Przejdź do artykułu
2021-04-07 | Kaizen&Lean

Proces robotyzacji w zakładzie produkcyjnym

Jeśli przymierzasz się do wdrożenia rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji przemysłu w twoim zakładzie produkcyjnym, to dobry moment, aby poznać metody działania KUKA. Nasz polski oddział od ponad 10 lat wspiera lokalnych przedsiębiorców w robotyzacji procesów przemysłowych.

Zacznijmy od początku

Nie ma wątpliwości, co do tego, że automatyzacja procesów produkcyjnych to w dzisiejszych czasach jedyna droga ku poprawie ich wydajności, zapewnienia najwyższej jakości produktów, a co za tym idzie zwiększeniu konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.

Producenci mimo wszystko obawiają się wysokich kosztów inwestycyjnych związanych z robotyzacją oraz trudności w obsłudze aplikacji. Na przykładzie klientów KUKA obalamy ten mit. Z naszego doświadczenia wynika, że wdrożenie odpowiednio dopasowanych rozwiązań jest możliwe zarówno w mniejszych, średnich, jak i dużych zakładach produkcyjnych. Co więcej, nawet niewielkie stanowiska zrobotyzowane realnie przekładają się na zwiększenie efektywności pracy i zysków.

W KUKA na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby klienta. Dzięki szerokiej ofercie produktów i aplikacji jesteśmy w stanie dopasować idealne rozwiązanie do każdego typu procesów.

Wszystko jednak poprzedza wnikliwa analiza, której dokonują najlepsi specjaliści z firmy KUKA lub firmy partnerskiej w twoim przedsiębiorstwie. Szczegółowy wywiad na temat działalności to najważniejszy etap w przygotowaniu oferty. Podczas wizyty możemy dokładnie przyjrzeć się działaniu zakładu, wychwycić etapy produkcji, które z powodzeniem mogłyby być wykonywane przez roboty, dostrzec tzw. „słabe punkty”, ograniczające możliwości produkcyjne i jakościowe.

Krok I – ANALIZA

KUKA krok 1

Rozmowa z klientem to też okazja do ustalenia ważnych aspektów z perspektywy przygotowania oferty, w tym: zakresu, w jakim chcesz rozpocząć robotyzację przedsiębiorstwa, możliwości finansowych, planu rozwoju produkcji w późniejszym okresie. Wszystkie zebrane informacje pozwalają nam przejść do kolejnego punktu, jakim jest stworzenie strategii w kwestii automatyzacji twojej firmy.

Jak dobrać robota do procesu?

Gdy zestawimy ze sobą wszystkie pozyskane dane, możemy przejść do opracowywania planu jej wdrożenia w twoim przedsiębiorstwie. Ustalamy cele, jakie mają zostać osiągnięte dzięki wdrożeniu rozwiązań. Może to być zwiększenie wydajności, poprawa jakości, minimalizacja ryzyka błędów, zmniejszenie kosztów stałych. Najważniejsze jest wyeliminowanie słabych ogniw, które hamują produkcję i zagrażają jej płynności.

Krok II – STRATEGIA

KUKA krok 2

Partnerzy Systemowi KUKA, których listę znajdziesz tutaj dokonują wyboru robotów, aplikacji, które najlepiej sprostają wyznaczonym zadaniom. Szeroka oferta KUKA daje ogromne możliwości wykorzystania gotowych rozwiązań, których wdrożenie jest szybkie i proste, a sama obsługa intuicyjna.

Zdarzają się jednak przypadki, gdzie z uwagi na specyfikę procesów zachodzących w fabryce klienta jest potrzeba zaprojektowania stanowiska do konkretnych działań. Inżynierowie KUKA lub specjaliści z firm partnerskich tworzą symulacje w oprogramowaniu KUKA.Sim, obliczają czasy cyklu planowanego procesu, przeprowadzą odpowiednie testy. Z kolei nasi Partnerzy Systemowi opracowują kompleksowe, dedykowane stanowiska i maszyny, które w najwyższym możliwym stopniu będą spełniały oczekiwania twojej produkcji.

Integracja robotów KUKA

Gdy oferta zostanie zaakceptowana przez klienta, rozwiązanie zostaje dostarczone i trwa proces integracji przeprowadzany przez firmę integratorską lub klienta końcowego. Pierwszy krok w stronę robotyzacji za nami. Proces zakupowy dobiega końca. Jednak my wciąż jesteśmy w kontakcie.

Krok III – WDROŻENIE

KUKA krok 3

Robot wdrożony, aplikacja działa - co dalej?

W KUKA bardzo duży nacisk kładziemy na relacje z naszymi klientami. Wciąż pracujemy nad doskonaleniem rozwiązań, a informacje zwrotne od użytkowników są dla nas bardzo cenne. Klienci KUKA mogą liczyć na wsparcie techniczne, serwisowe, szkolenia oraz konsultacje z naszymi specjalistami oraz inżynierami z firm partnerskich.

Udostępniamy również portal my.KUKA - w którym klienci otrzymują dostęp do bazy dokumentacji KUKA.xpert, mogą kontrolować swoje zgłoszenia oraz skorzystać z innych usług i aplikacji dostępnych dla każdego kto założy konto na portalu.

Krok IV - WSPARCIE POSPRZEDAŻOWE

KUKA krok 4

Zanim zaczniesz, sprawdź!

Wszystkich przedsiębiorców, którzy są na początku drogi ku robotyzacji swoich przedsiębiorstw gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszego nowoczesnego Zrobotyzowanego Centrum Aplikacyjnego KUKA w Tychach.

Na powierzchni ponad 2200 m2 umieściliśmy w pełni wyposażone cele z najnowocześniejszymi robotami. Klienci mają możliwość bezpośredniego przeprowadzania testów m.in. w aplikacjach spawalniczych, paletyzujących, zgrzewających oraz handlingowych. Na miejscu są też dostępne coboty oraz platformy jezdne.

To dobry początek, aby zapoznać się z ofertą KUKA i dopytać naszych specjalistów o wszelkie kwestie dotyczące robotyzacji.

Dlaczego my?

KUKA jest synonimem innowacji w automatyzacji. Jesteśmy jednym z wiodących producentów inteligentnych rozwiązań automatyzacyjnych oraz światowym liderem w dziedzinie robotów przemysłowych (3-1300 kg udźwigu), mobilnych i współpracujących. Dzięki innowacyjnym projektom, bierzemy czynny udział w czwartej rewolucji przemysłowej Industry 4.0.

Nasze rozwiązania są w powodzeniem wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, branży elektrycznej i elektronicznej, przemyśle metalurgicznym oraz tworzyw sztucznych, a nawet w opiece medycznej.

Źródło: kuka.com


Zobacz także

Struktura liderska, a rozwój Lean Management
Czy poprzez grywalizację możliwa jest optymalizacja biznesowa?
Jaki jest związek między inteligencją emocjonalną a Kaizen?
Lean w dobie transformacji cyfrowej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak e-commerce zmienił logistykę?
We Włoszech powstała w pełni zautomatyzowana fabryka
Smart fabryka to nadal wizja, czy już rzeczywistość?
Roboty mobilne w przestrzeni produkcyjnej funkcjonują w otoczeniu innych urządzeń
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA