Przejdź do artykułu
2020-11-25 | Głos z rynku

Spadek przeładunków w Porcie Hamburg

Spadek w przeładunkach morskich w największym porcie uniwersalnym Niemiec w trzecim kwartale na poziomie 8 procent był znacznie niższy niż w drugim kwartale - wówczas port w Hamburgu zanotował spadek o 16,2 procent. Negatywne skutki pandemii koronawirusa, które mogą być odczuwalne na całym świecie, są zatem nadal widoczne w wynikach hamburskiego portu.

Według Hafen Hamburg Marketing (HHM), wynik w trzecim kwartale daje nadzieję, że dwucyfrowy spadek sprzedaży może zostać zatrzymany. Był on spowodowany w szczególności spowolnieniem w wielu sektorach gospodarki i słabszym popytem konsumpcyjnym. Według HHM w trzecim kwartale odnotowano dodatni trend wzrostowy.

"Od lipca obserwujemy stabilizację w rozwoju przeładunków, a tym samym ogólnie mniejszy spadek wolumenu przewozów morskich obsługiwanych w porcie w Hamburgu. Jako powody należy wymienić spadek liczby zakażeń w lecie i późniejsze złagodzenie środków mających na celu powstrzymanie pandemii, a także uzupełnienie magazynów pod zamówienia bożonarodzeniowe" - wyjaśnia Axel Mattern, dyrektor generalny Hafen Hamburg Marketing.

Należy zauważyć, że port w Hamburgu nieprzerwanie świadczy usługi przeładunkowe i logistyczne w trybie 24/7. "Niezawodne dostawy towarów i surowców dla ludności i gospodarki są bezpieczne nawet w trudnych warunkach gospodarczych na świecie" – twierdzi Mattern, dodając: "Port wraz ze swoimi terminalami, firmami logistycznymi i usługowymi, a także połączeniami transportowymi z zapleczem lądowym, jest w pełni operacyjny".

W pierwszych trzech kwartałach tego roku na terminalach w porcie w Hamburgu załadowano lub wyładowano łącznie 93,2 mln ton frachtu morskiego. Jest to spadek o 10,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dotyczy to obu głównych segmentów rynku. Przeładunki drobnicy (także kontenerowej) na poziomie 65,2 mln ton (-9,9 proc.) oraz przeładunki ładunków masowych na poziomie 28 mln ton (-12,4 proc.) pozostały znacznie poniżej dobrego wyniku z poprzedniego roku. W segmencie przeładunków kontenerowych w pierwszych trzech kwartałach na hamburskich nabrzeżach łącznie przeładowano 6,3 miliona TEU (standardowe kontenery o wymiarach 20 stóp). Jest to spadek o 9,9 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Zmiany wielkości przeładunków kontenerów w relacji z dziesięcioma najważniejszymi partnerami handlowymi portu układały się bardzo różnie w pierwszych trzech kwartałach. Przede wszystkim spadek wolumenu kontenerów przywiezionych drogą morską z/do Chin (-11,3 proc.) - zdecydowanie najważniejszym partnerem handlowym Hamburga - nie mógł zostać zrekompensowany wzrostami w relacji z innymi krajami. Ponadto oprócz Chin także Rosja (-15,1 proc.), Szwecja (-11,8 proc.), Korea Południowa (-11,8 proc.), Dania (-3,4 proc.) i Polska (-9,6 proc.) odnotowały częściowo dwucyfrowe spadki w przeładunku kontenerów morskich.

Wśród partnerów handlowych z listy Top Ten hamburskiego portu, z którymi obroty kontenerowe wzrosły, znajdują się USA (+0,1 proc.), Singapur (+7,1 proc.), Wielka Brytania (+41 proc.) i Malezja (+ 5,5 proc.). W przypadku Stanów Zjednoczonych, które zajmują drugie miejsce w rankingu kontenerowych partnerów Hamburga, w pierwszych trzech kwartałach nadal odnotowywano wzrost do łącznie 439 000 TEU.

„Niezmiennie pozytywny rozwój przewozów kontenerowych z USA jest zaskakujący w kontekście tamtejszej aktywności gospodarczej, na którą wpływa koronawirus i spadający popyt. Pozytywny rozwój ruchu kontenerowego z Wielką Brytanią wynika ze zwiększonej liczby pustych kontenerów przewożonych na rynek niemiecki oraz z rosnącej liczby dostaw do Wielkiej Brytanii przed zbliżającym się Brexitem ”- wyjaśnia Ingo Egloff, członek Zarządu Hafen Hamburg Marketing.

Spadek importu w porcie Hamburg o 14,4 proc. był silniejszy niż spadek eksportu (-5,5 proc.). Do zmniejszenia wolumenu ładunków importowanych przyczyniło się przede wszystkim ograniczenie produkcji stali, które spowodowało ograniczenie przeładunku rudy i węgla. Natomiast bardzo pozytywnie rozwijał się w pierwszych trzech kwartałach przeładunek zboża, który osiągnął wielkość 5,6 miliona ton (+20,1 proc.). Znacznie większy eksport zbóż, a także nawozów, to główne przyczyny bardzo pozytywnych zmian w rozwoju przeładunków.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Mercedes stawia na elektryczne dostawczaki
Prezes Hegelmann zapowiada dalszy rozwój na polskim rynku
DB Schenker wybrał partnera telematycznego
LOTOS Kolej kupuje lokomotywy Vectron
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA