składa się z bardzo wielu produktów, a bazowym produktem są oczywiście bramy przesuwne w różnych kombinacjach – podkreślał Michał Drąg, HOLLER Polska.

Na In4Logu była prezentowana aluminiowa brama harmonijkowa – jako przykład szybkobieżnej bramy, która może być wykorzystywana zarówno wewnątrz magazynu, jak i na zewnątrz, np. przy wjazdach do magazynów. – My działamy globalnie, więc ostatnie zawirowania na rynku, spowodowane np. COVID-em, sytuacją na Ukrainie czy zamieszaniem z surowcami, oczywiście wpływają na naszą firmę, ale bardzo dobrze sobie z tym radzimy. Mamy bardzo duże zapasy aluminium, a nasi dostawcy w tej chwili nie mają żadnego problemu z dostawami. Oczywiście zmieniły się ceny, ale to jest zrozumiałe. Terminy wykonania utrzymujemy takie same, a nawet idziemy w kierunku ich skrócenia ze względu na uruchomieniu naszej nowej, w pełni zautomatyzowanej hali produkcyjnej – komentował Michael Drag.

DSC 2182

Bezpośredni środek zabezpieczający obszar podczas In4Logu stanowiły bariery spółki Anter System Polska. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie występują zagrożenia w ruchu pieszym, np. w miejscach, w których manewrują pojazdy. Zdaniem Tomasza Baryły z Anter System Polska bariery elastyczne wykonane z energochłonnych tworzyw to doskonały sposób na zabezpieczenie stref produkcyjnych, rozładunku i magazynowania towarów. Oprócz ochrony regałów, Anter System Polska oferuje bariery elastyczne produkowane na wymiar do zabezpieczenia krawędzi bram, kolumn konstrukcyjnych na hali oraz słupów.

W tym roku zaprezentowaliśmy nowy typ bramek obrotowych, które mają możliwości zamontowania systemu automatycznego otwierania i zamykania, mogą np. wykryć ruch wózka i uniemożliwić mu nieuzasadnione wtargnięcie. Poza tym w swojej ofercie mamy także bariery rozsuwalne czy też bariery z sygnalizacją świetlną i dźwiękową, które sygnalizują niepotrzebne uderzenia – dodał Tomasz Baryła. Firma realizuje zamówienia na bieżąco.

DSC 2473

Na początku są regały

Z kolei spółka MAGO podczas In4Logu pokazała system regałów wysokiego składowania HX. To w głównej mierze ramy i trawersy, których połączenie tworzy konstrukcję nośną regałów idealnie dopasowanych wymiarami do przechowywania towarów składowanych na paletach.

System HX został zaprojektowany tak, aby w łatwy sposób budować segmenty o różnej długości i głębokości, z których następnie tworzy się ciągi dopasowane do dowolnej przestrzeni magazynowej. Każdy segment może posiadać różną ilość poziomów składowania o zróżnicowanej nośności. Dużą zaletą regałów HX jest łatwy montaż i demontaż przy użyciu połączeń śrubowych i zaczepowych oraz możliwość ponownego wykorzystania elementów konstrukcyjnych i łatwy sposób rozbudowy posiadanych już regałów. – Jesteśmy Grupą MAGO i nasz asortyment można podzielić na trzy kategorie: regały magazynowe, sklepowe i urządzenia technologiczne także oświetlenie głównie dla retail, ale nie tylko – wyjaśniała Magdalena Czajkowska, PR Manager, MAGO S.A.

DSC 2075

Regały paletowe to główny element wyposażenia technicznego każdego magazynu, dlatego właśnie od montażu konstrukcji regałowej rozpoczęto budowę strefy In4Logu. W jej centrum stanęły 3 sekcje regału HX – trzypoziomowe, o wysokości 4,4 m każda. Pierwsza została wykorzystana do przechowywania, zaś z udziałem dwóch kolejnych zaprezentowano operacje związane z kompletacją i wydawaniem towaru. Drugi poziom podwójnej sekcji wyposażono w specjalne szyny grawitacyjne, po których w płynny i niewymagający siły fizycznej sposób przesuwały się małe pojemniki do kompletacji. W górnej części każdego regału umieszczono tabliczki służące do numerowania ciągów regałowych, zaś każda z nóg została zabezpieczona odbojnikiem – czołowym lub narożnym. Ponadto, zgodnie z normami bezpieczeństwa, w pojedyncze sekcje regałowe zostały zamontowane wykrzyżowania poziome i pionowe. Podczas pokazów na żywo przedstawiono trzy podstawowe procesy magazynowe: przyjęcie, składowanie oraz wydanie.

W opinii Tomasza Ławiaka, Product Managera kategorii Regałów Magazynowych MAGO S.A., udział w branżowych wydarzeniach to istotny element budowania świadomości marki oraz relacji z partnerami biznesowymi. – Modernlog to jedna z najważniejszych w Polsce imprez wystawienniczych, którą odwiedzają tysiące gości z kraju i zagranicy, dlatego jako dostawca wyposażenia magazynowego z przyjemnością w niej uczestniczyliśmy – powiedział Tomasz Ławiak.

DSC 2191

Bezpieczne cięcie

Swoje miejsce w In4Logu miała także prezentacja noży automatycznych oferowanych przez spółkę Jusky. Wiadomo, że żaden magazyn nie może się obejść bez noży, a firma Jusky dostarcza je w wielu sektorach rynku, m.in. takich jak: przetwórstwo tworzyw sztucznych, spożywczy, motoryzacyjny, opakowaniowy, logistyczny, handel i usługi, chemiczny, farmaceutyczny, szklarski i lotniczy. – Zajmujemy się sprzedażą narzędzi tnących, a specjalizujemy się w nożach bezpiecznych. Jako pierwsi w Polsce zdefiniowaliśmy piramidę poziomów bezpieczeństwa, aby ułatwić dobranie odpowiedniego noża bezpiecznego – powiedział Jacek Juszczak, Jusky S.C. Jasikowski, Juszczak. Piramida pomaga dobrać nóż zgodnie z preferowanym poziomem bezpieczeństwa, od podstawowych noży uniwersalnych, do najbezpieczniejszych noży bez ostrza lub z ostrzami plastikowymi, np. noże automatyczne ze sprężyną z innowacyjnym podwójnym mechanizmem chowającym ostrze samoczynnie po zakończeniu cięcia. Nie trzeba więc pamiętać o opuszczenia palca z suwaka, ponieważ automatyczny mechanizm sam to zrobi. Tego typu noże mogą być wyposażone w klasyczny suwak na kciuk lub specjalną dźwignię w rękojeści.

Sławomir Erkiert

Więcej zdjęć z targów In4Log 2022:

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Kaizen – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

AGV i AMR w magazynach to nie przyszłość, lecz teraźniejszość
Gdzie sprawdzają się dostawy wewnętrzne w systemie Milk Run?
Czy można wskazać narzędzia IT wpływające najbardziej na produktywność?
Jak dzięki blockchain zwiększyć możliwości śledzenia w łańcuchach dostaw?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologie Ferag na tegorocznych targach LogiMAT
Targi LogiMAT startują już 19 marca!
4 kwietnia na MTP odbędzie się kongres MOVE
LOGISYSTEM prezentuje w Warszawie nowe rozwiązania

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów