Przejdź do artykułu
2023-11-23 | W magazynie

*Magazyny do wynajęcia na Górnym Śląsku – wybierz idealną przestrzeń dla swojej firmy

Górny Śląsk to drugi po Warszawie rynek magazynowy w Polsce. Co sprawia, że region ten jest tak dobrą lokalizacją dla firm z różnych branż? W jakich miastach jest szczególnie dużo ofert hal do wynajęcia na Śląsku? Wyjaśniamy i wskazujemy, co wziąć pod uwagę, żeby dobrze wybrać przestrzeń dla swojego biznesu.

AdobeStock 446345529

Magazyny na Górnym Śląsku cieszą się dużym zainteresowaniem

Obecnie na Górnym Śląsku znajduje się prawie 5,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w 200 halach na wynajem. Deweloperzy są bardzo aktywni na Górnym Śląsku, w 2022 roku powierzchnia magazynów do wynajęcia na Górnym Śląsku zwiększyła się o 539 tys. mkw., a w I poł. 2023 o kolejne ponad 400 tys. mkw. Popyt rośnie jednak na tyle dynamicznie, że nowe hale magazynowe na Górnym Śląsku szybko znajdują najemców. Eksperci przewidują, że wskaźnik pustostanów, który w II kwartale 2023 roku wynosił 7,8%, będzie powoli spadał.

Najważniejszymi zaletami regionu jest atrakcyjne położenie oraz dobra komunikacja drogowa. Przedsiębiorców przyciąga też duża liczba pracowników z umiejętnościami technicznymi, którzy chcą pracować w magazynach i powierzchniach przemysłowych na Górnym Śląsku. Coraz częściej wybierają oni lekką produkcję w nowoczesnych parkach nad tradycyjne, ciężkie zakłady typu huty i tłocznie.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze hali magazynowej na Górnym Śląsku i nie tylko?

Wybór magazynu na Górnym Śląsku, podobnie jak w innych regionach, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • Lokalizacja. Kluczowe są tu takie kwestie jak dobry dostęp do głównych szlaków transportowych, bliskość rynku zbytu, wykwalifikowana kadry pracownicza i łatwy dla niej dojazd.
  • Cena. Istotny czynnik, jednak zwykle ważniejsza będzie lokalizacja. Obecnie czynsz za powierzchnię magazynową na Górnym Śląsku wynosi od 4,00 do 6,95 euro za mkw. powierzchni miesięcznie.
  • Powierzchnia. Zależy od rozmiarów i właściwości składowanych towarów oraz możliwości optymalnego wykorzystania przestrzeni.
  • Funkcja i rodzaj magazynu. Optymalna charakterystyka przestrzeni może być różna w przypadku magazynów składowych, dystrybucyjnych czy przeładunkowych.
  • Specyfikacja techniczna. Istotne mogą być takie kwestie, jak m.in. wysokość magazynu i nośność posadzki, liczba i rodzaj bram, siatka słupów, typ oświetlenia, ochrona pożarowa i tryskacze, czy monitoring.

Jak przejść przez cały proces wynajmu magazynu na Górnym Śląsku? Z bezpłatną pomocą ekspertów!

Wynajem magazynu to długi i złożony proces. Zaczyna się na etapie strategii, który obejmuje analizę potrzeb biznesowych i rynku magazynowego oraz analizę SWOT poszczególnych scenariuszy. Następnie, ze wstępnej listy preferowanych lokalizacji musisz wybrać najkorzystniejszą ofertę. Co z kolei wymaga między innymi zebrania ofert od deweloperów lub właścicieli nieruchomości, kompleksowych porównań oraz wizytacji wybranych miejsc.

To jednak nie koniec. Kluczowy pod względem przyszłej opłacalności biznesu jest etap negocjacji umowy najmu i uzyskanie dodatkowych korzyści, takich jak zwolnienia z czynszu czy kontrybucji finansowej. Wreszcie, trzeba zadbać o dostosowanie powierzchni do potrzeb i przeprowadzić audyt techniczny przed przejęciem magazynu.

Znacznie łatwiej przejść przez cały ten proces ze wsparciem niezależnej firmy doradczej – takiej jak Newmark Polska. Doradcy Newmark Polska koncentrują się wyłącznie na potrzebach najemcy i nie reprezentują deweloperów lub właścicieli nieruchomości. Mają natomiast wieloletnie doświadczenie, dużą wiedzę na temat rynku i szeroki dostęp do ofert na magazyny na Górnym Śląsku, które znajdziesz na stronie polskamagazyny.pl.

Jakie miejscowości są szczególnie atrakcyjne pod kątem wynajmu magazynów na Górnym Śląsku?

Najwięcej ciekawych ofert na magazyny i powierzchnie przemysłowe na Górnym Śląsku można obecnie znaleźć w następujących miejscowościach konurbacji górnośląskiej:

  • Gliwice. Leżą na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 (cztery węzły autostradowe). Oddalone są od Katowic jedynie o 28 km, a jednocześnie oferują niższe stawki najmu. Oferują ponad 900 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.
  • Sosnowiec. Miasto o rosnącej gospodarce i ważny węzeł kolejowy. Przebiegają przez nie drogi ekspresowe S1 i S86, a około 10 km od centrum są dwa węzły autostrady A4. Prawie 1 mln mkw. magazynów do wynajęcia zostało tutaj dostarczonych.
  • Tychy. Miasto, leżące w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, jest jednym z głównych miast Górnego Śląska. Najemcy mogą wybierać tutaj spośród prawie 430 tys. mkw. hal magazynowych.
  • Czeladź. Graniczy z takimi atrakcyjnymi pod względem handlu i logistyki miastami jak Katowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec czy Będzin. Przez miasto prowadzą m.in. drogi krajowe 86 i 94, a niedaleko jest też skrzyżowanie autostrady A4 z drogą ekspresową S1. Ten ośrodek magazynowy oferuje prawie 400 tys. mkw. magazynów do wynajęcia.
  • Zabrze. Jedno z najbardziej zurbanizowanych miast na Górnym Śląsku, położone blisko autostrady A1. Staje się coraz ważniejszym centrum dystrybucyjnym o ponadregionalnym znaczeniu, posiadającym prawie 250 tys. mkw. hal magazynowych.

W serwisie polskamagazyny.pl dostępne są liczne hale magazynowe na wynajem na Górnym Śląsku, nie tylko w powyższych miastach, lecz także w kilkunastu innych miejscowościach. Ze wsparciem Newmark Polska na pewno znajdziesz więc idealne miejsce dla swojej firmy.

*Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Portfolio Movu Robotics ułatwia automatyzację procesów wewnętrznych
Za nami XII edycja „Green Industry Summit”
Wywiad z Tomkiem Zwiercanem, Dyrektorem Zarządzającym GLS Poland
Jakie są metody wczesnej diagnostyki detekcji łożysk w urządzeniach przemysłowych?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów