2019-08-01 | W magazynie

Punkt podparcia

Co zrobić w sytuacji, gdy musimy rozładować lub załadować naczepę bez użycia ciągnika siodłowego, a na dodatek trzeba to zrobić szybko i bezpiecznie? Wybór jest oczywisty: albo tracimy czas i pieniądze, zastanawiając się, jak to zrobić, albo wykorzystamy profesjonalne podpory pod naczepy TIR-a, popularnie nazywane Trailer Jack Standami.

Podpory pod przód lub tył naczepy TIR-a umożliwiają za- i rozładunek naczep bez konieczności użycia ciągnika siodłowego. W takiej sytuacji również ryzyko uszkodzenia pojazdu jest ograniczone do minimum, a pracownicy mogą spokojnie, wydajnie, a co najważniejsze bezpiecznie wyładowywać i załadowywać towar.

To rozwiązanie doskonale wpisuje się także w dążenie do minimalizowania ryzyka nieprzewidzianych i niepożądanych zdarzeń podczas prac przeładunkowych. A o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w transporcie, nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać.

Praktyczne podpory

Podpory bezpieczeństwa przodu oraz tyłu naczepy TIR-a mogą być stosowane do sprzętu o ciężarze do 40 t. Użycie Trailer Jack Standu zapobiega złamaniu naczep załadowanych przy przepięciach. Fakt, że podpora może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, powoduje dodatkowo, że jest to urządzenie bardzo praktyczne, sprawdzające się w wielu trudnych sytuacjach. W sumie więc chcąc krótko odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy warto zastosować podpory przodu naczepy TIR-a, możemy prosto stwierdzić: wtedy, kiedy chcemy zapobiegać przechyleniu i przewróceniu się naczepy pod ciężarem wózka widłowego, realizować za- i rozładunek naczepy bez użycia ciągnika siodłowego oraz mieć kontrolę nad stabilnością naczepy. Trailer Jack Stand posiada układ samopoziomujący, a wysokość może być ustawiana w zależności od potrzeb.      

Bardzo ważną funkcjonalnością podpory (pod przód lub tył naczepy) jest możliwość skutecznego utrzymywania jej na równej wysokości przy załadunkach, co zmniejsza ryzyko zsunięcia wózka z rampy (podczas wjazdu wózka naczepa może się uginać kilkanaście centymetrów); także w takich sytuacjach ryzyko uszkodzenia pojazdu będzie ograniczone do minimum. Dodając do tego jeszcze informację, że obsługa samej podpory tak naprawdę jest prosta i nie wymaga skomplikowanych działań, to faktycznie wykorzystanie Trailer Jack Standu pod naczepy jest jak najbardziej uzasadnione z różnych powodów, a do najważniejszych należą względy ekonomiczne oraz bezpieczeństwo.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Odpowiednie zabezpieczenie naczepy bez ciągnika podczas załadunku to kluczowy element wpływający na bezpieczeństwo przy tego rodzaju pracy. Utrata panowania nad ładunkami powoduje ryzyko wystąpienia bardzo ciężkich obrażeń ciała, a nawet śmierci. Wiąże się z tym odpowiedzialność nie tylko cywilna (tj. odszkodowanie pieniężne), ale również karna (m.in. grzywna, kara pozbawienia wolności). Odpowiednie zasady wynikają wprost z kodeksu cywilnego, kodeksu pracy oraz przepisów BHP. Należy zaznaczyć, że odpowiedzialność za szkody ma zastosowanie w przypadku nieostrożnego, nierozważnego zachowania, a także zaniedbania. Konsekwencje błędów popełnianych przez niewłaściwe zabezpieczenie naczepy ponoszą zaś operatorzy wózków, osoby postronne oraz samo przedsiębiorstwo.

Podsumowując, inwestycje w odpowiednie zabezpieczenia przy stanowiskach przeładunkowych są więc niewspółmierne do kosztów powstałych jako konsekwencja wypadku. Zresztą sami producenci naczep zalecają stosowanie dodatkowych podpór przy załadunku bez ciągników. Zwróćmy uwagę, że na niektórych naczepach widnieją dodatkowe naklejki zalecające stosowanie dodatkowych podpór.

Zdaniem Tomasza Baryły z Anter System Polska (spółki z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie utrzymania ruchu i zapewnienia bezpieczeństwa na halach magazynowych, produkcyjnych, w centrach logistycznych oraz na parkingach i lotniskach) bezpieczeństwo wynikające z zastosowania Trailer Jack Standu oraz obniżenie kosztów rozładunku to bardzo istotne cechy tych urządzeń.

"Wszędzie tam, gdzie jest narażone bezpieczeństwo pracowników, znajdują zastosowanie nasze systemy chroniące przed wypadkami i kolizjami" – wyjaśnia Tomasz Baryła. Dodaje jednocześnie, że na podstawie doświadczenia firmy oraz realizacji ostatnich krajowych i zagranicznych zamówień można stwierdzić, że zagadnienie bezpieczeństwa w firmach transportowych jest niezwykle poważnie traktowane. W ofercie spółki znajdziemy produkty zarówno stalowe, powszechnie używane na rynku, jak również wykonane z najnowocześniejszych polimerowych tworzyw sztucznych: iPlast i Ertax.

Anter System podpory zdjęcie 3

Rynek dla klienta

Oferta rynkowa podpór pod naczepy jest szeroka i dobrze przygotowana. Klienci mogą wybierać w propozycjach różnych marek. W praktyce nie ma więc problemu z wyborem odpowiedniego produktu. W opinii Tomasza Baryły współpraca z klientami musi jednak przebiegać ze zrozumieniem ich konkretnych potrzeb i oczekiwań. Tym bardziej, że w branży logistycznej są one wysokie.

„Stosujemy zasadę indywidualnego podejścia do każdego klienta. Proponujemy rozwiązania specjalnie skrojone pod różne wymagania także w przypadku podpór pod naczepy” – mówi Tomasz Baryła.

http://antersystem.pl/


Zobacz także

Wózki paletowe Crown z dożywotnią gwarancją
Jak osiągnąć płynne dostawy towarów bezpośrednio ze strefy magazynowej do gniazd produkcyjnych?
Wall Protection – polimerowe zabezpieczenia ochronne do magazynów i hal przemysłowych
Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie magazynowe?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Dopasowanie systemów bezpieczeństwa do indywidualnych potrzeb
Bariery ochronne zwiększające powierzchnię składowania towarów
Wall Protection – polimerowe zabezpieczenia ochronne do magazynów i hal przemysłowych
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA