Przejdź do artykułu
2021-03-01 | Łańcuch dostaw

VoIP w branży TSL: jakie rozwiązania się sprawdzają?

Firmy z szeroko rozumianej branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej mogą wiele zyskać dzięki telefonii VoIP. Jakich konkretnych jej funkcji telekomunikacyjnych używają te, które już odniosły sukces? Czego wszyscy inni przedsiębiorcy mogą się od nich nauczyć?
VoIP w branży TSL: jakie rozwiązania się sprawdzają? (Żródło: Datera)

Pokażemy to z pomocą różnych rozwiązań wykorzystujących centrale i telefonię VoIP, opartych o rozwiązania Datera, zrealizowanych w trakcie wieloletniej współpracy tej spółki z firmami z branży TSL.

Centrala VoIP: wyzwania

Rozproszona struktura. Pracownicy mobilni. Konieczność zapewnienia telekomunikacji w biurach jak i rozbudowanych placówkach. Częste kontakty międzynarodowe.

Przed systemem telekomunikacyjnym dla firmy z branży TSL stoi wiele wyzwań. Mimo to, do ich pokonania wystarczy tylko jeden system. Można wyróżnić trzy główne zadania jakie będzie on realizować w firmie - na użytek różnych jej działów:

  1. Pozyskiwanie i obsługa klientów krajowych i zagranicznych;
  2. Komunikacja z pracownikami przebywającymi w terenie;
  3. Komunikacja wewnętrzna na poziomie całego kraju.

Fundamentem każdego z tych zadań jest centrala telefoniczna i udostępnione każdemu pracownikowi konto VoIP do rozmów.

W praktyce, ich realizacja wymaga bardzo różnych funkcji dostosowanych do odmiennych trybów pracy działów Sprzedaży, Obsługi, Operacji i pozostałych - Administracji, Księgowości, Marketingu. Jednocześnie musi ona zachodzić w ramach jednego, spójnego systemu telekomunikacyjnego.

W jaki sposób? Najprościej będzie to omówić to na przykładach zastosowania konkretnych funkcji.

Centrala VoIP: możliwości

Tanie rozmowy zagraniczne

Telefonia VoIP to świat tanich rozmów międzynarodowych. Stawki połączeń do krajów Unii Europejskiej mogą być prawie identyczne jak te lokalne. Mogą nawet być pakietowane.

Oznacza to, że koszty regularnych działań związanych z pozyskiwaniem klientów zagranicznych (np. cold callingu, oddzwaniania, czy po prostu regularnej komunikacji) mogą być takie same jak krajowych.

Inteligentne przekierowania, IVR

Jeżeli już omawiamy kwestię pozyskiwania klientów zagranicznych, to musimy mieć świadomość, że międzynarodowa obsługa wymaga naprawdę dobrej organizacji połączeń przychodzących.

Idealnie, aby wybrane osoby automatycznie, lub przy minimalnej interakcji z ich strony, od razu po zadzwonieniu na firmowy telefon trafiały do odpowiedniego działu. Np. osoba dzwoniąca z numeru zagranicznego - od razu do osoby prowadzącej obsługę w tym języku.

To zadanie realizują przekierowania warunkowe. System sam rozpozna numer telefonu i odpowiednio przekieruje połączenie. Nie tylko na podstawie numeru. Także pory dnia, dnia tygodnia. Centrala może kierować dzwoniącego do konkretnych działów lub osób, a nawet wywoływać wybrane usługi VoIP (np. system samoobsługowy, nagrywania wiadomości etc.).

Może nawet zidentyfikować kluczowy, konkretny kontakt i skierować go na numer komórkowy oddelegowanej do jego obsługi osoby.

Połączenia, które nie zostaną skierowane automatycznie, można łatwo rozdzielić z pomocą usługi interaktywnego menu (IVR), którą instaluje w różnym zakresie blisko 90% firm korzystających z central VoIP.

Komunikacja w kraju i z centralą zagraniczną

Centrala VoIP umożliwia darmową komunikację wewnętrzną. Jeden system może obsługiwać wszystkie biura w kraju - bez względu na to ile ich jest.

Fizyczna lokalizacja użytkowników także nie ma znaczenia z punktu widzenia systemu. Mogą oni pracować w biurach lub zdalnie. Ich terminale VoIP (czyli wszystkie urządzenia, z których można dzwonić) mogą być centralnie konfigurowane z pomocą tzw. auto-provisioningu. Stanowisko pracy może “wędrować” razem z pracownikiem, gdyż do korzystania z telefonii wystarczy program komputerowy lub aplikacja mobilna i zestaw słuchawek z mikrofonem.

Komunikacja wewnętrzna

Centrale VoIP są wykorzystywane do komunikacji wewnętrznej w ramach jednego, ale rozbudowanego obiektu (np. halach magazynowych). Wykorzystywane są do tego urządzenia do rozmów (np. słuchawki nauszne z mikrofonem) wykorzystujące technologię DECT.

Jest ona chętnie wykorzystywana, gdyż ma naprawdę duży zasięg i oferuje doskonałą jakość połączeń. Idea budowy sieci telekomunikacyjnej w przypadku większych obiektów jest taka sama jak dla nawet małego biura.

Do modemu-routera podłączona jest stacja DECT, a do niej - słuchawki na biurkach pracowników lub wspomniane zestawy słuchawkowy. Większy obiekt potrzebuje po prostu większej liczby stacji DECT, z którymi automatycznie łączyć będzie się przemieszczający się pracownik.

To rozwiązanie powoduje, że pozostaje on dostępny pod swoim numerem telefonicznym bez względu na to, czy pracuje przy biurku, czy w akurat hali magazynowej obok biura.

W taki sam sposób z centrali VoIP korzystają np. pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych.

Komunikacja z pracownikami w terenie

Dzisiaj za koordynację i monitorowanie realizacji zleceń transportowych odpowiadają całe systemy informatyczne i dedykowane im mobilne aplikacje. Praktycznie każdy pracownik firmy z branży TSL musi być on-line. Na rynku dostępne są oferty internetu mobilnego z roamingiem dedykowanego kierowcom. To otworzyło nowe drzwi przed telefonią VoIP.

Dlaczego zatem firmy chcą aby ich pracownicy korzystali z ich systemu VoIP zamiast np. telefonii komórkowej w roamingu? To proste - chcą zachować pełną kontrolę nad połączeniami (kosztami, historią). Dzięki temu nawet przemieszczający się pracownik może rozmawiać za darmo bez ograniczeń w ramach komunikacji wewnętrznej firmy. Nawet rozmawiając dużo - zużywa naprawdę niewiele danych, a koszty są trzymane w ryzach.

Ważne jest, że pracownik pozostaje zawsze częścią systemu VoIP. Jest objęty działaniem wszystkich uruchomionych dla niego usług, np. automatycznych powiadomień SMS gdy ktoś się do niego nie dodzwoni, centralną pocztą głosową etc.

Funkcje Infolinii dla Sprzedaży i Obsługi

logistyczny ilustracja 2

Firmy z branży TSL działają w olbrzymiej większości w wymagającym segmencie B2B, gdzie rozmowa telefoniczna jest kluczowa dla sprzedaży (wystarczy wspomnieć, że prawdopodobieństwo, że potencjalny nabywca produktów i usług B2B wybierze telefon zamiast formularza jest jak 2:1). Na dodatek badania potwierdzają, że firmy będą się z nami kontaktować wiele razy - na każdym etapie procesu zakupowego.

Firmy logistyczne podążają tutaj za trendem widocznym w innych branżach - nawet niewielkie zespoły obsługi lub sprzedaży są wyposażone w funkcje infolinii stosowane do tej pory w bankach czy dużych contact center. Bo są skuteczne i cenowo osiągalne nawet dla niewielkich firm. Funkcje ukierunkowane na skuteczne (szybsze) odbieranie to m. in. kolejkowanie (ACD) i wspierające rozdzielanie połączeń menu IVR.

Podsumowanie

Przedstawione rozwiązania są tymi, jakie napotkaliśmy najczęściej podczas wieloletniego doświadczenia z firmami tej branży, a jesteśmy obecni na rynku telekomunikacji VoIP już blisko 17 lat. Tak naprawdę wyzwań stojących przed firmami jest tyle - ile firm. Dlatego istotne jest korzystać z usług operatora, który chce - i może - przeprowadzić firmę przez budowę systemu telekomunikacyjnego od A do Z.

Jeżeli są Państwo zainteresowani większą liczbą case study i materiałami o telekomunikacji VoIP, zapraszamy na stronę Datera poświęconej firmom z sektora TSL:

Przejdź do strony wirtualnej centrali Datera dla TSL >>


Zobacz także

Jak zadbać o dokumenty w firmie transportowej
Polscy przewoźnicy przecierają Nowy Jedwabny Szlak
Dlaczego firmy oddają logistykę w ręce operatorów?
Usługa transportu drogowego na trasie Chiny – Europa skuteczna i efektywna
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

TransLogistica Poland

Targi TransLogistica Poland to wiodące wydarzenie dla firm korzystających i poszukujących usług transportowych, spedycyjnych, logistycznych (tj. załadowców i właścicieli ładunków, czyli producentów, dystrybutorów, przedsiębiorstw handlowych) oraz osób zawodowo związanych z branżą TSL.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po dłuższej przerwie wracamy z kolejną edycją najważniejszych targów TSL w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Zainteresowanie jest ogromne. Widać, że branża tęskni za tradycyjnym spotkaniem, uściśniętymi dłońmi, złocistym napojem z pianką lub kawą wypitą z klientem. Stoiska rezerwują zarówno nasi wieloletni wystawcy, przekonani do biznesowej formuły i jakości targów, jak i nowe firmy. Zachęcamy również do udziału w 3 edycji jedynych w Polsce targów pracy branży TSL, które co roku wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród wystawców i odwiedzających, poszukujących możliwości zatrudnienia i rozwoju w branży – podsumowuje Paweł Konowałek, dyrektor targów TransLogistica Poland.

TransLogistica2019 470

Od 3 do 5 listopada 2021 r. w EXPO XXI Warszawa, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14, swoje rozwiązania zaprezentują firmy działające w oparciu o zagadnienie transportu intermodalnego, firmy transportowe, spedycyjne, logistyczne, armatorzy, porty i terminale, operatorzy giełd ładunków, emitenci kart paliwowych, producenci systemów IT, telematycznych, monitorowania i rozliczania czasu pracy kierowców, systemów poboru opłat drogowych, myjni samochodowych, a także firmy oferujące usługi z zakresu obsługi celnej, doradztwa podatkowego, zwrotu VAT, ubezpieczeń i finansów. Tradycyjnie odbędzie się również VI edycja prestiżowego Plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL.

3-5 listopada 2021, EXPO XXI Warszawa - targi TransLogistica Poland to pozycja obowiązkowa na liście wydarzeń dedykowanych branży TSL!

Więcej informacji na stronie: www.translogistica.pl
Początek listopada należy do targów Translogistica
Jak platforma B2B może pomóc zwiększyć konkurencyjność w firmie?
Amazon organizuje wirtualne zwiedzanie
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA