2018-11-23 | Kaizen&Lean

Nie do zastąpienia

Firma Wilhelm Herm. Müller od ponad stu lat specjalizuje się w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych dla przemysłu. Najbardziej znane i rozpowszechnione na całym świecie pasy CONTI® SYNCHROFLEX są symbolem naszej wysokiej jakości. Specjalizujemy się w doborze pasa najbardziej dostosowanego do aplikacji spośród tysięcy możliwych rozwiązań.
Aby usystematyzować wszystkie pasy w konstrukcjach maszyn, wyróżniamy trzy podstawowe grupy zastosowań: pasy napędowe, pasy przenośnikowe (taśmy transportujące) oraz pasy do manipulatorów i wind.

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost zastosowań w tej ostatniej grupie. Pierwsze aplikacje pasów płaskich z kordem stalowym pojawiły się w sprzęcie sportowym i windach towarowych. Pasy okazały się cichsze i trwalsze od wcześniej stosowanych lin stalowych, dodatkowo pasy BRECO i Continental uatrakcyjniają wygląd i poziom techniczny urządzenia. Lata pracy zajęło konstruktorom przejście wszystkich badań i dopuszczeń do transportu ludzi.

Jako pierwsi w swoich konstrukcjach zaczęli stosować pasy Continental wielcy producenci wind, tacy jak OTIS czy Schindler. Ostatnimi sukcesami są aplikacje u polskich producentów wind osobowych. Rynek ten rozwija się w związku z programami redukowania barier dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz z tworzeniem udogodnień dla osób starszych. Produkowane są windy o różnej skali: od podnoszenia na półpiętra do liczących setki metrów wind w drapaczach chmur. Jedną z ciekawszych aplikacji pasów płaskich Continental są windy w najwyższym na świecie budynku – Burj Khalifa w Dubaju.

Dla wind opracowana została cała gama pasów wyspecjalizowanych. Obejmuje ona pasy płaskie z kordem stalowym powleczonym wysokiej jakości poliuretanem. Technologia powlekania wymuszała podpieranie linek stalowych w procesie produkcji, przez co powstawały szczeliny w materiale, podobnie jak w pasach zębatych PU. Jednakże takie pasy, poruszając się z dużą prędkością po kołach, emitowały hałas. Opracowano zatem rozmieszczenie szczelin na szerokości pasa w kształcie przypominającym oznaczenia sierżanta, co wyciszyło ich pracę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jakościowym i ilościowym użytkowników, firma Continental zainwestowała w rozwój nowej linii produkcyjnej, na której produkuje pasy bez szczelin. Kolejną linię technologiczną, uruchomioną w zakładzie Continental w Dannenbergu, dedykowano produkcji pasów do wind o powierzchni rowkowanej, nazwanych PolyRope®. Pasy te współpracują z odpowiednio ukształtowanymi kołami, co znacznie poprawia prowadzenie.

Pasy płaskie Continental są nie tylko rozwiązaniem trwalszym od rozwiązań linowych, ale również posiadają wypracowane systemy nadzoru nad ich stanem technicznym. Skraca to znacznie czas przeglądów wind i pozwala na bieżący monitoring.

Pasy płaskie Continental i BRECO robią coraz większą karierę w systemach magazynowych. Logistyka 4.0 jest wyzwaniem dla systemów pasowych zarówno płaskich, jak i zębatych. Systemy podawcze, manipulatory i wózki z wykorzystaniem pasów pracują w setkach magazynów na całym świecie. W najszybszych systemach sortujących stosowanych w sortowniach grupy Amazon występują poliuretanowe pasy z kordem kewlarowym firmy NITTA. Takie cechy, jak trwałość, stabilność wymiaru, przesuw na znaczne odległości oraz niska emisja hałasu, powodują, że pasy te są nie do zastąpienia.

Pasy zębate typu Eagle o zębach rozmieszczonych nierównomiernie na szerokości są stosowane w wielu systemach, gdy konstruktorom zależy na dokładnym przemieszczeniu oraz cichej pracy, dlatego też wykorzystano je w przedstawionej na zdjęciach windzie osobowej.

Innym sukcesem jest zastosowanie pasów zębatych firmy BRECO w największych pasażerskich samolotach świata Airbus A380. Przemysł lotniczy był dotychczas niedostępny dla systemów pasowych ze względów bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Jednakże w tym samolocie wózki z żywnością są transportowane pomiędzy pokładami przy użyciu pasów zębatych firmy BRECO. Ich bezawaryjność jest jednocześnie gwarancją bezpieczeństwa dla pasażerów samolotu.

Pasy płaskie poliuretanowe zbrojone wysokiej jakości kordem znajdują coraz to nowe zastosowania w logistyce. Firma Wilhelm Herm. Müller Polska Sp. z o.o. od lat specjalizuje się w dostarczaniu tego rodzaju pasów. Doradzamy przy projektowaniu konstrukcji systemów windowych i manipulatorów. Nasi serwisanci z Bydgoszczy, Warszawy, Bielska-Białej czy też Wrocławia służą klientom pomocą w montażu pasów w urządzeniach, a zapasy podstawowych typów pasów w naszych magazynach pozwalają na szybką realizację zleceń.

 

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Efekty wdrożenia metody QRM usprawniającej produkcję okien w firmie Hofman-Słubice Sp. z o.o.
CMMS – planowanie konserwacji maszyn w realizacji koncepcji Kaizen
Jak odchudzić stanowisko pracy i jakie korzyści to przyniesie?
Czyściwa exelCLEAN® mają wpływ na wydajność sprzątania
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Inwestor i dostawca są równie ważni w procesie implementacji rozwiązania IT
Jak na nowo zorganizować transport wewnętrzny surowca i wyrobu gotowego bez udziału wózka widłowego?
Zamów już dziś prenumeratę czasopisma KAIZEN i stań się ekspertem w dziedzinie lean!
Praca zrobotyzowanego stanowiska do spawania laserowego w duchu Kaizen
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA