Przejdź do artykułu
2021-10-24 | Magazynowe inwestycje i transakcje

BTS ze Świebodzina z BREEAM Excellent

Panattoni, deweloper nieruchomości przemysłowych, po raz drugi z BREEAM Excellent. Niedawno ukończony BTS dla e-commerce w Świebodzinie o powierzchni ok. 200 000 m kw. przeszedł pomyślnie certyfikację środowiskową.

Nowy poziom zielonej współpracy

Inwestycja w Świebodzinie aż w trzech kategoriach została oceniona na ponad 85%, czyli poziom Outstanding. Obiekt uzyskał 89% za „zarządzanie”, 86% w kategorii „Odpady” oraz aż 92% za „Energię”. Ponadto bardzo wysoki wynik zanotowały systemy wodne oraz rozwiązania z zakresu „Zdrowie i Wellbeing”

Całą realizację poprzedziła analiza kosztów życia obiektu (LCC) na okres 60 lat, a w trakcie prac budowlanych deweloper monitorował zużycie energii elektrycznej, wody oraz wpływu transportu, śledząc emisję CO2. Panattoni osiągnęło również odzysk odpadów na poziomie 96%, a także opracowało strategię adaptacji funkcjonalnej budynku. Klient skorzysta m.in. z fotowoltaiki, systemu zarządzania budynkiem (BMS), systemu inteligentnego oświetlenia, czy energooszczędnych wind. Ponadto zastosowana w obiekcie technologia pozwoli na oszczędność wody na poziomie 55%, a to m.in. za sprawą zastosowania urządzeń zapobiegających niekontrolowanym wyciekom. W realizacji deweloper zadbał również o zwiększony dostęp światła dziennego.

Deweloper razem z użytkownikiem obiektu postawili również na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych, promując carsharing, czy przygotowując 50 miejsc dla autobusów. Ponadto obie firmy zadbały o optymalizację ruchu kołowego w okolicy, przez dostarczenie specjalnych, wydłużonych zjazdów do inwestycji, które pozwolą uniknąć zakorkowania drogi wylotowej na Krosno.

Realizacja w Świebodzinie to kolejna inwestycja Panattoni dla firmy giganta e-commerce, która łączy ogromną powierzchnię ze zrównoważonym budownictwem. W ubiegłym roku uzyskaliśmy certyfikację BREEAM na poziomie Very Good dla obiektu w Gliwicach, który zajął 210 000 m kw., a teraz wchodzimy o poziom wyżej. Ciągły rozwój w zakresie zrównoważonego budownictwa to efekt ciężkiej pracy wielu osób, od zespołu Panattoni, przez generalnych wykonawców, po asesorów, którzy prowadzą nas przez cały%es certyfikacji. Wzajemne zrozumienie, pozwala dostarczać obiekty zielone i doskonale zoptymalizowane. – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni.

Kubatura obiektu wyniosła ponad 1,1 mln m3, co pozwoli docelowo pomieścić nawet 30 mln produktów. Na jego terenie będzie pracować aż 3000 robotów, które znacznie usprawnią proces kompletacji i składowania. Deweloper zadbał o przygotowanie idealnie gładkiej posadzki, wymaganej przy tym stopniu automatyzacji. Obiekt w Świebodzinie został zwycięzcą Prime Property Prize 2021 w kategorii: „Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej”.

Lokalizacja z widokiem na świat

Obiekt BTS Świebodzin znajduje się około godziny drogi od granicy z Niemcami, co pozwoli sprawnie obsłużyć zarówno rynek naszego zachodniego sąsiada, jak i całą zachodnią Europę. Dzięki przebiegającej w okolicy drodze ekspresowej S3 można sprawnie dotrzeć zarówno do południowej granicy, jak i do portu Szczecin-Świnoujście. Obiekt znajduje się również ok. 20 minut od autostrady A2, która łączy najważniejsze ośrodki w Europie Środkowo-Wschodniej: Berlin, Łódź i Warszawę, a także pozwala na dotarcie w ok. 60 minut do portu lotniczego w Poznaniu. Jeszcze bliżej położone jest lotnisko w Zielonej Górze, które od obiektu w Świebodzinie dzieli ok. 30 minut.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Kolejna inwestycja UPS w sektorze medycznym
Jak łagodzić konflikty z pracownikami?
Dassault Systèmes myśli o pracownikach przyszłości
AXI IMMO zapewniła usługę doradczą firmie TECH LIGHT
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DS Smith przyspiesza redukcję emisji dwutlenku węgla
Park Tychy kupiony za 60 mln złotych
Pod Rzeszowem powstaje Fulfillment Center spółki LPP
DB Schenker organizuje charytatywny konkurs

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów