Przejdź do artykułu
2020-08-25 | Z ładunkiem w drodze

„Kret” gigant płynie do Świnoujścia

Potężna maszyna TBM (Tunel Borring Machine), która wydrąży tunel pod dnem Świny i na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, jest już na pokładzie statku Da Chang i płynie do Świnoujścia. Na miejscu (w zależności od warunków pogodowych) spodziewana jest na przełomie września i października.

Statek wypłynął z portu Nansha w Chinach. Do Polski przypłynie Północną Drogą Morską. Szlak wiedzie wzdłuż północnych wybrzeży Rosji, od Karskich Wrót do Cieśniny Beringa. Po drodze jednostka może zawijać do portów po inne ładunki.

Trasę można zobaczyć tutaj: https://twitter.com/porr_polska

Tym statkiem TBM przypłynie do Świnoujścia: https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:5804643/mmsi:477592500/imo:9608398/vessel:DA_CHANG

Maszyna ma około 100 metrów długości, a sama tarcza średnicę 13,46 metra i waży 2740 ton. Po wybudowaniu i sprawdzeniu została rozebrana na 129 części i załadowana na pokład Da Chang. Po dotarciu do Świnoujścia zostanie przetransportowana na plac budowy, zmontowana w szybie startowym i w marcu 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu pod dnem Świny.

Szyb startowy dla TBM będzie miał niemal 120 metrów długości i 20 metrów szerokości. Maszyna w szybie będzie leżała w poziomie, a jej średnicę wynoszącą 13,46 metra można obrazowo porównać do czteropiętrowego budynku.

Świnoujście zdetronizuje Gdańsk

Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 m. Tunel w Świnoujściu, którego inwestorem jest Miasto Świnoujście, po wybudowaniu będzie najdłuższa przeprawą podwodną o długości 1440 m.

Inwestorem projektu jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz.

mapka aktual 2

Koszt tej inwestycji to 912 462 026,68 PLN, z czego 775 677 722,67 PLN to dofinansowanie z Unii Europejskie (85 procent). Resztę inwestor dokłada z własnego budżetu. Prace zakończą się w ostatnim kwartale 2022 roku. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak.


Zobacz także

GEFCO organizuje przejazd pociągu blokowego z Wuhan do Francji
SPEDCONT uruchamia przewóz kontenerów do Korei Południowej i Wietnamu
DB Schenker transportuje pierścienie do budowy tunelu
Koronawirus podtrzymuje przy życiu lotnicze cargo
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Powodzie paraliżują łańcuchy dostaw
Jak przetransportować towar z Chin? Nowa rzeczywistość polskich importerów
Na rynku brakuje kontenerów i statków
Nowe rozwiązanie usprawni transport morski
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA