Przejdź do artykułu
2020-11-26 | W magazynie

Magazyny: hub technologiczny

Magazyny stały się dynamicznymi centrami realizacji, obsługującymi rynek w systemie na żądanie, służącymi jako główny punkt styku między producentami a klientami końcowymi. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym umożliwiają szybszą realizację zamówień i inne rozwiązania dla bezpośredniej dostawy, podnosząc poziom obsługi klienta.

Wraz z rozwojem handlu internetowego powierzchnie magazynowe przeobraziły się w centra dystrybucji i realizacji w jednym, wykorzystywane do przepływu towarów – jako punkt tranzytowy między dostawą a drzwiami klienta.

Siłą napędową tych zmian w środowisku magazynowym są zaawansowane technologie. Bez nich nie byłoby możliwości wyboru dostawy na następny dzień czy nawet dostawy tego samego dnia. W branży, w której nawyki nabywcze konsumentów stale się zmieniają, sprzedawcy detaliczni muszą zachować zdolność szybkiego dostarczania towarów w celu uniknięcia utraty klientów. W rezultacie ten dynamiczny trend wywiera wpływ na procesy i strategie dostaw, będąc siłą napędową transformacji dzisiejszych nowoczesnych centrów realizacji i dystrybucji.

Wzmocnienie magazynu technologicznego

Technologia stosowana w dzisiejszych magazynach jest ogromnie ważna. Od systemów zarządzania magazynem (WMS) poprzez wytrzymałe komputery mobilne po zaawansowane czujniki – magazyny korzystają z najnowszych innowacji w celu optymalizowania swoich zadań i poprawy jakości dla pracowników – w rezultacie uzyskując szybszą dostawę do klienta, uproszczenie środowiska pracy i wyższy poziom bezpieczeństwa. Wyposażenie pracowników w wytrzymałe urządzenia mobilne, stworzone specjalnie dla środowisk magazynowych, sprzyja sprawnemu realizowaniu zadań i dalszemu usprawnianiu procesu dostawy, dzięki czemu łatwiej jest spełnić oczekiwania konsumentów.

W przeprowadzonym przez Zebra badaniu 2024 Warehouse Vision Study 77% respondentów było przekonanych, że wyposażenie pracowników w rozwiązania technologiczne to najlepszy sposób na wprowadzenie automatyzacji w magazynie. Gdy pracownicy przyzwyczają się do korzystania z tych mobilnych, łatwych w obsłudze komputerów mobilnych, można wprowadzić inne środki automatyzacji współpracującej, takie jak robotyka i zautomatyzowane systemy realizacji zamówień.

Uzupełnianie niedoborów personelu dzięki inteligentnej automatyzacji

Centra realizacji mają trudności z zatrudnieniem wystarczającej liczby pracowników, aby nadążyć za zapotrzebowaniem. Z tego względu wiele firm sięga po nowe technologie, takie jak automatyzacja i robotyka, aby wypełnić tę lukę i uzupełnić szeregi obecnego personelu. Niektórzy mogą obawiać się, że uczenie się maszynowe odbierze ludziom miejsca pracy – w rzeczywistości jednak roboty pracują już ramię w ramię z człowiekiem w pełnej harmonii. Wykorzystanie robotów do wypełnienia luk w obsadzie zaczyna pomagać centrom realizacji w zmniejszeniu obciążenia pracowników wykonywaniem zadań manualnych, dzięki czemu ludzie mogą skoncentrować się na zadaniach bardziej wartościowych. Umożliwienie robotom przejęcia części bardziej powtarzalnych lub fizycznie wyczerpujących zadań może także odciążyć pracowników z pracy fizycznej, która może prowadzić do urazów lub problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie.

Te nowe technologie wypełniają obecnie istniejącą lukę na rynku pracowniczym oraz mogą służyć również do pozyskiwania nowych typów pracowników i talentów. Oferowanie zaawansowanej technologii w centrach realizacji i dystrybucji pomaga ograniczyć czas przeznaczony na wdrożenie i zapewnić pracownikom większy komfort w czasie pracy. Osiągnięcie bardziej interesujących paradygmatów pracy w magazynach i przyciągnięcie nowej generacji pracowników powinno być priorytetem dla pracodawców, którzy dążą do uzupełniania niedoborów personelu i pozyskiwania nowych talentów.

Inteligentna automatyzacja w połączeniu z pracownikami wyposażonymi technologicznie zaczyna usprawniać operacje w centrach realizacji i dystrybucji oraz może pomóc w tworzeniu strategii rozwoju na rzecz osiągnięcia wyższych poziomów automatyzacji.

Spojrzenie w przyszłość

Wprowadzając więcej inteligentnych rozwiązań automatyzacyjnych, zarówno w zakresie widoczności, jak i operacji, magazyny będą w stanie obsługiwać znacznie większe ilości i przyspieszać czas dostawy. Te zwiększające widoczność rozwiązania bazują na rejestrowaniu i śledzeniu procesów magazynowych w czasie rzeczywistym w oparciu o dostępną infrastrukturę w celu monitorowania stanów magazynowych i ograniczenia braków. Z drugiej strony rozwiązania operacyjne ograniczają zużycie czasu pracowników, które nie wnosi wartości dodanej, na przykład korzystanie z koordynowanego kompletowania strefowego ogranicza konieczność chodzenia pracowników przez cały magazyn w celu znalezienia potrzebnych produktów. Innym przykładem rozwiązań operacyjnych jest korzystanie z robotów współpracujących, znanych jako coboty, które współpracują z ludźmi w celu szybkiego dostarczania produktów do wysyłki, ograniczając zbędne chodzenie.

W pełni zautomatyzowane magazyny to przyszłość mniej odległa, niż nam się wydaje. Przy ciągłym rozwoju technologii i rosnących potrzebach konsumentów, firmy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić precyzję i efektywność wyższą niż kiedykolwiek. Jakkolwiek w magazynach już następują ważne zmiany, trend ten stanie się bardziej widoczny, ponieważ sprzedaż detaliczna i magazyny znajdują się na drodze do połączenia się w jedno centrum realizacji – wszystko to z myślą o jeszcze szybszym i bardziej precyzyjnym dostarczaniu paczek do konsumenta końcowego.

Wraz z postępem tej zmiany w branży centra dystrybucji będą budowane bliżej klienta końcowego oraz będą wysoce skomunikowane i zautomatyzowane, a także nastawione na przyszłość realizacji, w której procesy będą szybsze niż dostawa na następny dzień. Czasy, w których konsumenci kupowali wszystkie produkty w jednym sklepie lub pozyskiwali je z jednego centrum realizacji, dawno już minęły, a firmy otwierają kolejne centra dystrybucji i realizacji w różnych miejscach, aby skrócić czas obsługi.

Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach technologicznych dla magazynów, które pomagają sprzedawcom detalicznym i centrom dystrybucji spełniać zmieniające się potrzeby konsumentów, kliknij tutaj.

Curt Croley, Starszy Dyrektor ds. Innowacji i Designu, Zebra Technologies


Zobacz także

Składowanie towarów w mroźniach wymaga spełnienia wielu wymogów
Eksperci Profix doradzają jaka kurtka jest najlepsza na zimę
Co należy zrobić, gdy posadzka ulegnie degradacji?
Nowe technologie wspierają wydajności floty wózków widłowych oraz procesów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

European Logistics Investment powiększy portfolio spółki
Magazyny Small Business Unit (SBU) dają bezpieczeństwo dostawy na ostatniej mili
Polska najtańszym rynkiem magazynowym w Europie
W.P.I.P. rozbudowuje zakład produkcyjny w Konstantynowie Łódzkim
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA