2019-11-13 | Wymiana doświadczeń

Flota pod kontrolą

Technologia oparta na geolokalizacji przy pomocy systemu GPS i GSM pozwala na efektywne zarządzanie flotą pojazdów oraz umożliwia obniżenie kosztów jej utrzymania. Nowoczesne rozwiązania telematyczne dla biznesu stanowią niezbędne narzędzie przy optymalizacji wykorzystania floty firmowej i wygodnym zarządzaniu zasobami. System kontroli GPS daje wiele możliwości, dzięki którym można zminimalizować koszty przejazdów, a do którego dostęp zapewnia dowolne urządzenie połączone z Internetem.
Elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu

Wiele firm nie decyduje się na rejestrację samochodów wykorzystywanych wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na 100% zwrotu podatku VAT od kosztów związanych z pojazdami, ze względu na uciążliwość prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, niezbędnej do odliczenia VAT. Tradycyjnie jest ona wypełniana przez kierowcę ręcznie, na specjalnie przeznaczonych do tego celu drukach. W przypadku kierowców zawodowych, pochłania to miesięcznie wiele godzin zbędnej i żmudnej pracy. Rozwiązaniem tego problemu jest elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu, prowadzona automatycznie przez system do zarządzania flotą, która umożliwia, przykładowo, jednorazowe wyeksportowanie pliku na koniec miesiąca w formacie PDF.

Precyzyjne rozliczenie z pracownikami

W przypadku, gdy pracownicy mają możliwość korzystania z samochodów służbowych również prywatnie (w tym wypadku nie ma możliwości zarejestrowania pojazdu na 100% zwrotu podatku), kłopotliwe jest miesięczne rozliczanie kosztów paliwa. Wielu właścicieli firm decyduje się tu na korzystanie z rozliczenia ryczałtem, jednak to nie rozwiązuje problemu opodatkowania dodatkowego świadczenia dla pracownika w postaci kosztów benzyny. Problem może rozwiązać lokalizator GPS, który posiada bazę wszystkich przejazdów danego kierowcy, z podziałem na podróże służbowe oraz prywatne. Dzięki temu pracodawca może dokładnie rozliczyć się z pracownikiem, w oparciu o realną eksploatację tak, aby żadna strona nie czuła się pokrzywdzona.

Eco Drive

Niektóre systemy telematyczne do zarządzania flotą dają możliwość oceny stylu jazdy kierowcy. System rejestruje każde zdarzenie, które jest typowe dla brawurowej jazdy, takie jak ostre skręty pojazdu, nagłe hamowanie, bądź gwałtowne przyspieszenie i ocenia styl jazdy kierowcy za pomocą specjalnej punktacji. Administrator floty może z łatwością stwierdzić, który kierowca prowadzi samochód firmowy ekonomicznie, a który nadmiernie go eksploatuje. Pozwala to na wprowadzenie ukierunkowanych szkoleń dla wybranych kierowców, co w rezultacie obniża koszty zużycia paliwa i eksploatacji floty (jak np. zbyt częsta wymiana klocków hamulcowych, czy szybkie zużycie opon).

Pełna kontrola

Korzystanie z systemu monitorowania pojazdów GPS ułatwia planowanie i optymalizację tras przejazdów służbowych. Pozwala na nadzorowanie samochodów firmowych i umożliwia zmianę trasy w przypadku problemów na drodze. Dzięki rozwiązaniom telematycznym, administrator może w łatwy sposób zarządzać kierowcami i przydzielać im zadania, w zależności od tego, gdzie się w danej chwili znajdują. Ponadto, monitoring floty zapewnia pełną kontrolę nad pracownikami terenowymi. Właściciel firmy może łatwo sprawdzić czas pracy swoich kierowców oraz liczbę i długość postojów.

Nowoczesne technologie dają nam obecnie ogromne możliwości, jeśli chodzi o lepsze zarządzanie ludźmi, pojazdami, a także optymalne prowadzenie działań biznesowych. Coraz więcej profesjonalistów decyduje się na wprowadzenie systemu GPS w swojej firmie, aby móc czerpać wszystkie korzyści, płynące z monitorowania floty.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

 

Zobacz także

Jakie są najważniejsze wyzwania dla start-upów z branży automotive?
Jak sieć 5G wpłynie na rozwój autonomicznych samochodów?
Ciężarówki na dobrych oponach to oszczędności dla firm
Multiconsult podaje rzeczywiste koszty budowy autostrad
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologia GPS rozwija się w zawrotnym tempie
Monitoring pojazdów GPS wykorzystuje zaawansowane technologie
WebEye osiągnął kolejny kamień milowy w rozwoju
Rozwiązania telematyczne ułatwiają pracę firmy
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA