2020-11-13 | Głos z rynku

Aplikacja, która pomaga niewidomym robić zakupy

Rzetelne i wiarygodne dane z bazy produktowej GS1 Polska eProdukty wspierają polską aplikację Asisto do rozpoznawania produktów dla konsumentów z niepełnosprawnością narządów wzroku.

Asisto to personalny asystent w formie aplikacji mobilnej dostosowany do użytku dla osób niedowidzących. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji aplikacja dokładnie lokalizuje i identyfikuje produkty na półkach sklepowych. Rozwiązanie wykorzystuje najnowsze modele interpretacji obrazu, eliminując konieczność obecności osoby trzeciej podczas zakupów i zmniejszając poziom wykluczenia społecznego tych osób.

– Na pomysł wpadliśmy, gdy przez przypadek spotkaliśmy naszego niewidomego znajomego w supermarkecie. Był on na zakupach ze swoim niepełnosprawnym kolegą jeżdżącym na wózku inwalidzkim. Po rozmowie dowiedzieliśmy się, że jednym z większych problemów osób niewidomych jest realizowanie codziennych obowiązków, jak np. robienie zakupów. Nasz kolega robi je trzy, cztery razy w tygodniu, potrzebuje do tego pomocy osoby widzącej, która pokieruje go do danej półki i wskaże mu dany produkt. Rozmowa przekonała nas, że taka aplikacja ma szansę realnie wpłynąć na standard życia osób z zaburzeniami percepcji – mówi Adam Stelmaszyk, student wydziału informatyki i telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, współtwórca aplikacji.

Aplikacja Asisto pomaga walczyć z wykluczeniem społecznym osób niepełnosprawnych przy pomocy technologii. Jej autorzy podkreślają, że głównym założeniem projektu było poprawienie doświadczenia zakupowego osób niewidomych oraz umożliwienie im samodzielnych i bezpiecznych zakupów:

– W naszym rozwiązaniu kierowaliśmy się przede wszystkim zasadą, żeby proces nie wymagał angażowania żadnych osób trzecich. Bez względu czy jest to bliski przyjaciel, pracownik galerii, czy przypadkowy wolontariusz, osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się skrępowane w takiej sytuacji. Nasz pomysł wykorzystuje najnowszy postęp technologiczny, który w przeciągu kilku ostatnich lat stworzył nowe możliwości w dziedzinie zautomatyzowanego rozpoznawania obiektów na zdjęciach. Z jego pomocą redefiniujemy obszar konsumencki, żeby w większym stopniu włączał osoby niewidome lub niedowidzące w społeczeństwo – komentuje Mikołaj Sienkiewicz, student informatyki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, jeden z twórców aplikacji.

Stworzenie aplikacji opartej na rozpoznawaniu obrazów wymagało „wytrenowania” algorytmu sztucznej inteligencji. Działa on na podobnej zasadzie jak oko osoby widzącej: uczy się rozpoznawać charakterystyczne cechy produktu na podstawie dostarczonych obrazów. Opracowanie aplikacji wymagało zatem zebrania bardzo dużej ilości profesjonalnych zdjęć produktów. Aplikacja korzysta z bazy produktowej GS1 Polska eProdukty, zawierającej informacje na temat ponad 30 milionów produktów.

– Na platformie eProdukty gromadzimy dane na temat produktów, by zapewnić konsumentom spójność doświadczenia w zakupach omnichannelowych. Chcemy także, aby mieli pewność, że kupują oryginalne i bezpieczne towary, których gwarantem jest numer GTIN od GS1 – komentuje Magdalena Krasoń-Wałęsiak, Menedżer ds. eCommerce w GS1 Polska.

Współpraca między globalną organizacją GS1 oraz kreatywnymi studentami jest dowodem na to, że międzysektorowe rozwiązania przynoszą wiele korzyści, czerpiąc z różnych doświadczeń. Potwierdza również, że zrównoważona gospodarka opiera się na wiarygodnych danych.

– Sama idea kodów kreskowych jest koncepcją społecznie odpowiedzialną. Stanowi gwarancję oryginalności produktów, która może zaważyć nawet na życiu i zdrowiu człowieka, jak to ma miejsce w przypadku ochrony przed sfałszowanymi lekami. Dane dotyczące samych produktów, ale także ich śladu w całym łańcuchu dostaw są podstawą zrównoważonego rozwoju. W dobie wysokiej świadomości konsumentów oraz zwiększającej się roli gospodarki cyrkularnej informacje na temat produktu mogą być wkrótce ważniejsze niż sam produkt, tak więc pomagając zbierać dane, GS1 pełni niesłychanie ważną i odpowiedzialną rolę – komentuje Marta Szymborska, Menedżer ds. Komunikacji i CSR w GS1 Polska.

Aplikacja rozwijana jest dzięki grantowi z Inkubatora Innowacji Społecznych "Generator Dostępności", który wspiera nowatorskie w skali Polski rozwiązania z obszaru dostępności.

Zespół szuka pomocy przy zbieraniu danych przy użyciu smartfonów oraz aplikacji AsistoV. Najnowsza wersja aplikacji jest dostępna w sklepie Google Play.


Zobacz także

Grupa Rusak rozwija swoją działalność na zachodzie Polski
UTA One® Move – nowe urządzenie pokładowe dla samochodów o dmc do 3,5 t
Jarosław Cisak, prezes Jungheinrich Polska, z nowymi kompetencjami w międzynarodowym koncernie
Grupa Tubądzin zrealizowała inwestycje za ponad 80 mln PLN
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

GS1 ułatwia weryfikację bazy kodów kreskowych
GS1 prezentuje jubileuszowy raport z okazji 30 lecia kodu kreskowego w Polsce
Raport GS1 Polska podaje, że outsourcing logistyki jest coraz popularniejszy
GS1 nawołuje do wspierania polskich przedsiębiorców
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA