Przejdź do artykułu
2020-11-16 | Głos z rynku

Polacy tworzą inteligentny port morski

W ogólnoeuropejskim projekcie Intelligent Secure Trustable Things (InSecTT), w ramach programu Horyzont 2020, uczestniczą najbardziej innowacyjne firmy i jednostki badawcze. Wspólnie pracują nad rozwiązaniami łączącymi Internet Rzeczy (IoT) ze sztuczną inteligencją (AI). W tym gronie znalazły się 3 podmioty z Polski. Gdyński start-up ISS RFID, razem z Politechniką Gdańską i firmą Vemco, opracują ważne komponenty tworzące system inteligentnego portu morskiego.
Ideą projektu InSecTT jest zapewnienie kompletnych i ekonomicznych rozwiązań, charakteryzujących się inteligentnymi, bezpiecznymi i niezawodnymi połączeniami oraz możliwością współdziałania z innymi systemami. Dzięki dostępowi do najnowszych osiągnięć technologii radiowej, wymianie doświadczeń w międzynarodowym gronie i współpracy ze światem nauki, ISS RFID będzie mógł wdrażać w Polsce zaawansowane rozwiązania technologiczne w różnych branżach.
 
Przemysł 4.0 rozwija się w Polsce

Zadaniem ISS RFID i partnerów będzie stworzenie zunifikowanego systemu dla portów i jednostek pływających przy wykorzystaniu aktywnych technologii radiowych i sztucznej inteligencji. Jego celem będzie lokalizowanie przedmiotów i członków załogi, a także usprawnienie komunikacji, w tym wymiana i analiza danych, dzięki czemu statki wychodzące z portów, kapitanaty i służby ratownicze, będą dysponować informacjami o stanie wyposażenia na jednostce i bezpieczeństwie załogi.
 
– Koncepcja systemu, nad którym pracujemy, opiera się na połączeniu wszystkich elementów, wymianie danych z sensorów, analizie parametrów i podejmowaniu decyzji ze wsparciem sztucznej inteligencji. Takie rozwiązania znajdą też zastosowanie w innych gałęziach Przemysłu 4.0. W przyszłości będziemy wprowadzać je u naszych klientów. Stale też się rozwijamy, dlatego ciągle szukamy inżynierów i programistów, a udział w projektach takich jak InSecTT to szansa na dynamiczny rozwój uczestników – mówi Jakub Kownacki, dyrektor techniczny ISS RFID.
 
Współpraca biznesu z nauką

Politechnika Gdańska, która koordynuje zadania polskiej części konsorcjum w projekcie, jest przekonana, że wyposażenie portów w Polsce w tak innowacyjne rozwiązania przełoży się nie tylko na zwiększenie efektywności pracy i podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale też pozwoli skutecznie konkurować z zagranicznymi odpowiednikami.  
 
Zdaniem profesora Politechniki Gdańskiej, dra hab. inż. Łukasza Kulasa, z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej, Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, polskie firmy uczestniczące w projekcie, Vemco i ISS RFID, to elita wśród małych i średnich przedsiębiorstw.
 
– To dynamicznie rozwijające się firmy, opierające swój wzrost i konkurencyjność w długim okresie o rozwój nowatorskich rozwiązań. Będą rozwijać bardzo praktyczne systemy dla Przemysłu 4.0, wykorzystując prawdziwe innowacje do integracji danych, zarządzania procesami i szeroko rozumianej kontroli dostępu, m.in. w oparciu o technologię RFID oraz IoT. Tymi produktami już teraz zainteresowane są firmy zagraniczne – podsumowuje.
 
InSecTT to rozpisany na 3 lata międzynarodowy projekt, w którym bierze udział 52 partnerów, z 12 krajów Unii Europejskiej i Turcji, a jego budżet wynosi ponad 44 mln euro. Zakłada on współpracę pomiędzy dużymi firmami przemysłowymi, innowacyjnymi firmami z sektora MSP i najnowocześniejszymi organizacjami badawczymi i uniwersytetami.

Zobacz także

Ball Aerospace podpisuje wieloletni kontrakt z Dassault Systèmes
Asisto korzysta z bazy produktowej GS1 Polska
SPAR testuje dostawy elektrycznymi Nissanami
Skuteczny monitoring wymaga zaangażowania wszelkich elementów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Co przyniesie cyfryzacja listów przewozowych?
Targi ITM INDUSTRY EUROPE (30.05-2.06) - potęga ekspozycji i bogactwo programu
Cyfryzacja i transformacja energetyczna zdominowały przemysł
Cyfryzacja usprawniła procesy odpraw celnych

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów