Przejdź do artykułu
2020-01-29 | W Obiektywie

Pierwsza taka noc

Noc Robotyzacji w ASTOR Robotics Center z 16 stycznia br. to wydarzenie, które oficjalnie otwiera kolejny etap w historii działalności firmy ASTOR. Jako Inkubator Technologii Przemysłu Przyszłości, ASTOR Robotics Center będzie wspierać przedsiębiorców, którzy chcą postawić pierwszy krok w kierunku robotyzacji i przejść transformację z Przemysłu 2.5 do 4.0

Potencjał robotyzacji w zakładach produkcyjnych rośnie z roku na rok, także za sprawą idei Przemysłu 4.0. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega wynikające z niej korzyści - dynamiczny rozwój oraz podniesienie efektywności poprzez uniezależnienie się od braku rąk do pracy. Noc Robotyzacji w ASTOR Robotics Center (ARC) była okazją do poznania możliwości robotów Kawasaki Robotics, EPSON i MIR, a także do omówienia potencjalnej współpracy z ASTOR, oficjalnym dystrybutorem tych robotów w Polsce

„Od 2013 roku systematycznie i intensywnie inwestujemy w rozwój systemów zrobotyzowanych. Wyniki sprzedaży za lata 2017 i 2018 pozwoliły nam na strategiczną inwestycję w halę przemysłową ASTOR Robotics Center w Krakowie. Wzrost zainteresowania automatyzacją procesów produkcyjnych i robotyzacją ze strony polskich firm jest w ostatnich 2 latach ogromny. W tym roku pobity zostanie kolejny historyczny rekord. W ARC będziemy propagować wiedzę o najnowszych technologiach z tego zakresu. Z silnym zespołem, przy współpracy integratorskich firm partnerskich, staniemy się ogólnopolskim centrum rozwiązań robotowych, w którym będziemy tworzyć rozwiązania na miarę Przemysłu 4.0, dające przewagę konkurencyjną wszystkim współpracującym z nami firmom” - podkreśla Stefan Życzkowski, Prezes, ASTOR

Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że zaproszenie na Noc Robotyzacji przyjęło mnóstwo znakomitych gości z Polski i ze świata, wśród których znaleźli się szefowie europejskiej części Kawasaki Robotics, Epsona oraz Mobile Industrial Robots oraz przedstawiciele firm zainteresowanych inwestycją w stanowiska zrobotyzowane.

W części merytoryczno-inspiracyjnej Stefan Życzkowski, prezes ASTOR przybliżył historię robotyzacji w Polsce i na świcie. Mało kto wie, że słowo robot po raz pierwszy pojawiło się w 1927 roku, kiedy to Karel Capek pisarz i jeden z pionierów fantastyki, po raz pierwszy użył i spopularyzował słowo „robot”. W prezentacji , oprócz faktów historycznych, padały konkretne liczby, kiedy inwestycja w robotyzację ma szansę się zwrócić. Prezes ASTOR podkreślał także, że czasem warto zainwestować nieco więcej (np. w aplikacje), by znacząco zwiększyć efektywność swojej firmy.

Andrzej Garbacki, dyrektor ASTOR Robotics Center, w kolejnej prezentacji, opowiedział o ASTOR Robotics Center, które od lutego stanie się częścią Digital Innovation Hub – ogólnoeuropejskiej sieci hubów innowacji cyfrowych, wspierających przedsiębiorców w wykorzystaniu potencjału najnowocześniejszych technologii.

„Przed nami sporo pracy – mamy ogromne zaległości w relacji do światowych liderów , jeśli chodzi o postęp technologiczny. Mamy też zapał, wiedzę i doświadczenie, którymi chcemy się dzielić. W ramach hubu, zapraszamy do współpracy małe i średnie firmy, które otrzymają dotacje ze środków publicznych na pierwsze kroki z Przemysłem 4.0: szkolenia, edukację i oraz przygotowanie inwestycji tzw. Proof of Concept (studium wykonalności). Zapraszamy także duże firmy produkcyjne, by na zasadach komercyjnych, sięgały po naszą wiedzę i proponowane rozwiązania” – mówił Andrzej Garbacki.

O praktycznym wymiarze robotyzacji, dzięki któremu firma Autopart SA swój pierwszy krok w stronę Przemysłu 4.0 ma już za sobą, opowiedzieli Waldemar Rzeszutek, wiceprezes oraz Agnieszka Włoszczyna, koordynator ds. PR i podkreślili, że dzięki inwestycjom w nowoczesne linie produkcyjne spółka jest w stanie produkować to, czego potrzebują jej klienci. Dynamiczny rozwój firmy Autopart SA doceniła także londyńska giełda, która w 2018 r. zaliczyła ją do 1000 najbardziej inspirujących firm europejskich.

Na uczestników nocnego spotkania z robotami czekało aż osiem stref demo, na których inżynierowie ASTOR prezentowali gotowe aplikacje zrobotyzowane takie jak min.: spawanie czy inteligentna paletyzacja. Nie zabrakło aplikacji z eksportowanymi na Bliski Wschód i do krajów europejskich pozycjonerów – urządzeń produkowanych pod marką Kawasaki Robotics oraz stanowisk z wirtualną rzeczywistością (VR) czy autonomicznymi robotami mobilnymi (MiR).

Goście mieli okazję również zwiedzić część biurowo – szkoleniową, w których mieści się siedziba kilku działów ASTOR: m.in. dział koordynacji inwestycji, który tworzy koncepcje robotyzacji i automatyzacji produkcji i koordynuje projekty, dział projektujący i produkujący osprzęt robotowy, dział pomocy technicznej zajmujący się przeglądem i serwisem robotów u klientów (także 24 godziny na dobę). Zaprezentowane zostały również możliwości Centrum Szkoleniowego Robotyki gdzie prowadzone są m.in. szkolenia z zakresu tworzenia i utrzymania systemów opartych na robotach przemysłowych i mobilnych marek Kawasaki Robotics, Epson oraz MIR.

Zwieńczeniem części oficjalnej był multimedialny pokaz, gdzie główną rolę grały roboty BX200L.


Zobacz także

Pod Warszawą powstał kolejny park logistyczny
Nastroje wśród logistyków ciągle niezłe
Rodzina naczep kurtynowych Wieltonu – najlepsze rozwiązania transportowe dla biznesu
Trzecia edycja Forum Cobotyki za nami!
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Coboty – roboty współpracujące w przestrzeni produkcyjnej
DACHSER zdobywa doświadczenie z autonomicznymi wózkami
Inwestycje w robotyzację bardziej korzystne cenowo
Zakup robota teraz jeszcze prostszy z KUKA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów