Przejdź do artykułu
2022-05-24 | W magazynie

Oddaj znakowanie w ręce profesjonalistów

Konsekwencje nieprecyzyjnego oznaczenia regałów, miejsc paletowych, pól odkładczych czy ścieżek komunikacyjnych mogą być bardzo poważne. Pomyłki przy pobraniu towarów, nieracjonalne planowanie pracy wózków, błędy w kompletacji, przestoje, zagrażające bezpieczeństwu pracowników luki w oznakowaniu stref zamkniętych - tego wszystkiego można uniknąć zlecając profesjonalne oznakowanie przestrzeni magazynowych.

Zgłębiając temat znakowania magazynu należy wspomnieć, że do działania całego systemu automatycznej identyfikacji niezbędnych jest kilka składowych, takich jak:

 • sieć WLAN, która dostarcza Internet do wszystkich urządzeń,
 • hardware czyli terminale wózkowe, terminale ręczne, tablety przemysłowe itp.,
 • software w postaci WMS np. WMS Rewista,

oraz element o kluczowym znaczeniu, który uzupełnia infrastrukturę magazynową, tj. znakowanie magazynów. Pozwala ono na dostarczenie informacji o lokalizacji do urządzenia, na którym pracujemy oraz sprawia, że nasza hala magazynowa jest dobrze zorganizowana, a odnalezienie konkretnego miejsca nie stanowi żadnego problemu.

Planując cały proces oznakowania trzeba pamiętać, że jego realizacja powinna zostać poprzedzona audytem logistycznym oraz stworzeniem szytej na miarę koncepcji poruszania się po magazynie. Znakowanie dzieli się na kilka elementów. Zaliczamy do niego oznakowanie poziome, pionowe, oznaczenia uzupełniające jak BHP i specjalistyczne, a także technologię znakowania świetlnego.

 

Oznakowanie poziome. Zorganizowane bezpieczeństwo magazynu.

aspekt1

Takie oznakowanie jest bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa w magazynie ponieważ oddziela ruch kołowy, wózkowy od ruchu pieszego, co powoduje, że łatwiej jest zapobiec wypadkom. Pozwala również wykorzystać w optymalny sposób przestrzeń magazynową. Dokładne oznaczenie magazynu pozwala wprowadzić ład i harmonię w środowisku magazynowym.

Oznakowanie poziome to najprościej mówiąc elementy malowania posadzki, do których zaliczamy:

 • Ścieżki i przejścia dla pieszych
 • Linie obrysowe regałów
 • Piktogramy BHP i informacyjne
 • Oznaczenie tekstowe
 • Pola odkładcze i strefowe

Uzupełnieniem tego typu znakowania jest malowanie słupów i ścian, dzięki któremu można również wyznaczyć ścieżki i przejścia dla pieszych, oznaczyć obrysowo słupy (zabezpieczając je przed obiciem), umieścić piktogramy BHP i informacyjne mówiące, że w danym miejscu znajduje się hydrant czy wyjście ewakuacyjne. Nie można zapomnieć także o dodatkowym rozwiązaniu, mającym zapewnić bezpieczeństwo nie tylko ludziom, ale także samemu obiektowi, jakim są odboje.

Oznakowanie pionowe. W kierunku maksymalnej efektywności.

aspekt2

 

Oznakowanie pionowe stanowi wsparcie dla oznakowania poziomego, maksymalizując bezpieczeństwo i efektywność pracy w obiektach przemysłowych, halach i magazynach. Do niego zaliczamy oznakowania:

 • regałów, miejsc paletowych, koszy i kontenerów
 • ścieżek, alejek i szlaków komunikacyjnych (znaki drogowe, tablice, bariery)
 • lokalizacji etykietami
 • BHP (hydranty, gaśnice)
 • znakami specjalnymi

Znakowanie magazynów może zaczynać się od przygotowania systemu oznaczeń dla regałów. Do nich zaliczamy tablice z kompozytu lub tworzywa sztucznego, oznaczające rzędy regałów w przejazdach ale także stosowane na ich czołach. Takie tablic używa się też do oznaczania miejsc odkładczych. Na regałach nie może zabraknąć etykiet logistycznych z kodami zbiorczymi, magnetycznych (z możliwością przenoszenia w inne miejsce) bądź klejonych (zamontowane na stałe, jednorazowego użytku). Głównie, w oparciu o takie etykiety, pracują magazynierzy. Ostatnim elementem są etykiety do oznaczeń górnych trawersów czyli etykiety tzw. inwentaryzacyjne.Kolejnym elementem oznakowania pionowego są pola odkładcze. Jednym ze sposobów ich oznaczeń są rozwiązania podwieszane. Do nich zaliczamy tablice podwieszane do konstrukcji hali, tablice ukośne lub czworoboki. Istnieje także sposób oznaczeń w postaci okienek podłogowych czy tabliczek podłogowych metalowych bądź kompozytowych.

Oznaczenia BHP, specjalistyczne, świetlne.

Obraz9

Oznaczenia BHP i oznaczenia specjalistyczne stanowią uzupełnienie całości, ale też spełniają wymogi związane z przepisami BHP. W ich skład wchodzą wszelkiego rodzaju tabliczki oznaczające hydranty, wyjścia ewakuacyjne, niebezpieczeństwa bądź też wymogi, które stawiamy pracownikom, jak założenie kasku, okularów czy odzieży ochronnej. W ostatnim czasie pojawiły się również oznaczenia związane z COVID-19, dotyczące zakładania maseczki, rękawiczek czy dezynfekcji rąk.

Ostatnim elementem, o którym należy wspomnieć jest znakowanie świetlne. Największą zaletą takiego rozwiązania jest brak potrzeby specjalnego przygotowywania posadzki. Ponadto ułożenie oznakowania na magazynie można zmieniać w zależności od naszych potrzeb. Za pomocą tej metody można wykonać wszelkie elementy znakowania, które zazwyczaj są malowane bądź przyklejone.

Oddaj znakowanie w ręce profesjonalistów z ASPEKTU! Dlaczego warto?

 • Zredukujesz czas potrzebny na poruszanie się po obiekcie i transport towarów.
 • Zmniejszysz ryzyko wypadków wynikających z niewłaściwego oznakowania ścieżek.
 • Zwiększysz wydajność, dzięki pracy w dobrze zorganizowanym, komfortowym miejscu.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat oznakowania magazynów? Posłuchaj podcastu, prowadzonego przez ekspertów firmy ASPEKT:

 

lub odwiedź ich na Targach MODERNLOG w Poznaniu, w dniach 31 maja - 3 czerwca 2022 -> pawilon 6, stoisko 43! W tym roku to ASPEKT przygotuje oznakowanie strefy pokazowej In4Log.


Zobacz także

Ekonomia i bezpieczeństwo w czyszczeniu narzędzi lakierniczych
Verizon Connect – wszechstronna platforma do zarządzania flotą pojazdów
Cyberbezpieczeństwo w przemyśle – wyzwania dla firm produkcyjnych
Kupić robota, czy cobota?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów