Przejdź do artykułu
2022-07-05 | Głos z rynku

cargo-partner rozbudowuje sieć magazynów w Chinach

W pierwszej połowie 2022 roku cargo-partner rozwinął swoją sieć biur i magazynów w Chinach oraz wprowadził nowe usługi transportu kolejowego oraz drogowego z Chin do Europy i Azji Środkowej. Chińskie zespoły cargo-partner zrealizowały szereg interesujących projektów, od transportu ponadgabarytowych obrabiarek przez Kazachstan po zarządzanie dużymi ilościami przesyłek w handlu elektronicznym na jeden z największych chińskich festiwali zakupowych.

Od momentu otwarcia pierwszego biura cargo-partner w Chinach w 2004 roku, operator logistyczny stale zwiększa swoją obecność w tym kraju. W styczniu 2022 r. firma rozszerzyła swój oddział w Pekinie i otworzyła nowy magazyn w Kunshan, w pobliżu Szanghaju, dziesięć minut jazdy od drogi ekspresowej Pekin-Szanghaj. Wynajmując 5300 m² powierzchni magazynowej, cargo-partner podjął dalsze kroki w celu rozbudowy sieci logistyki kontraktowej i obsługi rynku Kunshan z silnym przemysłem elektronicznym, w którym firma widzi duży potencjał wzrostu.

W marcu na południu Chin rozpoczął działalność kolejny magazyn cargo-partner. Magazyn w Yantian w Shenzhen zapewnia 3400 m² powierzchni magazynowej wraz z szeroką gamą usług dodanych, a także służy jako regionalne centrum dystrybucji. Na początku czerwca cargo-partner otworzył nowe biuro sprzedaży w Makau, uzupełniając swoją sieć w Greater Bay Area i korzystając z tego ważnego centrum handlowego i przeładunkowego.

cargo partner Growing in China 03

Nowe rozwiązania dla transportu kolejowego i morskiego z Chin do Europy

W transporcie kolejowym cargo-partner omija Nowy Żelazny Jedwabny Szlak, korzystając ze środkowego korytarza przez Morze Kaspijskie i Morze Czarne. Firma zapewnia cotygodniowe wyjazdy na tą nową trasę i spodziewa się, że w najbliższej przyszłości wolumeny wzrosną o 30-50%. Ponadto cargo-partner nadal oferuje swoje usługi frachtu morskiego „Adria Express” z Chin do Koper, Rijeki i Triestu. Ta trasa skraca czas tranzytu do Europy o pięć do ośmiu dni w porównaniu z transportem przez porty północnoeuropejskie.

Transgraniczny transport drogowy z Chin do Azji Środkowej

Od wiosny 2022 r. cargo-partner wprowadził transgraniczne rozwiązanie transportowe z Chin do Azji Środkowej. Operator logistyczny oferuje regularne usługi z Chin do Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu z czasem realizacji około dwóch tygodni. Nie trzeba dodawać, że to rozwiązanie transportowe nadaje się również do ładunków projektowych. Ostatnio cargo-partner obsługiwał transport ponadgabarytowych obrabiarek, przewożonych 16 ciężarówkami z Dalian w północnych Chinach do Taszkentu w Uzbekistanie. Usługa „od drzwi do drzwi” cargo-partner obejmowała mocowanie i zabezpieczenie przed wyjazdem z fabryki Dalian, a także ścisłe monitorowanie, komunikację na obu końcach oraz koordynację procedur celnych w całym łańcuchu transportowym od Chin przez Kazachstan do Uzbekistanu. Transport został zrealizowany w 14 dni.

Efektywne wsparcie logistyczne „618 Shopping Festival”

Od czasu otwarcia magazynu cargo-partner w Kunshan koło Szanghaju lokalny zespół zrealizował kilka trudnych projektów. Jednym z nich była współpraca z importerem produktów z mleka owsianego, który prowadzi sklepy internetowe na kilku największych chińskich platformach e-commerce. Firma potrzebowała wsparcia logistycznego do udziału w Festiwalu Zakupów 618, dużej imprezie zakupowej w połowie roku. Aby dotrzymać napiętych terminów klienta, cargo-partner przeszkolił 16 pracowników tymczasowych i szybko ustanowił standardową procedurę operacyjną. Zespół zrealizował wszystkie zamówienia wychodzące w zaledwie 12 dni, w tym zebrał i zapakował 290 000 sztuk pudełek po mleku i bez żadnego błędu etykietował 34 000 kartonów opakowaniowych.

cargo-partner jest reprezentowany w Chinach od 18 lat, a dziś zatrudnia ponad 500 pracowników w 18 lokalizacjach w Chinach kontynentalnych, Hongkongu i na Tajwanie.


Zobacz także

LCL system – nowy wymiar transportu drobnicowego
NEWAG zmodernizuje 15 lokomotyw dla CARGOUNIT
Ruszył sklep internetowy KUKA Marketplace
GLS zastosuje cyfrowe rozwiązania typu last-mile
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jusky wprowadził do oferty noże KLEVER KLEEN™
Hellmann w Nowym Tomyślu obchodzi 25-lecie
Wady i zalety platformy towarowej w magazynie
Magazyn Żabki wygrywa w Property Prize 2022

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów