2019-04-02 | Łańcuch dostaw

Dobre praktyki

Managerzy zajmujący się obsługą transportów często zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment na wdrożenie systemu logistycznego i jak pownni przygotować swój zakład, aby wdrożenie zakończyło się sukcesem. Z myślą o nich, Transporeon Group przygotował darmowy, kompleksowy poradnik Jak powinien wyglądać zakup i wdrożenie systemu logistycznego?, w którym opisuje najlepsze praktyki, od momentu, kiedy należy zastanowić się nad wdrożeniem systemu logistycznego, aż do obsługi powdrożeniowej.

Potrzeby zakładu

Na początek warto się zastanowić, jakie są realne potrzeby zakładu w zakresie wdrożenia systemu logistycznego. Na rynku istnieją różne rozwiązania, które są w stanie zautomatyzować różne procesy. W praktyce jednak może się okazać, że dany system wesprze proces ale jedynie w określonym zakresie, co w rzeczywistości może przynieść połowiczny sukces. Na przykład, jeśli dany zakład chce kompleksowo monitorować koszt i poziom realizowanych zleceń transportowych, samo wdrożenie rozwiązania do zarządzania oknami czasowymi, bez modułu do zlecania transportu, może pomóc w monitorowania samej realizacji transportu, ale już bez informacji na temat stawek.

Zawsze istnieje też pokusa, aby wdrożyć nową, innowacyjną funkcję, która działa w innej firmie. W tym miejscu istnieje zagrożenie, że procesy działające w innym zakładzie nie koniecznie są takie same, przez co pojawia się zagrożenie przeznaczenia budżetu w rozwiązanie, które po prostu nie jest potrzebne. W tym miejscu zawsze warto przed złożeniem zapytania ofertowego, zebrać informacje od pracowników, którzy będą działać na systemie, jakie są wyzwania w ich codziennej pracy, którym program do zarządzania zleceniami transportowymi mógł by podołać.

Doświadczenie wdrożeniowca

Wdrożenie systemu logistycznego w zakładzie to ważna decyzja i wiąże się ze współpracą z firmą wdrażającą system przez następne kilka lat. Dlatego tak istotne jest, aby dokładnie zweryfikować nie tylko ofertę dostawców oprogramowania ale również same firmy, aby mieć pewność, że zakład zyska zaufanego i wiodącego partnera. Na początek warto zapoznać się z samymi projektami, jakie dostawca wdrażał, by zweryfikować jego doświadczenie pod kątem znajomości branży jak i procesów, które mają w niej miejsce. Wbrew pozorom, o solidnym dostawcy rozwiązań IT dla logistyki nie świadczy tylko oferta, która leży na stole, ale również plany rozwoje firmy na następne kilka lat. Solidny dostawca rozwiązań IT dla logistyki musi umieć nadążać za potrzebami branży i opracowywać rozwiązania, które pomogą rozwiązać problemy, które mogą pojawić się w przyszłości.

Z raportu przygotowanego przez Transporeon Group – Dostępność, Stawki &Technologia: Badanie Transportu Drogowego 2018 – wynika, że aż 62% przewoźników przewiduje wzrost stawek za swoje usługi transportowe o 1-5%.wzrost 

Ten wzrost oznacza, że w niedalekiej przyszłości negocjacje stawek z przewoźnikami mogą być trudniejsze. Aby móc z jednej strony wesprzeć załadowców w zabezpieczaniu swoich załadunków po korzystnych stawkach, a z drugiej – wspomóc przewoźników w walce z pustymi kilometrami, Transporeon Group opracował technologie Connecting Load Agent, która bez bezpośredniego kontaktu z firmami transportowymi podpowiada załadowcy, którzy przewoźnicy w danym magazynie (np. pod Warszawą) mają rozładunek i są w stanie zrealizować jego transport. W ten sposób kierowca unika pustych kilometrów, ponieważ ma dodatkową trasę do zrealizowania, a z kolei załadowca może liczyć na korzystniejszą stawkę za przewóz towaru. Na platformach Transporeon Group pracuje obecnie około 90 000 przewoźników, którzy dostarczają dane o swoich transportach każdego dnia.

Wsparcie

Prawdziwa współpraca z dostawcą rozwiązań zaczyna się po wdrożeniu produktu. Stworzyć platformę i ją prawidłowo wdrożyć to dopiero połowa sukcesu. Solidnego dostawcę systemów logistycznych można poznać przez poziom wsparcia, jaki oferuje. Dlatego tak bardzo istotne jest zweryfikować na etapie ofertowania, na jakiego rodzaju wsparcie może liczyć firma po wdrożeniu systemu. Warto pamiętać, że z platform, takich jak moduły do zarządzania oknami czasowymi czy zlecania transportu, będą korzystać również przewoźnicy, dlatego warto zweryfikować takie aspekty jak:

  • czy dostawca ma dedykowany zespół zajmujący się wdrożeniem i obsługą przewoźników,
  • czy załadowca będzie mieć dedykowaną osobę kontaktową, która pomoże wykorzystać możliwości platformy w maksymalnym zakresie i przełożyć je na wynik biznesowy (Customer Success Manager)
  • w ilu językach świadczona jest usługa przewoźników jak i załadowców,
  • jakie modyfikacje w systemie są realizowane w cenie, a za jakie trzeba dodatkowo zapłacić,
  • jak często dokonywane są aktualizacje systemu i czy wiążą się z tym dodatkowe koszty,

Podsumowanie

Wybór systemu logistycznego jak i jego wdrożenie to duży projekt, który wymaga zaangażowania wielu osób zarówno po stronie firmy jak i dostawcy. Rolą organizacji, która tworzy system, jest stanie się zaufanym doradcą, który poprowadzi projekt, podzieli się sprawdzonymi praktykami i ponad to podpowie, gdzie warto udoskonalić procesy, aby zwiększość ich efektywność. Więcej informacji, jak powinien wyglądać zakup i wdrożenie systemu logistycznego?, można znaleźć w darmowym poradniku Transporeon Group, dostępnym za darmo do pobrania tutaj.


Zobacz także

Jakie cechy wózków magazynowych są pożądane w czasach kryzysu na runku pracy?
Ekologia decyduje o wyborze opakowań przemysłowych i magazynowych
Precyzyjna kompletacja pomaga sprzedawcom detalicznym najlepiej wykorzystać szczyt sezonu
Manipulatory pozwalają projektować bardziej ergonomiczne i wydajne procesy robocze oraz zwiększać bezpieczeństwo pracy
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Systemy IT w transporcie i logistyce jako integralna część biznesu w Geis
Logistyka zasobów przy wsparciu specjalizowanych systemów informatycznych
Podsumowanie pierwszej edycji konferencji „Efektywni w biznesie”
Poznaj narzędzia cyfrowej transformacji dla współczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA