Przejdź do artykułu
2020-11-16 | Głos z rynku

Polacy tworzą inteligentny port morski

W ogólnoeuropejskim projekcie Intelligent Secure Trustable Things (InSecTT), w ramach programu Horyzont 2020, uczestniczą najbardziej innowacyjne firmy i jednostki badawcze. Wspólnie pracują nad rozwiązaniami łączącymi Internet Rzeczy (IoT) ze sztuczną inteligencją (AI). W tym gronie znalazły się 3 podmioty z Polski. Gdyński start-up ISS RFID, razem z Politechniką Gdańską i firmą Vemco, opracują ważne komponenty tworzące system inteligentnego portu morskiego.
Ideą projektu InSecTT jest zapewnienie kompletnych i ekonomicznych rozwiązań, charakteryzujących się inteligentnymi, bezpiecznymi i niezawodnymi połączeniami oraz możliwością współdziałania z innymi systemami. Dzięki dostępowi do najnowszych osiągnięć technologii radiowej, wymianie doświadczeń w międzynarodowym gronie i współpracy ze światem nauki, ISS RFID będzie mógł wdrażać w Polsce zaawansowane rozwiązania technologiczne w różnych branżach.
 
Przemysł 4.0 rozwija się w Polsce

Zadaniem ISS RFID i partnerów będzie stworzenie zunifikowanego systemu dla portów i jednostek pływających przy wykorzystaniu aktywnych technologii radiowych i sztucznej inteligencji. Jego celem będzie lokalizowanie przedmiotów i członków załogi, a także usprawnienie komunikacji, w tym wymiana i analiza danych, dzięki czemu statki wychodzące z portów, kapitanaty i służby ratownicze, będą dysponować informacjami o stanie wyposażenia na jednostce i bezpieczeństwie załogi.
 
– Koncepcja systemu, nad którym pracujemy, opiera się na połączeniu wszystkich elementów, wymianie danych z sensorów, analizie parametrów i podejmowaniu decyzji ze wsparciem sztucznej inteligencji. Takie rozwiązania znajdą też zastosowanie w innych gałęziach Przemysłu 4.0. W przyszłości będziemy wprowadzać je u naszych klientów. Stale też się rozwijamy, dlatego ciągle szukamy inżynierów i programistów, a udział w projektach takich jak InSecTT to szansa na dynamiczny rozwój uczestników – mówi Jakub Kownacki, dyrektor techniczny ISS RFID.
 
Współpraca biznesu z nauką

Politechnika Gdańska, która koordynuje zadania polskiej części konsorcjum w projekcie, jest przekonana, że wyposażenie portów w Polsce w tak innowacyjne rozwiązania przełoży się nie tylko na zwiększenie efektywności pracy i podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale też pozwoli skutecznie konkurować z zagranicznymi odpowiednikami.  
 
Zdaniem profesora Politechniki Gdańskiej, dra hab. inż. Łukasza Kulasa, z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej, Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, polskie firmy uczestniczące w projekcie, Vemco i ISS RFID, to elita wśród małych i średnich przedsiębiorstw.
 
– To dynamicznie rozwijające się firmy, opierające swój wzrost i konkurencyjność w długim okresie o rozwój nowatorskich rozwiązań. Będą rozwijać bardzo praktyczne systemy dla Przemysłu 4.0, wykorzystując prawdziwe innowacje do integracji danych, zarządzania procesami i szeroko rozumianej kontroli dostępu, m.in. w oparciu o technologię RFID oraz IoT. Tymi produktami już teraz zainteresowane są firmy zagraniczne – podsumowuje.
 
InSecTT to rozpisany na 3 lata międzynarodowy projekt, w którym bierze udział 52 partnerów, z 12 krajów Unii Europejskiej i Turcji, a jego budżet wynosi ponad 44 mln euro. Zakłada on współpracę pomiędzy dużymi firmami przemysłowymi, innowacyjnymi firmami z sektora MSP i najnowocześniejszymi organizacjami badawczymi i uniwersytetami.

Zobacz także

Ball Aerospace podpisuje wieloletni kontrakt z Dassault Systèmes
Asisto korzysta z bazy produktowej GS1 Polska
SPAR testuje dostawy elektrycznymi Nissanami
Skuteczny monitoring wymaga zaangażowania wszelkich elementów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

GS1 Polska przebadała bilsko 900 e-sprzedawców
Co przyniesie cyfryzacja listów przewozowych?
Targi ITM INDUSTRY EUROPE (30.05-2.06) - potęga ekspozycji i bogactwo programu
Cyfryzacja i transformacja energetyczna zdominowały przemysł

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów