Przejdź do artykułu
2022-05-10 | Głos z rynku

Czego dziś przedsiębiorca może oczekiwać od banku?*

Zabezpieczenie transakcji handlowej, platforma do wyszukiwania kontrahentów i kantor działający bez konta walutowego – to tylko kilka możliwości z jakich obecnie mogą skorzystać przedsiębiorcy w banku.

Banki kojarzone są głównie z kartami płatniczymi, kontami, przelewami i kredytami. Warto jednak wiedzieć, że w bankach i ich spółkach zależnych są też inne rozwiązania, które mogą pomóc w prowadzeniu, czy rozwoju biznesu. Wybrane rozwiązania przedstawiamy na przykładzie posiadaczy konta dla przedsiębiorcy w PKO Banku Polskim.

Konto firmowe ze wsparciem ekspertów

Posiadacz konta dla przedsiębiorcy otrzymuje wsparcie mobilnego opiekuna, dzięki któremu wszystkie formalne bankowe sprawy może zrealizować w siedzibie swojej firmy. To jednak nie wszystko. Opiekun może zorganizować dla przedsiębiorcy spotkanie bezpośrednio z:

  • analitykiem kredytowym, dzięki któremu jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego można wstępnie ocenić potrzeby klienta i możliwości banku,
  • ekspertem od leasingu  który wraz z opiekunem może przedstawić wady i zalety różnych form finansowania samochodów, maszyn i urządzeń (leasing, kredyt, wynajem długoterminowy),
  • ekspertem walutowym – który może przedstawić gotowe rozwiązania związane z zarządzaniem ryzykiem walutowym w firmie czy ryzykiem wzrostu stóp procentowych,
  • ekspertem od handlu międzynarodowego – który podpowie jak można ograniczyć ryzyko w kontraktach zagranicznych,
  • ekspertem ds. faktoringu – który wskaże możliwości dotyczące poprawy płynności i rozliczeń z kontrahentami w firmie.

Kantor dla firmy

Walutę przedsiębiorca może wymieniać w bankowym kantorze internetowym dla firm. Kursy są atrakcyjniejsze niż w przypadku tzw. kursu tabelowego stosowanego przy transakcjach walutowych  np. przelewie walutowym. Co więcej przedsiębiorca może telefonicznie negocjować kurs wymiany bezpośrednio z dealerem banku nawet dla pojedynczej transakcji. Przy takiej wymianie środki cały czas znajdują się na rachunkach przedsiębiorcy, co jest szybkie i bezpieczne.

Kantor w PKO Banku Polskim ma też funkcję wymiany waluty bez konta walutowego, która sprawdza się przypadku pojedynczych przelewów przychodzących i wychodzących. Dzięki temu np. środki firmy z konta w PLN są przelewane na konto kontrahenta w EUR po kursie oferowanym przez bankowy kantor.

Wyszukiwarka potencjalnych kontrahentów

W banku możesz też zapytać o możliwość wyszukiwania klientów i kontrahentów w kraju i za granicą. Przedsiębiorcy posiadający konto w PKO Banku Polskim mogą korzystać z międzynarodowej platformy Opportunity Network z bezpośrednimi kontaktami do 45 000 firm z całego świata.

Zabezpieczenie handlu i usług

Jak sprawdzić czy potencjalny kontrahent z innego kraju nie jest oszustem? Wystarczy dokumentację handlową wysłać za pośrednictwem swojego banku do banku kontrahenta. Usługa inkasa dokumentowego w prosty sposób weryfikuje czy mamy do czynienia z istniejąca firmą. Przedsiębiorcy mogą też zabezpieczyć swoje interesy korzystając np. z gwarancji dobrego wykonania usługi, gwarancji czynszowej lub akredytywy (płatność przez bank kupującego na podstawie dokumentacji od sprzedającego). 

Bankowość elektroniczna z uprawnieniami dla wielu pracowników

Firmowe działy księgowości, kadr, czy zakupów mogą mieć nadany dostęp do systemu bankowości internetowej. Przedsiębiorcy mogą nadać swoim pracownikom dostępy do bankowości elektronicznej, jednocześnie określając zakres, jaki jest potrzebny na danym stanowisku (np. tylko przelew podatkowy, który jest akceptowany smartfonem przez członka zarządu). Poprzez serwis bankowości internetowej można też wnioskować m.in. o kredyt. Z kolei pracownik firmy może zarządzać otrzymaną kartą służbową (sprawdzać limity, nadawać PIN itp.) – taką możliwość pracownik może mieć także za pośrednictwem smartfona.

Konto w Niemczech, Czechach i Słowacji bez wyjeżdżania z Polski

PKO Bank Polski ma swoje oddziały dla klientów biznesowych na terenie NiemiecCzech i Słowacji. Konto w tych oddziałach można otworzyć bez wyjeżdżania z Polski. We wszystkich tych oddziałach działa jeden serwis bankowości internetowej. To oznacza, że bez odrębnego logowania można zarządzać rachunkami firmy w 4 krajach, a przelewy między nimi są realizowane w czasie rzeczywistym. Z takiej możliwości korzystają często firmy handlujące przez internet. Posiadając np. rachunek EUR w banku zarejestrowanym w Niemczech mają rachunek w strefie euro.

*Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Specjaliści radzą, jak modelowo przygotować i wdrożyć WMS w magazynie
Tork pomaga budować bezpieczne środowisko dla pacjentów
LOG-INSIGHT - nowość na targach Modernlog!
Shim-Pol wynajęła ponad 1000 m kw. w parku Prologis
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów