Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 6/2019
<< Cofnij

Inteligentny dach

Podstawowym zadaniem budynku magazynowego było, jest i będzie ochrona towarów, maszyn i osób przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak śnieg, wiatr, opady deszczu, temperatura itp. Głównym elementem, który odpowiada za tę ochronę, jest dach.

Obecnie inwestorzy skupiają się głównie na technologii wewnątrz obiektu (układ regałów, linii technologicznych itp.), często zapominając o analizie głównych elementów magazynu, które mają kolosalne znaczenie dla prowadzonej wewnątrz budynku działalności, i mogą mieć pozytywny, ale także negatywny wpływ na finansowe wyniki firmy. Inwestorzy koncentrują swoją uwagę na cenie zakupu i bardzo często jest to podstawowe kryterium ich wyboru, a tymczasem cena zakupu to tylko niewielka część wszystkich kosztów. Przecież budynek będzie używany minimum 40 lat i takie parametry dachu, jak kształt, szczelność, trwałość, kolor, izolacyjność, użyty materiał, recykling, możliwość wykorzystania pod fotowoltaikę, mają dzisiaj ogromne znaczenie. Przekłada się to na comiesięczne koszty użytkowania, takie jak ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, a w przyszłości na poważne obciążenie w budżecie inwestora.

Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości wszystkie nowe budynki (dachy) będą musiały być przygotowane do montażu fotowoltaiki, a wymagania odnośnie do izolacyjności, szczelności i parametrów p.poż. będą coraz ostrzejsze. Z drugiej strony, firmy ubezpieczeniowe coraz bardziej zwracają uwagę na użyte materiały i tani dach może oznaczać wysokie koszty ubezpieczenia budynku lub nawet wiązać się z odmową ubezpieczenia. Decyzja o wyborze dachu ma więc olbrzymi wpływ na koszty użytkowania obiektu, a ewentualna jego wymiana lub naprawa to nie tylko olbrzymi wydatek dla właściciela, ale również zastopowanie prowadzonej wewnątrz budynku działalności na wiele tygodni.

Astron Picture 01

Fot. 1. Klipy do montażu fotowoltaiki

Dlatego wspólnie z grupą ekspertów z różnych dziedzin Astron przygotował idealne rozwiązanie dla inwestorów – LMR 600. Jest to dach składający się z metalowej membrany łączonej na rąbek stojący, która nie tylko zapewnia 100-procentową szczelność, ale odbija promienie słoneczne, nie dopuszczając do nadmiernego nagrzewania dachu. Dach składa się ze stalowych elementów powleczonych alucynkiem, dzięki czemu inwestor otrzymuje wytrzymałość stali i odporność na korozje aluminium w jednym pakiecie. Elementy dachu łączy się trwale ze sobą na rąbek stojący za pomocą dostarczanej przez Astron maszyny zawijającej (fot. 1). Jako izolacje stosuje się tu wełnę szklaną, która ma znacznie mniejszą gęstość (jest lżejsza przy tej samej objętości) oraz jest też bardziej elastyczna. Dzięki temu łatwiej wypełnić nią wolne przestrzenie, a co najważniejsze, taka izolacja tylko nieznacznie obciąża konstrukcję. Dlatego właśnie dach LMR 600 ma pozytywny wpływ na cenę konstrukcji i fundamentów hali. Taki układ warstw (blacha – wełna szklana – blacha) pozwala również osiągnąć parametr RE60 i REI 20.

Astron DSCN6567

Fot.2. Dach LMR600

LMR 600 zaprojektowany jako dach pływający eliminuje naprężenie związane z rozszerzalnością cieplną, a 300 mm wełny zapewnia ponadnormatywną izolacyjność cieplną i akustyczną. Dodatkowo rąbki co 600 mm są idealną bazą do montażu fotowoltaiki za pomocą specjalnych klipów (fot. 2), bez perforacji poszycia dachu (fot.3) oraz w połączeniu z brakiem widocznych łączników znacznie ułatwiają ewentualne odśnieżanie dachu. Wszelkie akcesoria, takie jak klapy dymowe, świetliki, przejścia dachowe, rynny wewnętrzne, attyki, są w pełni zintegrowane z LMR 600, a system opatentowanych obróbek zapewnia 100% szczelność w tych newralgicznych punktach. Jednocześnie dach LMR600, który składa się ze stalowych elementów połączonych z konstrukcją, wyklucza potrzebę stosowania instalacji odgromowej. Rozwiązanie to jest dedykowane do certyfikacji, takich jak LEED czy BREEAM, co nie tylko podnosi wartość budynku, ale ma również pozytywny wpływ na środowisko. Taka certyfikacja zwiększa również szansę wynajmu budynku, jak i zatrudnienia pracowników. LMR600 jest również „inteligentnym dachem”, bo nie tylko reaguje i dopasowuje się do zmian temperatury na zewnątrz, ale dodatkowo w połączeniu z systemem monitoringu bezprzewodowego może być bazą ważnych informacji dla użytkownika, takich jak przemieszczenia konstrukcji czy wartość obciążenia śniegiem.

Jak widać, dobry dach ma znaczenie i nie tylko chroni nasze dobra, ale może również generować duże oszczędności w okresie użytkowania magazynu czy nawet w powiązaniu z fotowoltaiką pozwalać inwestorowi osiągać zyski. Może być także elementem podnoszącym atrakcyjność obiektu w takich aspektach, jak wynajem, zatrudnienie, absencja zdrowotna czy jego sprzedaż. Dlatego wybór rozwiązania powinien być zawsze rozpatrywany również pod względem trwałości, spadku wartości oraz wpływu na koszty użytkowania, a nie tylko ceny zakupu.

Radosław Szamburski
Business Unit Manager Poland
Astron Buildings Sp. z o.o.

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów