2020-02-04 | W Obiektywie

Volkswagen elektryzuje Poznań

Poznań przygotowuje się do wypełnienia wymogów uchwalonej przez parlament ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej zapisami od 1 stycznia 2022 roku samochody elektryczne muszą stanowić 10 procent wszystkich używanych przez urząd miasta pojazdów. Od 2025 r. odsetek ten musi wzrosnąć do 30 procent.
Podobna sytuacja dotyczy samochodów, które służą do wykonywania zadań publicznych (tj. sumy wszystkich pojazdów wykorzystywanych m.in. przez Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego, straż miejską itp.). Jednak w tej sytuacji ustawodawca wskazał, że od 1 stycznia 2022 roku powinno to być 10 procent pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym (30 procent od 1 stycznia 2025 roku).
 
W związku z tym od 3 lutego urząd miasta i miejskie jednostki będą testować trzy modele samochodów przekazane przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze. Testy to jeden z wymiernych efektów Listu Intencyjnego, który w październiku 2019 roku podpisali przedstawiciele Miasta Poznań, spółki Volkswagen Poznań oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania. Dokument podkreśla konieczność i chęć wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym, światem nauki oraz gospodarki.
 
„Cieszymy się, że zaledwie po trzech miesiącach od podpisania wspólnego listu intencyjnego przechodzimy do praktycznego działania” – mówi Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o. „Zrównoważona logistyka miejska to rozwiązania szyte na miarę społecznych i środowiskowych potrzeb. W przyszłości ma być ciszej, szybciej i bardziej ekologicznie. Aby zrealizować tę wizję potrzebna jest współpraca i dialog wszystkich zainteresowanych stron – klientów i producentów, osób kształtujących wizję rozwoju miast i dostawców mobilnych rozwiązań. Podwójnie cieszy nas fakt, że to właśnie Miasto Poznań będzie testowało samochody produkowane w Wielkopolsce” – dodaje.

Trzy modele samochodów: Volkswagen e-Crafter, Volkswagen Caddy CNG oraz – w późniejszym terminie - Volkswagen ABT e-Transporter będą testowane w urzędzie miasta, straży miejskiej, Zarządzie Dróg Miejskich i Zarządzie Transportu Miejskiego. Łącznie do testów trafią cztery auta.

„Chcemy, by Poznań mógł szczycić się przyjazną przestrzenią i czystym powietrzem, by transport w mieście generował jak najmniej hałasu i spalin” – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. „Wymaga to podejmowania działań, do których zobowiązuje nas ustawa. Cieszę się, że będziemy mogli testować auta, które zostały wyprodukowane m.in. w naszym mieście. Takie rozwiązanie pozwoli nam odpowiedzieć na wiele pytań związanych z codziennym użytkowaniem samochodów elektrycznych. Będziemy testować, jak tego typu samochody sprawdzają się w codziennych zadaniach: jak czują się w takich autach kierowcy, jak przekłada się to na ich pracę? Czy zasięgi, jakie oferują elektryczne auta, są wystarczające na potrzeby miejskich jednostek? Jaki jest czas ich ładowania? Testy pozwolą nam również po raz kolejny przyjrzeć się miejskiej infrastrukturze, upewnić się, na ile jest ona przygotowana na elektromobilność - by z elektrycznych samochodów mogli łatwo i bezpiecznie korzystać wszyscy poznaniacy i poznanianki”.  

„Realizowane przez Miasto Poznań testy to dla nas bardzo ważna lokalna współpraca” – mówi Magda Piekarczyk, kierownik ds. komunikacji i PR Volkswagen Samochody Dostawcze. „Jako marka chcemy nie tylko skupiać się na produkcji samochodów wysokiej jakości, ale także na aktywnym współtworzeniu nowoczesnej logistyki miejskiej. Jestem przekonana, że dzięki wspólnym działaniom i synergii mamy szansę wspólnie wypracować rozwiązania smart city w mieście Poznań. Wyniki testów będą dla nas cenną dawką informacji, jak samochody z napędem elektrycznym i na gaz ziemny sprawdzają się w pracy urzędu miasta i jednostek miejskich. Już teraz widzimy ogromny potencjał do wykorzystania walorów wszystkich trzech modeli w codziennych miejskich zadaniach. Szczególnie, że zgodnie z aktualnymi zapisami, po wejściu w życie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu kupujący elektryczny samochód dostawczy będzie miał możliwość ubiegać się aż o 70 000 zł dopłaty, przy czym limit ceny, w odróżnieniu do samochodów osobowych nie jest określony. Dzięki temu różnica między ceną modelu elektrycznego, a jego konwencjonalnego odpowiednika jest niewielka”.

Najpóźniej do końca 2020 roku w Poznaniu ma zostać uruchomiona sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zakończył się przetarg na ich dostawę - stanęły do niego trzy firmy, trwa weryfikacja. Sieć punktów ładowania to jeden z elementów walki o czystsze powietrze i zachęta do kupowania pojazdów o napędzie elektrycznym zamiast spalinowego. 

„Mam nadzieję, że wkrótce uda się rozstrzygnąć przetarg” - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. „Docelowo chcemy, by takich punktów z inicjatywy miasta powstało co najmniej dwieście. Liczymy na to, że przyłączą się do tego również spółdzielnie mieszkaniowe, które będą stawiały je we własnym zakresie” – dodaje. 

Volkswagen Poznań to dziś największy producent samochodów w Polsce oraz największy pracodawca w Wielkopolsce zatrudniający ponad 11 000 osób. Taśmy produkcyjne zakładów zlokalizowanych w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni opuszcza każdego dnia 1170 nowych samochodów dostawczych, modeli VW Caddy, VW Transporter, VW Crafter oraz samochodów marki MAN TGE w tym także samochody elektryczne.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Poznań testuje elektryczne samochody Volkswagena
Jak wygląda codzienna praca w logistyce?
Hilti i DB Schenker współpracują blisko dekadę
Zbliżają się zmiany w obsłudze logistycznej pojazdów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

We Wrześni ruszyła produkcja elektrycznego e-Craftera
FM Logistic w Panattoni Park Poznań VII
Volkswagen Poznań podsumowuje działania na rzecz środowiska
Z linii produkcyjnej we Wrześni zjechał 200 000. samochód
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA