2019-02-26 | W magazynie

Krótki czas kompletacji

Większość detalistów z sektora handlu elektronicznego osiąga największe dochody w okresie od grudnia do połowy lutego. Jest to również gorący okres na rynku usług magazynowych i dystrybucji, ponieważ towary muszą być optymalnie składowane, aby można było je szybko i bezpiecznie przygotować do wysyłki.

W sektorach handlu detalicznego, dystrybucji i produkcji presja konkurencyjności napędza zapotrzebowanie na sprawniejszą i bardziej precyzyjną realizację zamówień. Konsumenci oczekują szybszej wysyłki zakupionych towarów – dostawa następnego dnia stała się praktycznie normą, a zapotrzebowanie na dostawę tego samego dnia i odbiór w sklepie stale rośnie. Dla producentów oraz operatorów procesów przemysłowych dostęp do zapasów i części zamiennych w czasie rzeczywistym ma coraz większe znaczenie dla zapewnienia ciągłości procesów.

Aby sprostać wymaganiom klientów, coraz większa liczba dystrybutorów i scentralizowanych magazynów poszukuje lepszych rozwiązań w zakresie zarządzania zapasami. Celem jest wykorzystanie połączenia technologii, automatyzacji i usprawnionych procesów przepływu pracy, aby skrócić czas potrzebny na kompletację, pakowanie i wysyłkę towarów. Takie podejście może pomóc magazynom i centrom dystrybucji przezwyciężyć wiele problemów związanych z tradycyjnym modelem magazynowania i pobierania towarów. Jest on z natury powolny i niewydajny ze względu na przechowywanie zapasów na statycznych regałach lub w systemach szufladowych mieszczących zarówno ładunki paletowe, kartony, jak i pojedyncze sztuki, które są ręcznie komisjonowane, przez co proces kompletacji i realizacji zamówień zajmuje dużo czasu.

Proces ręcznego pobierania i kompletacji wysoce zindywidualizowanych zamówień w magazynie lub scentralizowanym centrum dystrybucyjnym jest niezwykle praco- oraz czasochłonny i zazwyczaj wiąże się z koniecznością przemieszczania się pracowników po całym obiekcie (czasami pomiędzy kilkoma piętrami) przez wiele godzin. Pracownicy ręcznie pobierają artykuły, wyszukując je na podstawie unikalnych kodów SKU, a następnie transportują każde zamówienie do strefy wysyłki. Zwiększenie zatrudnienia tylko potęguje problem. Tłok na hali powoduje spadek wskaźników kompletacji, ponieważ pracownicy tracą czas na czekanie, a im liczniejszy personel, tym bujniejsze życie towarzyskie, a co za tym idzie – mniejsza produktywność.

Efektywne rozwiązania dzięki automatyzacji

Zastosowanie zautomatyzowanych rozwiązań opartych na oprogramowaniu, takich jak wertykalne regały karuzelowe i windowe, wertykalne moduły buforowe i horyzontalne systemy karuzelowe do kompletacji towarów, skraca czas realizacji zamówień, zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz zajmowaną przestrzeń magazynową, a jednocześnie znacznie zwiększa przepustowość procesu oraz produktywność pracowników. Wykorzystanie technologii automatyzacji w połączeniu z usprawnieniem procesów przepływu pracy umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na kompletację, pakowanie i wysyłkę towarów. Takie podejście pomaga magazynom oraz centrom dystrybucyjnym zwiększyć wydajność i konkurencyjność.

Dostępnych jest wiele różnych technologii automatyzacji, które zwiększają zarówno szybkość, jak i dokładność procesu kompletacji oraz przepływu pracy. Połączenie dynamicznych systemów magazynowania i ulepszonych procedur przepływu pracy związanych z realizacją zamówień, kompletacją oraz wysyłką zapewnia znaczną poprawę procesów zarządzania zapasami i większą satysfakcję klientów.

Większość firm koncentruje wysiłki optymalizacyjne wyłącznie na najszybciej rotujących produktach. Podejście to jest jednak krótkowzroczne, ponieważ ta kategoria produktów stanowi zazwyczaj niewielki ułamek ogólnego stanu zapasów. Aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z automatyzacji, warto się zastanowić nad zastosowaniem tych technologii do niektórych lub wszystkich wolno i średnio rotujących produktów.

Pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje automatyzacja

Pierwszym krokiem w automatyzacji procesu kompletacji w magazynie lub centrum dystrybucyjnym jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny, należy również rozważyć wdrożenie technologii uzupełniających i usprawnić procesy operacyjne w celu poprawy ogólnego przepływu pracy oraz zwiększenia szybkości kompletacji.

Zastosowanie technologii Pick-to-Light. Każda technologia kompletacji może być zintegrowana z technologią wskaźnika świetlnego Pick-to-Light w celu zwiększenia szybkości i dokładności kompletacji. Technologia Pick-to-Light polega na kierowaniu operatorów do dokładnego miejsca pobrania w regale karuzelowym lub systemie VLM. Pick-to-Light nie tylko kieruje operatora do miejsca pobrania, ale również wyświetla ilość do pobrania, numer artykułu i opis produktu. – Opracowujemy, integrujemy i instalujemy systemy umożliwiające 80-procentowe zwiększenie efektywności wykorzystania powierzchni, 90-procentową poprawę dokładności kompletacji i podniesienie wydajności kompletacji o 400%. Zapewniamy rozwiązania produktowe dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, dzięki którym można optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynową, zwiększyć wydajność i zoptymalizować przepływ pracy – mówi Krzysztof Nowakowski z Kardex Polska.

Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach oferowanych przez Kardex dla magazynów, a w szczególności o nowym produkcie LR35 zaprojektowanym z myślą o potrzebach klientów z sektora handlu elektronicznego, zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na targach Automaticon, które odbędą się w dniach 26–29 marca 2019 w Warszawie.


Zobacz także

Manipulatory pozwalają projektować bardziej ergonomiczne i wydajne procesy robocze oraz zwiększać bezpieczeństwo pracy
Magazyny w granicach miast cieszą się coraz większą popularnością
Informatyka pomaga w lepszym zarządzaniu procesami magazynowymi
Rynek magazynów dedykowanych obsłudze e-handlu odnotowuje dynamiczny rozwój
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Efektywna kompletacja zamówień zmniejsza dystans potrzebny do pokonania
Sytuacja gospodarcza utrudni funkcjonowanie na rynku nieruchomości
Pod Warszawą powstał kolejny park logistyczny
CAT LC wynajmuje powierzchnię magazynową pod Warszawą
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA