2018-09-05 | Wymiana doświadczeń

Co wpływa na niezawodność pojazdu?

Długość przebiegów to obok terminowości kluczowe zagadnienie dla większości firm transportowych. W związku z szerokim wachlarzem potencjalnych zagrożeń losowych takich jak np. korek na autostradzie, osoby zarządzające flotą dokładają wszelkich starań aby jak najlepiej zabezpieczyć bezawaryjność nadzorowanych przez nich pojazdów. W tym celu nawiązują współpracę z zaufanymi partnerami dostarczającymi najmocniej eksploatowane części takie jak opony lub klocki hamulcowe.
Cena nie zawsze na pierwszym miejscu. O sukcesie firmy transportowej poza doskonałą logistyką decyduje balans pomiędzy terminowością dostaw, a kosztem ich realizacji Z tego powodu tak ważna jest weryfikacja partnerów mających wpływ na mobilność floty. Kluczowym aspektem jest długoterminowe planowanie – zakup tańszych elementów takich jak klocki hamulcowe na krótką metę będzie opłacalny, jednak w szerszej perspektywie przełoży się na większą awaryjność pojazdów, a co za tym idzie ich dłuższe przestoje. W konsekwencji najtańsza oferta może okazać się najbardziej kosztowna.
 
Różne aspekty wytrzymałości. Specyfika branży transportowej sprawia, że wykorzystywane w pojazdach użytkowych części narażone są na długotrwałą eksploatację w różnych warunkach atmosferycznych i drogowych. W relatywnie krótkich okresach czasowych ten sam pojazd może wykonywać zlecenie w Hiszpanii i Norwegii. W rezultacie przy doborze konkretnych produktów warto zweryfikować nie tylko doświadczenie producenta w segmencie pojazdów użytkowych, ale również warunki w jakich testuje swoje produkty lub wykorzystywane przez niego rozwiązania technologiczne. Na dobry początek wystarczy wizyta na stronie internetowej potencjalnego kontrahenta i zapoznanie się z jego ofertą. Kolejnym krokiem może być bezpośredni kontakt, a przy większych zamówieniach warto zaaranżować bezpośrednią wizytę w fabryce i dziale Badań i Rozwoju.
 
„Klocki hamulcowe przeznaczone dla pojazdów użytkowych powinny spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinny charakteryzować się wysoką trwałością, która przekłada się na niższy koszt w przeliczeniu na jeden przejechany kilometr. Dobrze, żeby zawierały również systemy wpływające na poprawę bezpieczeństwa, takie jak warstwa GreenCoat, który sprawia że proces docierania się nowego klocka jest ograniczony do minimum” – komentuje Marcin Darowny, kierownik Działu Badań i Rozwoju Lumag – segment pojazdów ciężarowych.

Złoty środek. Chęć rozpoczęcia współpracy z nowym dostawcą oferującym produkty w niezwykle korzystnej cenie jest na pewno kusząca, jednak może skutkować w późniejszych problemach związanych z bezawaryjnym korzystaniem z zakupionych klocków hamulcowych. Z drugiej strony wiele firm z tzw. segmentu premium, oferuje klocki o jakości niższej niż sugerowana przez nich cena. W rezultacie niezbędne jest znalezienie złotego środka i wybór partnera oferującego produkty zbilansowane pod kątem ceny, jakości oraz terminów dostaw.

„Lumag od lat dostarcza klocki hamulcowe do jednego z największych w Europie producentów osi, co sprawia że doskonale rozumiemy wyzwania przed jakimi stają firmy transportowe. Dodatkowo ostatnie inwestycje w naszej fabryce sprawiają, że we własnym zakresie produkujemy wszystkie elementy tworzące klocki hamulcowe. W rezultacie mamy bezpośredni nadzór nad całym procesem produkcyjnym, co bezpośrednio przekłada się na wysoki poziom jakości naszych produktów” – dodaje Marcin Darowny.

Osoby zarządzające flotą przy podejmowaniu decyzji pod uwagę muszę brać szereg aspektów, które mogą wpłynąć na terminowość oraz finalny koszt zleceń. W rezultacie proces decyzyjny związany z wyborem konkretnych części montowanych w nadzorowanych przez nich pojazdach powinien obejmować szereg parametrów. Dopiero głębsza analiza może wykazać, że produkty o najniższej cenie w rzeczywistości nie są najtańsze. To tylko jeden, ale najbardziej klarowny przykład sytuacji, gdy przy podejmowaniu decyzji warto wystrzegać się stereotypów.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Kilka słów o trudnościach w przewozie zwierząt
DPD wprowadził narzędzie do zamawiania opakowań
Sprawdź, co zrobić gdy tachograf przestaje działać
Ubezpieczenie od ryzyka jest istotne dla pracy kuriera
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Biura tłumaczeń są pomocne przy prowadzeniu biznesu transportowego
Branża transportowa wymaga dużych zmian w cyfryzacji
Co czeka nas w 2020 roku w kontekście rozwoju transportu?
Spowolnienie gospodarcze może uderzyć w branżę transportową
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA