Przejdź do artykułu
2021-03-24 | Łańcuch dostaw

Transport w smartfonie

Za pomocą smartfonu czy tabletu z dostępem do sieci można dziś wykonać praktycznie każdą czynność, która jeszcze nie tak dawno temu mogła być realizowana wyłącznie przy użyciu komputera stacjonarnego. Aplikacje mobilne pełnią rozliczne funkcje: są wirtualnym „portfelem”, pomagają nawigować w trasie, ale też zarządzać przedsiębiorstwem.

Wszystkiemu sprzyja Internet Rzeczy (IoT, ang. Internet of Things), a zatem swoiste połączenie w jeden organizm sprzętu, pojazdów i innych przedmiotów, realizowane przez zaawansowane narzędzia informatyczne. Korzystanie z tych narzędzi może znacznie usprawnić i zautomatyzować niektóre procesy w logistyce. Aby wszystko działało prawidłowo, trzeba jednak stosować – niezbędne do tego – coraz nowocześniejsze urządzenia, o coraz lepszych parametrach, a także odpowiednie aplikacje.

Bez mobilnych nie da rady?

Trudno o uzyskanie miarodajnych i precyzyjnych danych na temat tego, jak duża część użytkowników giełd transportowych korzysta dziś z mobilnych rozwiązań w zakresie wyszukiwania ładunków i wolnych frachtów. Nie ma jednak wątpliwości, że to grupa coraz liczniejsza. Piotr Hrebieniuk, Product Leader, Trans.eu Group, szacuje, że aplikacji do takich celów używa nie więcej niż kilkanaście procent społeczności TSL. Jednak dla pełnego zrozumienia wkładu kanału mobilnego w zwiększenie dostępności platform logistycznych, a w szczególności giełd transportowych, należałoby uwzględnić ogólny ruch pochodzący z urządzeń mobilnych. – Trzeba pamiętać, że oprogramowanie w modelu SaaS często dostępne jest w formie responsywnej, czyli dostosowanej do smartfonów i tabletów – dodaje P. Hrebieniuk.

Paweł Rydelek, Sales & Customer Focus Manager, TIMOCOM, zwraca uwagę na to, jakie pandemia i konieczność prowadzenia biznesu w warunkach dystansowania społecznego wymusiły zmiany niemal w każdej dziedzinie życia. Ich dynamika i nieprzewidywalność sprawiają, że obecnie trudno ocenić preferencje klientów. – Zmiana strategii w firmach jest oczywiście zauważalna i sądząc po ilości zgłoszeń do Systemu Smart Logistics od TIMOCOM, zwrot ku technologii, również w postaci rozwiązań mobilnych, jest mocno wyczuwalnym kierunkiem. Pilnie obserwujemy rynek – zaznacza nasz rozmówca.

Dla kogo te propozycje?

P. Rydelek (TIMOCOM) twierdzi, że cyfryzacja i miniaturyzacja to trendy, którym wszyscy się poddajemy. Zjawisko jest w tej chwili nie do zatrzymania, co więcej, to tendencja, której oczekuje i z której skwapliwie korzysta świat biznesu. – Proces cyfryzacji jest przy tym niezwykle dynamiczny, ponieważ rozwój technologii jest bardzo gwałtowny. Spektrum narzędzi do wykorzystania bywa oszałamiający: możemy pracować w biurze, samochodzie, korzystać z telefonu, tabletu – mówi P. Rydelek, dodając, że TIMOCOM działa w zgodzie z tym trendem, również oferując możliwość korzystania z wielu różnych urządzeń w ramach jednego konta. – Transport i logistyka są mobilne, System Smart Logistics od TIMOCOM nie może być inny – konkluduje P. Rydelek.

Na to, że w przypadku systemu SOOT największe zainteresowanie możliwością skorzystania z rozwiązań mobilnych pojawia się po stronie przewoźników, a konkretnie wśród osób, które prowadząc działalność gospodarczą, są jednocześnie kierowcami, zwraca uwagę Rafał Szczerba, Product Manager, Zespół Efektywnych Technik Obliczeniowych / TMS SOOT. Kluczowe są bowiem: szybkie dotarcie do potencjalnych zleceń oraz łatwość złożenia oferty z każdego miejsca. – Ze strony załadowców, a na ich potrzebach głównie się koncentrujemy, nie mieliśmy sygnałów świadczących o dużym zapotrzebowaniu na możliwość obsługi tego zakresu funkcjonalności w postaci aplikacji mobilnych – dodaje R. Szczerba.

To, że aplikacja mobilna została zaprojektowana z myślą o małych firmach transportowych, przewoźnikach, aby mogli korzystać z giełd ładunków, kiedy są w trasie, podkreśla Joanna Zielińska, Sales Manager EE, TELEROUTE. Najchętniej z takiego rozwiązania korzystają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego rzeczy, innymi słowy, kierowca- właściciel, którego biurem jest w istocie kabina ciężarówki.

Kilka lat temu głównym motywatorem do oferowania klientom aplikacji mobilnych była potrzeba dostępu do Platformy Trans.eu w trasie, gdzie użycie komputera jest trudniejsze i mniej wygodne. Z tego powodu funkcjonalności aplikacji były szczególnie przydatne przewoźnikom. Trend mobile rozpowszechnił się jednak na tyle, że na dostęp do Platformy w każdej chwili i niezależnie od miejsca pobytu oczekują dziś także firmy oferujące ładunki – tłumaczy P. Hrebieniuk (Trans.eu).

Dostęp zawsze i wszędzie

Immamentną cechą transportu i logistyki jest mobilność. P. Rydelek (TIMOCOM) podkreśla, że kreatywność klientów, ich energia i sprawność działania nie wymagają ukierunkowania, ponieważ oni sami wiedzą najlepiej, jakie rozwiązanie wybiorą. – Ideą naszych działań jest takie dostosowanie narzędzi mobilnych do potrzeb klienta, żeby posiadał dostęp do wszystkich niezbędnych informacji niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajduje. To system powinien podążać za użytkownikiem, a nie użytkownik za systemem. Dzięki mobilnemu dostępowi do Systemu Smart Logistics użytkownicy zyskują elastyczność i niezależność od warunków, w jakich wykonują obowiązki zawodowe, redukują ograniczenia miejsca i czasu – tłumaczy P. Rydelek.

W TMS SOOT w głównej mierze mamy do czynienia z transportami FTL, więc całego ruchu związanego z kojarzeniem załadowców z przewoźnikami jest odpowiednio mniej, niż gdybyśmy mieli do czynienia z transportami LTL. Aplikacje mobilne lub responsywne interfejsy ułatwiające obsługę przydają się natomiast bardzo na kolejnych etapach: awizowaniu, śledzeniu transportu czy potwierdzaniu dostawy.

Fakt, że wiele firm transportowych ma trudności ze znalezieniem ładunku i w rezultacie musi wykonywać puste przebiegi, nie jest niczym nowym. Aby pomóc klientom w rozwiązaniu tego problemu, TELEROUTE ulepszyło swoją aplikację mobilną, teraz użytkownicy mogą korzystać z funkcji wyszukiwania wielu ładunków jednocześnie oraz jednym kliknięciem nawiązać kontakt z firmą oferującą ładunek, aby zaoferować jej w zamian swoje zdolności przewozowe. – Nowa aplikacja mobilna zapewnia dostęp do bazy ofert ładunków i pojazdów w ramach Wtransnet, czołowej giełdy transportowej na Półwyspie Iberyjskim, również należącej do Grupy Alpega. Niewątpliwym walorem naszej aplikacji jest jej dostępność. Wystarczy ściągnąć aplikację na smartfon lub tablet, niezależnie czy jest to Android, czy iOS. Zalogowanie się na platformę poprzez aplikację nie wymaga dodatkowego loginu – wylicza J. Zielińska (TELEROUTE), dodając, że użytkowcy, klienci TELEROUTE mogą korzystać z tego rozwiązania, posługując się tym samym loginem jak do wersji web. Użytkowcy giełdy mają zapewniony dostęp do platformy poprzez aplikację mobilną w ramach wszystkich pakietów abonamentowych.

AdobeStock 362537057

Jest z czego wybierać

TIMOCOM w ramach Systemu Smart Logistics oferuje możliwość korzystania z całego systemu poprzez aplikację mobilną. Dostęp jest możliwy z dowolnego urządzenia: smartfonu czy tabletu. Dotyczy to również funkcjonowania w różnych systemach operacyjnych, takich jak Android czy iOS. Zaczynając wykonywanie zadania na komputerze w biurze, klient może je kontynuować w trakcie przemieszczania się i skończyć, będąc w zupełnie innej lokalizacji. System Smart Logistics podąża za użytkownikiem. Dodatkowo dzięki aplikacji barometru transportowego użytkownik ma dostęp do aktualnych trendów na rynku i na bieżąco może modyfikować własną strategię biznesową.

TelerouteMobile to aplikacja przeznaczona dla tych firm transportowych, których pracownicy, będąc w trasie, szukają natychmiastowego dostępu do giełdy transportowej. Aplikacja posiada zalety giełdy ładunków TELEROUTE w pełnym zakresie. Jednoczesne wyszukiwanie ofert frachtu w krajach europejskich i ogłaszanie dostępnych ciężarówek to tylko niektóre z nich. Można też oszczędzić czas i bezpośrednio skontaktować się z daną firmą, klikając przycisk połączenia telefonicznego w aplikacji. – Naszym celem jest dostarczenie sektorowi transportu inteligentnych narzędzi ułatwiających współpracę i pomagających naszym klientom w codziennych wyzwaniach. Mając to na uwadze, każdego dnia ciężko pracujemy nad doskonaleniem korzyści oferowanych za pośrednictwem naszej platformy w celu zapewnienia większej wartości dodanej – zapewnia Fabrice Douteaud, Dyrektor Operacyjny Marketplace, Alpega Group.

Użytkownicy Trans.eu już od dawna mogą korzystać z rozwiązań ułatwiających codzienną współpracę z kontrahentami, używając TransMessengera – aplikacji zapewniającej błyskawiczną łączność z osobami z listy kontaktów Trans.eu, oraz TransTasku – aplikacji, dzięki której automatycznie generowana jest przejrzysta lista zadań, a sam kierowca w łatwy sposób może automatycznie raportować o przebiegu trasy do swoich zleceniodawców, korzystając z darmowej telematyki. – Część naszych użytkowników może już korzystać z Loads2Go! (dawniej TransExpress) – aplikacji łączącej załadowców z przewoźnikami. Rozwiązanie pozwala na publikację oferty, szybkie ustalenie stawki i zawarcie transakcji z poziomu telefonu. Regularnie rozbudowujemy nasze aplikacje, oferując użytkownikom korzystanie nie tylko z giełdy, ale większości funkcji znanych z platformy. Dostęp do naszych aplikacji jest w pełni bezpłatny dla abonentów Platformy Trans.eu – mówi P. Hrebieniuk

Michał Jurczak

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Top Logistyk – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

Najpopularniejsze kierunki linii drobnicowych z Polski
System telematyczny w transporcie
Ładowanie samochodów potrwa nawet 50% krócej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DB Schenker rozwija swoją ofertę
DACHSER Polska podąża ścieżką wzrostu
Jak przetransportować towar z Chin? Nowa rzeczywistość polskich importerów
VGL Group wyłącznym udziałowcem Solid Logistics
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA