Przejdź do artykułu
2022-06-02 | Łańcuch dostaw

Współdzielona sieć

Technologia blockchain to obecnie jedna z innowacji mających największy wpływ na cyfrową transformację wielu biznesów, a czasem i całych sektorów gospodarki. Wśród nich jest branża logistyczna, a zwłaszcza łańcuchy dostaw.

To właśnie w tej dziedzinie cyfrowa księga staje się jednym z najbardziej obiecujących zastosowań nowych technologii, co udowadniają działania takich gigantów, jak Walmart, Carrefour czy Nestlé, z których wszystkie są częścią projektu IBM Food Trust. Jak więc blockchain może się przyczynić do zwiększenia transparentności i możliwości śledzenia w łańcuchach dostaw? 

Firmy logistyczne korzystające z technologii blockchain mogą się spodziewać kilku kluczowych korzyści. Jedną z nich jest większa wydajność, bowiem łańcuch dostaw wykorzystujący blockchain opiera się na współdzielonej infrastrukturze sieciowej, co poprawia komunikację i współpracę dla wszystkich stron. Co więcej, lepsza identyfikowalność i przejrzystość eliminują duplikaty zamówień oraz problemy związane z rozliczeniami, takie jak fałszowanie faktur i nieuczciwe wydatki. Wymogi dotyczące zgodności z umową zachęcają wszystkie strony biorące udział w procesie do wywiązywania się z uzgodnionych zobowiązań w sposób terminowy, kompletny i zgodny z zamówieniem. 

Blockchain może też pomóc przedsiębiorstwom w optymalizacji kosztów poprzez mniej skomplikowane, a bardziej zautomatyzowane i wolne od błędów procesy. Może przyśpieszyć fizyczny przepływ towarów, a dzięki metodom dokładnego śledzenia produktów umożliwić tworzenie zrównoważonych łańcuchów dostaw na dużą skalę. 

Dziś blockchain jest już szeroko obecny w branży finansowo-księgowej i prawdopodobnie będzie mieć znaczący wpływ na wszystkie inne branże, a szczególnie sektor logistyki. Tak jak Internet rozpoczął rewolucję w komunikacji, tak łańcuch bloków zmienia obecne praktyki poprzez wdrażanie nowych funkcjonalności. Obejmują one np. mikropłatności, zasoby cyfrowe, cyfrowe tożsamości, smart kontrakty, czy też dokumenty zabezpieczone przed manipulacją. Tego typu innowacje wpływają na tworzenie nowych modeli biznesowych, które mogą uchronić przedsiębiorstwa przed poważnymi atakami cyfrowymi czy innymi kryzysami zewnętrznymi. 

Przykładowo, w 2017 r. jeden z najbardziej rozpowszechnionych i niszczycielskich cyberataków NotPetya został skierowany przeciwko światowemu gigantowi łańcucha dostaw Maersk. Spowodowało to unieruchomienie całej infrastruktury logistycznej, która stanowiła w tamtym czasie prawie 1/5 zdolności przewozowej na świecie. Finalnie przywrócenie systemu składającego się z 45 000 komputerów oraz ponad 4000 serwerów zajęło ponad dwa tygodnie. Krytyczną sytuację udało się opanować tylko dzięki jedynej zachowanej kopii niezainfekowanego serwera w Ghanie, jednak straty, jakie poniósł Maersk wskutek ataku, sięgnęły kwoty rzędu 250–300 mln dolarów. 

Incydent, mimo że kosztowny, okazał się ważnym sygnałem do działania. Wskazał na potrzebę zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które zapewniłyby znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa operacyjnego. Technologia Blockchain jako potencjalne rozwiązanie została zastosowana we wszystkich dużych ekosystemach, które mają problemy z dostępem do danych w czasie rzeczywistym, prywatnością partnerów, identyfikowalnością i możliwością kontroli. Ekosystem łańcucha dostaw nie jest wyjątkiem, ponieważ typowe wycofanie produktów kosztuje 8 mln dolarów rocznie, a liczbę tą można zmniejszyć dzięki ulepszonym funkcjom śledzenia w blockchain. 

Będąc więc przedsiębiorcą z branży logistycznej i mając na celu efektywne oraz bezpieczne zarządzanie łańcuchem dostaw, warto się pokusić o próbę zastosowania technologii blockchain w swoim biznesie. Oczywiście wdrażanie nowej technologii nie jest pozbawione wyzwań. Dlatego planując i wprowadzając innowację, warto sięgnąć po wsparcie doświadczonych partnerów technologicznych, którzy dzięki swojej wiedzy potrafią zminimalizować ryzyka, jednocześnie odkrywając maksymalne korzyści płynące z technologii. Efektem takiej współpracy będą rozwiązania, które odpowiedzą na faktyczne potrzeby rynku i przedsiębiorstwa.

Medzik 2

Maciej Krasowski
Współzałożyciel BinarApps
Ekspert i entuzjasta technologii blockchain

binar apps standart logo positive


Zobacz także

Nowoczesne schronisko dla zwierząt z drzwiami od Novofermu
Ekonomia i bezpieczeństwo w czyszczeniu narzędzi lakierniczych
Verizon Connect – wszechstronna platforma do zarządzania flotą pojazdów
Jakie są perspektywy dekarbonizacji transportu logistycznego?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Visilion łączy się z platformą FourKites
FedEx pomagał w procesie wychodzenia firm z pandemii
Wysyłanie paczek międzynarodowych prostsze niż myślisz
Ekspert z AsstrA o przyszłości elektrycznego transportu

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów