Przejdź do artykułu
2021-10-09 | Wymiana doświadczeń

Konsumenci chętniej przechodzą na płatności bezgotówkowe

Pandemia koronawirusa wpłynęła na zmianę zwyczajów zakupowych u konsumentów – zarówno w kwestii wyboru kanału zakupowego (zwrot w kierunku e-commerce), jak i formy regulowania należności. Według raportu „Jak COVID-19 zmienił zwyczaje zakupowe i płatnicze Europejczyków?” na zlecenie spółek Grupy EVO Payments prawie co piąty mieszkaniec naszego kontynentu częściej niż przed pandemią planuje korzystać z płatności kartą podczas dokonywania e-zakupów[1]. Trend ten widoczny jest także w naszym kraju. Według danych w opracowaniu Adyen Retail Report aż 44% polskich konsumentów preferujących gotówkę przeszło na płatności bezdotykowe oraz portfele elektroniczne[2].

Mimo że dokonywanie płatności za e-zakupy przelewem w momencie składania zamówienia jest uznawane za wygodne i bezpieczne, wielu konsumentów ceni możliwość uregulowania należności dopiero po otrzymaniu paczki. Taka forma płatności zabezpiecza przed potencjalnymi oszustami, czyli fałszywymi platformami pobierającymi opłatę za nieistniejący produkt. Jak wskazał raport Grupy EVO Payments, 20% polskich respondentów zamierza korzystać z płatności kartą podczas zakupów online częściej niż przed pandemią. 13% badanych deklaruje częstsze płatności telefonem na terminalu przy odbiorze. Z naszych obserwacji wynika, że konsumenci coraz chętniej korzystają też z możliwości opłacenia zamówienia w punkcie nadań i odbiorów, które stają się coraz popularniejszym miejscem doręczenia.

DPD doręczenie paczki

Bezgotówkowo, czyli bezpieczniej

Podczas pandemii konieczne stało się z przyczyn sanitarnych eliminowanie fizycznego obrotu gotówkowego. Jak wskazało badanie Grupy EVO Payments, aż 43% Europejczyków zaczęło częściej płacić bezgotówkowo z obawy przed koronawirusem.

Trend związany ze zwiększonym zainteresowaniem płatnościami bezgotówkowymi stawia wyzwanie przed firmami z branży kurierskiej, które muszą być gotowe na przyjmowanie płatności elektronicznych na terminalu u kuriera. DPD Polska była pierwszą firmą na rynku, która już kilka lat temu wprowadziła taką możliwość do swojej oferty i jeśli tylko sklep internetowy uruchomi tę opcję, odbiorcy mogą z niej korzystać. Od marca 2020 limit płatności bez kodu autoryzującego PIN został zwiększony do 100 złotych. Bezgotówkowe rozliczenia zapewniają łatwy transfer środków z pobrań na konta e-dostawców – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

[1]https://www.eservice.pl/badania?s=03
[2]https://www.adyen.com/pl_PL/landing/online/pl/retail-report-nowe-poczatki?gclid=CjwKCAjwhaaKBhBcEiwA8acsHG-hOyraw0eevQAxrWE0N5t2Wmw_LOhhx2aFqAN4LmjOQagjAA38SBoCke0QAvD_BwE

Zobacz także

Dassault Systèmes partnerem French Touch 2021
Sportisimo wybiera systemy firmy Consafe Logistics
MLP Group podpisało umowę z kolejnym klientem
Tork rozszerza ofertę przemysłową o nowe produkty
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Na co e-sklepy powinny zwracać uwagę, by zyskać klienta
Spadają przychody z handlu elektronicznego
Przesyłki DPD można odebierać na stacjach Shell
Jak zminimalizować straty związane ze zwrotami

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów