Przejdź do artykułu
2022-07-22 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Rosnąca przestrzeń magazynowa

Pandemia Covid-19 wymusiła skracanie łańcuchów dostaw, w następstwie czego sektor magazynowy rośnie w zawrotnym tempie. Rozwój e-commerce, zwiększenie natężenia nearshoringu (przenoszenia produkcji bliżej Europy) oraz przechodzenie do modelu just-in-case (zarządzanie zapasami w magazynie) umacniają dalszy rozwój branży. W związku z zainteresowaniem usługami składowania magazyn AsstrA w Błoniu również zwiększył ilość dostępnej powierzchni.

Według danych PKO BP, w Polsce w 2021 r. zasoby wzrosły o 2,57 mln m2, pobijając rekord z 2019 r. o blisko 8%. Nowoczesne powierzchnie magazynowe wyniosły łącznie 22 mln m2, z czego 5 mln m2 na rynku warszawskim. Współczynniki pustostanów odnotowały wybitnie niski poziom, osiągając zaledwie 3,91%.

Jak podaje Colliers, ubiegły rok upłynął także pod znakiem wzrostu wynajmu magazynów – do 7,5 mln m2, więcej o ponad 2 mln m2 w porównaniu z 2020 r. W czerwcu br. w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów prosperujący od dwóch lat magazyn AsstrA w Błoniu zwiększył wynajmowaną powierzchnię o 40%.

Pierwszą trójkę niezmiennie zajmują klienci z branży Fashion&Beauty, chemicznej oraz spożywczej, dla których świadczymy kompleksowe usługi magazynowe: od etykietowania, przez przeładunek, aż po przechowywanie towarów. Wynajęcie dodatkowej powierzchni magazynowej było spowodowane wzrostem operacji cross-docking o +20% w porównaniu do ubiegłego roku – mówi Damian Głodowski, kierownik magazynu AsstrA w Błoniu.

W pierwszej połowie 2022 r. klienci AsstrA w ramach operacji magazynowych korzystali z usług cross-docking – 73%, co-packingu – 21% i usług fulfilmentowych – 6%. Powierzchnia jest przystosowana także do obsługi zleceń z branży e-commerce.

Rozwój e-handlu i popularyzacja logistyki just-in-case umocniły rozwój sektora. Dostosowujemy usługi do potrzeb naszych klientów, którzy korzystają z oferowanych przez nas rozwiązań logistycznych w zakresie obsługi zamówień internetowych. W czerwcu pozyskaliśmy nowego klienta, który ma nam zapewnić 100-150 wysyłek dziennie – dodaje Damian Głodowski.

Przenoszenie operacji do regionów mniej odległych geograficznie oraz kulturowo wpłynie na dalszy wzrost zainteresowania rozwiązaniami magazynowymi. Prognozy na 2022 wskazują na zwiększenie zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na poziomie 5 mln m2.


Zobacz także

Panattoni z kolejną inwestycją na Dolnym Śląsku
X edycja In4Log 2022 odbyła się pod hasłem „Ostatni człowiek w magazynie”
VGL Solid Group dołącza do struktury Ligentia Group
GeoPost/DPDgroup zatwierdza cel zerowej netto emisji CO2
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Prologis znacząco rozszerza ofertę magazynów miejskich
Branża TSL zmaga się z trudnymi czasami
Panattoni rusza z budową drugiego nadarzyńskiego parku
AXI IMMO podsumowuje 1 poł. 2022r. rynku magazynów

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów