Przejdź do artykułu
2021-04-18 | Z ładunkiem w drodze

Na świecie marnuje się co druga szczepionka

Do końca przyszłego roku wydatki na produkty medyczne na świecie wzrosną aż o 30%, jak wynika z danych DHL Express*. Złe warunki przechowywania i logistyki to najczęstsze powody psucia się wyrobów medycznych. Branża medyczna potrzebuje wsparcia w szybkim, bezpiecznym i terminowym dostarczeniu przesyłek na całym świecie.

Międzynarodowa logistyka próbek do badań laboratoryjnych, testów, materiałów genetycznych, produktów farmaceutycznych czy weterynaryjnych z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W pierwszej połowie 2020 roku światowy import i eksport produktów tego typu wzrósł aż o 16 proc., osiągając wartość 1,14 bln USD[1]. Na tę sytuację ma wpływ między innymi pandemia koronawirusa czy wzrost liczby schorzeń przewlekłych[2]. To pokazuje, że szpitale, dystrybutorzy, producenci medyczni czy laboratoria, potrzebują szybkiego i bezpiecznego transportu specjalistycznych produktów – mówi Edwin Osiecki, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu DHL Express Polska, firmy świadczącej usługi międzynarodowych przesyłek ekspresowych drogą lotniczą.

Bezpieczny transport w kontrolowanej temperaturze

Międzynarodowy transport w branży medycznej wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Właściwe zabezpieczenia, restrykcje na granicach, bezwzględna konieczność dostosowania się do lokalnych przepisów prawnych, krótki termin ważności produktów oraz reżim temperaturowy – to tylko niektóre aspekty wpływające na specyfikę przewozu przesyłek w tym sektorze.

Warto wspomnieć, że co druga szczepionka na świecie marnuje się z powodu przechowywania w niewłaściwych warunkach. Najczęściej ma to związek z nieodpowiednią temperaturą w czasie transportu lub przerwaną logistyką warunków chłodniczych [3], dlatego jest to jedno z największych wyzwań w logistyce.

– Przewóz produktów medycznych drogą lotniczą bywa dużym wyzwaniem. Rozpiętość temperatur przechowywania wynosi od 25°C aż do -80°C. Wielokrotnie w takich sytuacjach wykorzystujemy m.in. suchy lód, aby zapewnić bezpieczeństwo przewożonemu produktowi. Dodatkowo możemy go non stop monitorować dzięki inteligentnym opakowaniom wyposażonym w czujniki współpracujące z technologią NFC (komunikacja bliskiego zasięgu). Zastosowanie najnowszych rozwiązań cyfrowych pozwala na sprawdzanie stanu przesyłki oraz prowadzenie specjalistycznej dokumentacji. Dzięki temu transport spełnia wszelkie wymogi regulacyjne i tym samym jest bezpieczny – wyjaśnia Edwin Osiecki z DHL Express Polska.

dpdhl 605001416823794 19 05 DHL 35816 small

dpdhl 37628139681314 19 05 DHL 35562 small 


 

Szybkość i gwarancja terminowej dostawy

Dobra Praktyka Dystrybucji, sprecyzowana m.in. w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, zakłada, że sam transport wyrobów medycznych nie jest wystarczający, aby po dotarciu na miejsce docelowe zostały one dopuszczone do dystrybucji i dalszego obrotu. Wcześniej muszą uzyskać dodatkową autoryzację. Wymogi udzielenia takiego pozwolenia są ściśle określone. Przykładowo, produkty przez cały czas trwania transportu powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, nie mogą wchodzić w interakcję z innymi substancjami i muszą dotrzeć pod właściwy adres w konkretnym, uprzednio ustalonym terminie. Jeśli którykolwiek z tych warunków zostanie naruszony, istnieje ryzyko, że produkt nie będzie dopuszczony do dalszego obrotu.

Szybkość i gwarancja dostawy na czas, w tym również w weekendy to także istotny element w międzynarodowym transporcie produktów dla branży medycznej. – Podczas procesu logistycznego, takie produkty zawsze mają najwyższy priorytet. W samolotach są umieszczane jako ostatnie i w pierwszej kolejności są wypakowywane, a ich odprawa celna rozpoczyna się już w trakcie lotu – zanim przesyłka przekroczy granicę kraju docelowego – opowiada Edwin Osiecki.

Mimo potrzeby sprostania specyficznym wyzwaniom związanym z międzynarodową logistyką w branży medycznej, stawka jest tego warta – chodzi przecież o poprawę zdrowia i jakości życia ludzi

[1] Światowa Organizacja Handlu, WTO updates report on trade in medical goods in the context of COVID-19, 2021, str.14
[2] Deloitte, Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się wraz z pandemią, 2021
[3]Światowa Organizacja Zdrowia, Monitoring vaccine wastage at country level: guidelines for programme managers

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Nowe usługi dla branży medycznej
Higiena kluczowa w czasach pandemii
Elektryczne pojazdy we flocie DHL Parcel
Transformacja cyfrowa pomocna w obliczu pandemii
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Webfleet z nowym oddziałem na Węgrzech
Nowe rozwiązanie usprawni transport morski
Coraz więcej firm wybiera elektryczne pojazdy
Prawdziwy potencjał transportu szynowego
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA