2020-03-25 | W magazynie

Elektryk vs. spalinowiec

Elektryczne wózki widłowe z czasem wypierają pojazdy wyposażone w silniki spalinowe (benzynowe, wysokoprężne i z instalacją LPG). Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zalecany jest niski poziom hałasu pracy. Wózki akumulatorowe dostępne są w różnych wariantach.
Elektryczny napęd montowany jest w coraz to nowszych rodzajach wózków widłowych. Wyodrębnić można m.in. wózki systemowe, elektryczne podnośniki widłowe, wózki skrętne i wielokierunkowe, a także pojazdy do magazynów wysokiego składowania.

Rodzaje elektrycznych wózków widłowych

Pojazdy magazynowe wyposażone w ładowalne akumulatory dzielą się na szereg różnych rodzajów. Pod względem przeznaczenia wyróżnić można tradycyjne wózki widłowe podnośnikowe. Świetnie sprawdzają się w bieżącym transporcie towarów – np. z magazynu do półek sklepowych. Z tego powodu tak często spotykane są w większych i mniejszych sklepach, centrach ogrodniczych i budowlanych.

Elektryczny wózek widłowy to typ pojazdu, który siłą rzeczy występuje też w postaci systemowej. Wózki systemowe charakteryzują się najwyższym stopniem uniwersalności. To właśnie te pojazdy często nazywane są po prostu „wózkami widłowymi”. To najbardziej ogólna kategoria, a jednocześnie bardzo ceniona przez właścicieli magazynów. Dobrze poruszają się po różnych powierzchniach i mogą sprawnie komisjonować towary.

Na osobne wyróżnienie zasługują wózki akumulatorowe skrętne i wielokierunkowe. Wyciągany maszt podnośnikowy w tych maszynach nie wysuwa się, lecz obraca. Wygodny sposób umieszczenia towarów w miejscu przeznaczenia i ogromne możliwości jezdne to największe zalety tego typu „widlaków”.

Istnieją także wózki do zadań specjalnych, stworzone z myślą o bardzo konkretnym przeznaczeniu. Przykładem są elektryczne wózki widłowe wysokiego składowania. Zgodnie z nazwą stosuje się je w magazynach wysokiego składowania, które mają bardzo wąskie korytarze (wózki poruszają się po specjalnych torach) i wysokie, nawet kilkunastometrowe regały. Tego rodzaju magazyny i specjalne wózki widłowe stanowią jedno z lepszych rozwiązań w zakresie współczesnej intralogistyki magazynowej.

Przewaga elektrycznych wózków widłowych nad spalinowymi

Kontakt z żywnością i magazyny-chłodnie to naturalne środowisko do posługiwania się wyłącznie wózkami elektrycznymi. Emitowane przez pojazdy spalinowe nieczystości mogą zatruwać i postarzać żywność. Wózki akumulatorowe przydadzą się w miejscach, w których ważna jest higiena pracy. W tym zakresie dodatkowym atutem maszyn elektrycznych jest bardzo cichy, czasem wręcz niesłyszalny, tryb pracy silnika.


Zobacz także

Jak ograniczyć braki w zasobach, które ograniczają możliwości przerobowe?
Nowa generacja kontroli procesów produkcyjnych
Po co montować kamery w wózkach widłowych?
Automatyzacja intralogistyki jest szansą na zwiększenie efektywności
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

W fabryce KION w Kołbaskowie pracę znajdzie 150 osób
Trendy w projektowaniu kabin uwzględniają ergonomię pracy operatora wózka widłowego
Produkt do najbardziej wymagających warunków
Jungheinrich zmienia definicję usługi serwisu
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA