2017-08-29 | Z ładunkiem w drodze

Autofocus - włoski talent, TGE z Polski oraz auto dla kuriera

W gamie aut dystrybucyjnych Fiata najmłodszym modelem jest Talento. Na rynek trafił zaledwie kilka miesięcy temu, a jest rezultatem współpracy włoskiego producenta z konstruktorami francuskiej marki Renault. Nazwa Talento była już wprawdzie w przeszłości wykorzystywana przez Fiata (na przełomie lat 80. i 90.), przy pierwszej generacji Ducato z najkrótszym rozstawem osi, jednak jako samodzielny model występuje po raz pierwszy. Gabarytami Talento mieści się pomiędzy Ducato, a Doblò Cargo.
Autofocus - włoski talent, TGE z Polski oraz auto dla kuriera (Żródło: Fiat)
Fiat Talento ma w istocie wypełnić na rynku lukę, jaka powstała po zaprzestaniu produkcji modelu Scudo, który wytwarzano od 1996 r. we współpracy z innymi francuskimi producentami Citroënem i Peugeotem. Talento jest blisko spokrewniony nie tylko z Renault Traffic, ale również Oplem Vivaro i Nissanem NV300, a wszystkie auta wytwarzane są we francuskim Sandouville. „Wszechstronność samochodu ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania firmy. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z przewozem osób, czy towarów, Talento został tak zaprojektowany, aby transport odbywał się w sposób efektywny, nie tracąc na kompaktowości samochodu, niezwykle potrzebnej w centrach aglomeracji miejskich” – przekonują sprzedawcy Fiat Professional.

Zainteresowani nabyciem Talento mają do wyboru wiele wersji. Samochód oferowany jest z dwoma rozstawami osi (3098 i 3498 mm) oraz dwiema wysokościami nadwozia (1971 i 2456 mm). Długość całkowita wynosi odpowiednio: 4999 lub 5399 mm. Model dostępny w typowo użytkowym nadwoziu typu furgon (4-drzwiowy), ale też jako minibus. Ciekawym rozwiązaniem jest wersja towarowo-osobowa, tzw. mixt. W przypadku furgonu załadunek długich przedmiotów może się odbywać zarówno poprzez tylne drzwi, jak i boczne drzwi przesuwne. Transport długich przedmiotów, mierzących aż do 4,15 m (w wersji z długim rozstawem osi), umożliwia klapa w przegrodzie, umieszczona pod fotelem pasażera. Przedział ładunkowy Talento, w maksymalnym wariancie gabarytowym, ma kubaturę ponad 8,5 msześc. i mieści trzy europalety. Ładowność furgonu może przekraczać 1,2 t.

Do napędu samochodu wykorzystywane są nowoczesne, doładowane silniki wysokoprężne. Do dyspozycji są cztery wersje silnika o poj. 1,6 l (moc maksymalna: 95; 120; 125 oraz 145 KM). Ostatni jest silnikiem z podwójną turbiną (Twin Turbo), wyposażonym w system Traction + oraz ESC I Hill Holder. Wśród elementów wyposażenia auta znajdują się zintegrowane czujniki parkowania oraz kamera widoku wstecznego.

Talento3Talento4
Załadunek długich przedmiotów może się odbywać zarówno poprzez tylne drzwi           Staranie zaprojektowane wnętrze i funkcjonalność to niewątpliwe walory samochodu   
poprzez tylne drzwi, jak i boczne drzwi przesuwne (fot. Fiat)                                  

TGE z Polski

Podczas IAA 2016 w Hanowerze zadebiutował nowy model MAN-a. To powstający w podpoznańskiej Wrześni (fabryka Volkswagena) dostawczak TGE. Przygotowano furgon, a także podwozia z pojedynczą i podwójną kabiną. TGE furgon ma 5983, 6833 lub 7388 mm długości. Wysokość pojazdu to: 2340, 2575 lub 2800 mm. Maksymalna objętość przestrzeni ładunkowej przekracza 18 msześc. a dmc sięga 5,5 t. Do napędu służą 2-litrowe diesle z mocą maksymalną 102, 122, 140 oraz 177 KM (ten ostatni z dwiema sprężarkami).
 
mantge                                                 fot. MAN
 
Goupil do miasta

Goupil Industries to producent elektrycznych pojazdów znany w ponad 30 krajach. Na rynek trafiły za pośrednictwem Zeppelin Polska. Można je wyposażyć w 25 typów osprzętu. Auto w wersji standardowej ma 3,2 m długości. Promień skrętu to 3 m (w wersji przedłużonej odpowiednio: 3,7 i 4 m). Szerokość jest w obu przypadkach identyczna (1,1 m). Udźwig to 400–700 kg, prędkość maksymalna wynosi 40 km/h. Napęd stanowi silnik prądu zmiennego o mocy 5,4 kW. Zasięg (w zależności od baterii) to od 60 do 120 km. Opcjonalnie oferowane są: system szybkiego ładowania baterii, centralny zamek, opony odporne na przebicia. 
 
Goupil                                                 fot. MJ
            
Dystrybucyjne Aerobody

DAF LF Aerobody to nowa, 12-tonowa ciężarówka dystrybucyjna. Komplet spojlerów dachowych i osłon bocznych o specjalnej konstrukcji umożliwia zmniejszyć zarówno zużycie paliwa (ok. 4 proc.), jak i emisję dwutlenku węgla. Zabudowa jest dostępna w wersjach o długości 6,75 lub 7,05 m (maks. 17 europalet). LF Aerobody standardowo posiada platformę załadowczą o udźwigu 1,5 t. Udogodnieniem mogą być drzwi z prawej strony zabudowy. Pod maskę trafił 180-konny diesel o poj. 4,5 l (maks. moment obrotowy – 700 Nm)
 
DAFLFAerobody
                                                 Fot. DAF
            
Auto dla kuriera

Wśród dostawczych samochodów z drugiej ręki dla firm kurierskich liderami polskiego rynku pozostają Volkswagen Caddy i Fiat Ducato – wynika z analiz LeasePlan Fleet Management. W branży kurierskiej pożądane są też Renault Trafic, Kangoo oraz Master, Iveco Daily, Ford Transit, VW Transporter czy Citroën Jumper. Pokrywa się to z modelami wybieranymi do flot kupujących nowe pojazdy. W LeasePlan we flotach LCV 27 proc. samochodów to właśnie Caddy, 17 proc. Peugeot Partner, a 16 proc. Ducato. Najchętniej wybierany jest kolor biały.
 
caddy                                                 Fot. Volkswagen

Zobacz także

DB Schenker dostarczył polską kapsułę Hyperloop
ROHLIG SUUS Logistics wchodzi do Europy z usługą COD
Dachser Poznań dostarcza coraz więcej do Hiszpanii
Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

20 000 MAN TGE opuścił linię produkcyjną fabryki we Wrześni
Vito - dystrybucyjne auto do logistyki śródmiejskiej
Jubileuszowa ciężarówka MAN dla Omegi Pilzno
Przegląd ofert rynkowych z segmentu motoryzacyjnego
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA