Przejdź do artykułu
2020-08-07 | W Obiektywie

Nowy magazyn tranzytowy IKEA już otwarty

W Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego (woj. Łódzkie) powstał magazyn tranzytowy o powierzchni 12,5 tys. m2, który podniósł zdolności operacyjne obiektu. Już teraz Centrum obsługuje sklepy IKEA na jedenastu rynkach, w tym w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie czy Rumunii. Kolejne dwa rynki zostaną włączone w obsługę przez Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach w perspektywie kolejnych miesięcy.

W magazynie IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego prowadzone są dwa rodzaje operacji logistycznych – dystrybucja do klientów zlokalizowanych w Polsce oraz dystrybucja do sieci sklepów. Jest to jedno z największych centrów dystrybucji IKEA na świecie, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 28 lokalizacji IKEA na 11 rynkach.

Nowa jakość obsługi

Nowo otwarty magazyn będzie służył do przeładunków i krótkoterminowego przechowywania „dostaw tranzytowych”, czyli skonsolidowanych przesyłek, które wymagają przeładownia i wysłania do sklepów w ciągu 24 godzin. Magazyn ma 180 metrów długości i 67 metrów szerokości. Jest wyposażony w 36 standardowych doków oraz 24 doki z długim najazdem. Dzięki takiej infrastrukturze Centrum Dystrybucji jest gotowe na załadunki i rozładunki naczep standardowych oraz naczep niskopodwoziowych typu MEGA. Duża liczba doków oraz lustrzany układ stref magazynowych pozwoliły zwiększyć przepustowość tranzytu w Jarostach do 1,8 miliona m3 rocznie – oznacza to, że dzięki nowej części magazynowej przepustowość Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach wzrosła aż dwukrotnie.

„Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że udało się rozbudować magazyn naszego Centrum Dystrybucji co pozwoli nam usprawnić nasze operacje cross-dockingu, realizowane na rampach rozładunkowo-załadunkowych, na których się koncentrujemy. Dodatkowa przestrzeń oraz układ nowego budynku z pewnością zwiększy dostępność produktów IKEA oraz skróci czas realizacji przeładunków. Naszym celem jest poprawa naszej produktywności, obniżenie kosztów oraz przede wszystkim, zwiększenie jakości obsługi sklepów IKEA na wszystkich rynkach, które wspieramy. W związku z rozwojem IKEA jako biznesu wielokanałowego oraz rosnącym oczekiwaniem klientów, aby zachować wysoki poziom wolumenu i możliwość dostarczania towarów do lokalizacji w krótkim czasie, potrzebowaliśmy dodatkowej przestrzeni, stąd decyzja o rozbudowaniu istniejącego magazynu”– mówi Rafał Nowak, Lider Projektu Centrum Dystrybucyjnego.

„Bardzo cieszymy się, że możemy wspierać naszego klienta, którym Ikea jest już od niemal 20 lat, i przyczyniać się do jego rozwoju. Zrozumienie, otwartość w relacjach, chęć pracy nad nowymi rozwiązaniami, optymalizacja procesów oraz ciągłe doskonalenie - to główne czynniki wpływające pozytywnie na naszą wieloletnią współpracę” – mówi Edyta Śmiechowicz, Platform Director FM Logistic CE w Jarostach.

Inwestycja w zrównoważony rozwój

Dążąc do zminimalizowania wpływu naszej działalności na planetę, już na etapie planowania myślimy o rozwiązaniach, które nam to umożliwią. Nowy budynek tranzytowy został zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz certyfikacją BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków w Europie pod kątem rozwiązań jakościowych i ekologicznych. Ponadto, ogrzewanie hali oparte jest na geotermalnych pompach ciepła, a w toaletach zastosowano spłukiwanie szarą wodą.

Farma fotowoltaiczna

Jeszcze w tym roku na terenie centrum powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP, która będzie największą inwestycją w obszarze zrównoważonego rozwoju w Jarostach w ostatnich latach.

Inwestycja w bezpieczeństwo

IKEA dąży do tego, żeby ich obiekty były nie tylko nowoczesne i efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne. Wszystkie rampy znajdujące się na magazynie zostały wyposażone w system blokady zaparkowanych ciężarówek, który chroni operatora wózka widłowego przed odjazdem lub odsunięciem naczepy w trakcie trwania załadunków – można przeczytać w komunikacie IKEA.

Dodatkowa przestrzeń oraz szerokie drogi przejazdowe również podniosą bezpieczeństwo pracowników obiektu. Magazyn wyposażony jest także w systemy zabezpieczenie przeciwpożarowego.

Pozytywny wpływ na planetę

IKEA nieustannie rozwija swoją działalność, zmierzając w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, przeciwdziałając zmianom klimatu i jednocześnie wywierając pozytywny wpływ na społeczności. Kluczowe zobowiązania, jakie IKEA przyjęła, to między innymi redukcja emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie śladu węglowego na skalę szerszą niż wyłącznie w obrębie swojej działalności, a także dążenie do osiągnięcia 100% wykorzystania energii odnawialnej w całym łańcuchu wartości w perspektywie do 2030 roku. Jednocześnie globalnym celem firmy jest realizowanie wszystkich dostaw do klientów po 2025 z wykorzystaniem samochodów elektrycznych lub innych zeroemisyjnych rozwiązań.

Skuteczna redukcja emisji CO2

W 2019 roku IKEA po raz pierwszy w historii odnotowała spadek emisji CO2 w globalnym łańcuchu dostaw o ponad 4%, a długoterminowym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 15% do około 21 milionów ton ekwiwalentów CO2 do 2030 roku.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Prawie 21,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej przy granicy z Niemcami
Media Expert z 12 000 m kw. w Panattoni Łódź III
DB Schenker przenosi operacje z Lublina do Świdnika
MLP inwestuje w OZE i stacje ładowania elektryków
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów