Przejdź do artykułu
2022-03-21 | W magazynie

Branża logistyczna – o czym warto pomyśleć w 2022 roku?

Firmy logistyczne podczas pandemii Covid-19 borykały się ze sporymi wyzwaniami. Pomimo tego, prędkość transformacji cyfrowej z pewnością przewyższyła wiele innych branż ze względu na szybko rozwijający się rynek e-commerce. Jak można zaobserwować, początkujący użytkownicy technologii uczenia maszynowego rozwijają się, ponieważ nowoczesność i automatyzacja przyspiesza ich wprowadzanie na rynek. Jednocześnie zwiększona jest przejrzystość i klarowność przekazywanych danych.

Integracja w logistyce

Według nowego sondażu trendów, 29% wszystkich obecnych zadań na stanowiskach pracy będą wykonywały maszyny a do 2025 r. liczba ta wzrośnie do ponad 50%[1]. Aby zaspokoić popyt konsumentów, zwiększa się skupienie na technologiach automatyzacji, przez co firmy logistyczne chcąc wyjść poza swoje minimum muszą myśleć szerzej. Na przykład firmy kurierskie współpracują obecnie z firmami produkującymi oprogramowanie w chmurze, aby wprowadzić modele logistyki jako usługi dla marek i detalistów. W ten sposób punkt ciężkości przesuwa się z początkowej automatyzacji na pełną integrację typu end-to-end. Firmy kurierskie wykorzystują wtedy narzędzia programowe oparte na chmurze, które mogą analizować i wizualizować miliony punktów danych w łańcuchu dostaw. Powoduje to przyspieszenie tempa wprowadzania produktów na rynek.

Zaawansowana technologia robotyki

Świat, który nigdy nie śpi, wymaga dostępu do ulepszonej technologii. Podczas gdy konsumenci spędzają wieczory na zakupach w Internecie, roboty zbierają i sortują towary szybciej niż jakikolwiek człowiek jest w stanie to zrobić. Na przykład, nowy robot sortujący, wprowadzony na rynek przez globalną firmę kurierską, może teraz sortować paczki o wadze do 10 kilogramów z szybkością ponad 1000 sztuk na godzinę - do 100 lub więcej miejsc docelowych, opierając się na informacjach zeskanowanych z etykiety logistycznej[2]. Firmy, które w tym roku zainwestują w nowszą technologię robotyki, będą w znacznie lepszej pozycji, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie konsumentów.

Idealne rozwiązanie dla logistyki – Visual Warehouse

W dziedzinie rozwiązań automatycznej identyfikacji, wiadome jest, że widoczność towarów, pracowników i aktywów w czasie rzeczywistym ma krytyczne znaczenie dla firm logistycznych. Dzięki łatwym w użyciu drukarkom termicznym do etykiet, automatycznemu znakowaniu kodami kreskowymi oraz rozwiązaniom RFID, można dostarczyć dokładne informacje do każdego miejsca na świecie. Ponadto, rozwiązanie SATO Visual Warehouse jest idealnym sposobem na poprawę efektywności zarządzania zapasami, przyspieszenie wysyłek i udoskonalenie niezawodności operacyjnej. Jego działanie polega na połączeniu technologii identyfikacji radiowej z wirtualnym mapowaniem 3D i technologiami lokalizacji wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić czas, który jest kluczowy dla operatorów w centrach dystrybucyjnych. Połączenie tego z technologią robotyki stanowi rozwiązanie typu win:win!

[1] DHL, Future of Work in Logistics, grudzień 2021
[2] Trade Arabia, FedEx launches AI-powered sorting robot, styczeń 2022


Zobacz także

E-commerce zmienia oblicze handlu i logistyki
Dlaczego w Polsce jest tyle magazynów?
Jak telematyczny system zarządzania flotą wpływa na transport?
Jak zmieniają się nieruchomości magazynowe pod wpływem nowych rozwiązań technicznych?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Shiseido zwiększa produktywność z "Perfect Production"
Trudno zaufać prognozom dotyczącym rozwiązań ERP
DB Schenker ocenia ryzyko przy użyciu SI
Jak zarządzać magazynem w obliczu cyfrowej transformacji?

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów