Przejdź do artykułu
2020-11-12 | Głos z rynku

Ochrona perymetryczna pozwala na monitorowanie rozległych obszarów

Ochrona rozległych terenów, które muszą być z racji swojej funkcji obserwowane i dozorowane powinna dziś polegać na integracji wszystkich elementów monitoringu. Ochrona perymetryczna połączona w spójny system powinna obejmować otoczenie, obszar wewnętrzny oraz budynki i obiekty.

Obejmując ochronę rozległych lub rozproszonych obiektów przemysłowych, a także dużych stref, jak lotniska, strefa graniczna, obiekty sportowe czy infrastruktura telekomunikacyjna oraz krytyczna – w tym cywilna jak np. ujęcia wody pitnej – nie może pomijać żadnego elementu. Ich integracja pozwoli nie tylko na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale także automatyzację, co znacznie obniża koszty utrzymania.

Ogromne powierzchnie i obszary oraz infrastruktura wymagająca podobnej ochrony muszą podlegać dozorowi, aby nie doszło do zagrożeń dla majątku i życia ludzkiego – od ataków terrorystycznych, przez uniemożliwienie wyrządzania szkody materialnej przez zniszczenie czy zakłócenia pracy obiektów na zdrowiu i życiu ludzi obsługujących dany obiekt skończywszy.

Mowa nie tylko o zagrożeniach, które zależą od działań człowieka, ale także płynących ze strony zjawisk naturalnych, jak katastrofy naturalne wywoływane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Dlatego na systemy perymetryczne składają się zarówno rozwiązania obwodowe, jak i niezbędna w przypadku dużych obiektów kontrola dostępu oraz takie rozwiązania i technologie jak termowizja, radary, czujniki ruchu czy klasyczne systemy monitoringu odpowiadające za dozór.

Jednym z najnowocześniejszych systemów tej klasy to rozwiązania ochrony perymetrycznej Axis. Trzywarstwowe rozwiązanie od Axis obejmuje w pierwszej odsłonie dozór perymetryczny odpowiadający za duży obszar, w drugiej warstwie ochronę przestrzeni wewnętrznej obiektu, zaś w trzeciej budynki na terenie obiektu.

Axis Perimeter Defender (ochrona obwodowa) zapewnia wykrywanie i zweryfikowanie potencjalnego intruza na terenie obwodu w czasie rzeczywistym. W tej warstwie wykorzystywane są kamery termowizyjne i wizyjne. Śledzenie intruzów przebiega za pomocą kamer PTZ, które automatyczne przybliżają obraz i podążają za wykrytymi osobami i obiektami będącymi w ruchu. Systemy dozoru Axis przeznaczone dla tych celów są zaprojektowane do działania nawet w trudnym oświetleniu lub w całkowitej ciemności. Wbudowane, inteligentne narzędzia analityczne uruchamiają zaś ostrzeżenia i alarmują pracowników ochrony, eliminując zbędny czas i koszty rutynowych patroli oraz fałszywych alarmów. Ponadto mają możliwości generowania komunikatów audio na żywo lub odtwarzania nagranych wcześniej komunikatów, które maja na celu odstraszanie intruzów.

Druga warstwa systemu Axis - ochrona obszaru – pozwala wykrywać i weryfikować wszelkie niepożądane działania oraz śledzić personel i pojazdy w wielu lokalizacjach na raz. Dostarcza cenne informacje o lokalizacji, prędkości przemieszczania, a nawet odległości między nimi i płaszczyźnie ruchu. Podobnie jak w ochronie perymetrycznej, całkowita ciemność czy rozległy obszar nie stanowią dla systemu AXIS przeszkody, ponieważ wykorzystuje kamery wielokierunkowe z pokryciem panoramicznym 360° obrazu i kamery PTZ z podczerwienią. Szczególnie istotna w przypadku zaobserwowania niepożądanej aktywności, dysponuje możliwościami generowania komunikatów audio, zaś istotną zaletą rozwiązania jest zdalna obsługa systemu z dowolnego miejsca.

Trzecią warstwę stanowi kontrola obiektów, w tym szczególnie ważna kontrola dostępu. Umożliwia monitorowanie wejść i wyjść personelu – upoważnionych dla danych stref, a nawet pokojów pracowników czy urządzeń w danym budynku. Ponadto wspiera zarządzanie wizytami upoważnionych gości oraz pojazdów, które mają uprawnienia do wjazdu na teren budynków.

Rozwiązanie wspiera nowoczesny dozór budynków pozwalając przykładać mniejszą wagę do tradycyjnych fizycznych zabezpieczeń typu bramy czy drzwi digitalizując zarządzanie dostępem w inteligentny, zaprogramowany sposób.

Należy dodać, że rozwiązanie Axis – obok zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi, umożliwia także monitorowanie działań personelu. Sprawny dozór nad pracą i pewność, że właściwi pracownicy są we właściwych lokalizacjach i wykonują odpowiednie czynności stanowi o bezpieczeństwie i ciągłości pracy organizacji.

Trzy warstwy rozwiązania ochrony perymetrycznej Axis odpowiadają odpowiednio za pełen proces dozoru w rozproszonych i dużych obiektach. Poczynając od automatycznych notyfikacji o wykryciu dowolnego incydentu w czasie rzeczywistym, następnie identyfikując potencjalnego intruza z możliwościami odstraszania i śledzenia. Trzeci element procesu – following incydent – obejmuje już warstwę zarządzania zdarzeniem z poziomu centrali, umożliwiając blokowanie infrastruktury krytycznej jak bramy, drzwi czy obiekty oraz zarządzanie personelem, który w obszarze ochrony fizycznej musi interweniować, gdy inne rozwiązania dozoru i dostępu nie będą mogły zapewnić bezpieczeństwa.

Pełna ochrona osób i majątku w obiektach rozproszonych jest możliwa dopiero wtedy, gdy właściciel i odpowiedzialni za bezpieczeństwo mają pełną świadomość zdarzeń oraz jakość rejestrowanego obrazu pozwalającą na stosowanie go w materiałach dowodowych.

Adam Brzezicki, Axis Communications


Zobacz także

Fundacja La Fondation Dassault Systèmes wspiera Uniwersytet Nauk Stosowanych w Trewirze
GS1 ułatwia weryfikację bazy kodów kreskowych
Wielton dostarcza naczepę o niższej masie i w ten sposób chce wspomóc środowisko
Roland Berger i FM Logistic wskazuje na konieczność dalszych działań w zakresie logistyki miejskiej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologia GPS rozwija się w zawrotnym tempie
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA