2018-08-24 | Wymiana doświadczeń

Jak wygląda praca kuriera w Polsce?

Mówiąc najogólniej, praca kuriera polega na przetransportowaniu towaru z punktu A do punktu B. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego, ale jest to tylko złudzenie. Długie godziny spędzone za kierownicą, niekorzystne warunki na drodze, presja czasu i mniejszy lub większy stres – to wszystko sprawia, że praca kuriera w jednej chwili z łatwej i przyjemnej staje się trudna i wymagająca.
Wciąż jednak nie brakuje chętnych do pracy w firmach transportowych. A jest ich na rynku sporo, dlatego konkurencja jest dość duża, co wpływa na stawiane przed przyszłym kurierem wymagania, które są często nieadekwatne do zaproponowanej pensji i oferowanego sposobu zatrudnienia.
 
Kurier – jakie ma obowiązki?
 
O tym, że praca kuriera nie należy do najłatwiejszych może świadczyć też to, że rzadko kiedy można spotkać w tym zawodzie kobiety. Przyczyną tego może być fakt, że do obowiązków kuriera należy nie tylko dostarczenie pojedynczej paczki do rąk własnych klienta, ale też załadunek pojazdu. Wtedy trzeba przenieść wiele paczek o różnych gabarytach. W tym zawodzie przydaje się więc siła. Jeśli już mowa o cechach, jakie musi posiadać kurier, trzeba wymienić też odpowiedzialność. Niektóre przesyłki nadawane są za pobraniem, oznacza to, że osoba dostarczająca przesyłkę będzie musiała przyjąć za nią gotówkę, za którą aż do końca swojej pracy w danym dniu będzie odpowiedzialna. Dodatkowo pracując z danymi osobowymi trzeba być bardzo uważnym, zwłaszcza, że 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Ogólne rozporządzenie o ochronie danych.
 
Trudne warunki pracy
 
Dynamiczna praca kuriera sprawia, że musi on dostosowywać się do okoliczności, w jakich się znajdzie. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Mając na uwadze, że w zawód kuriera wpisane jest dość duże ryzyko, warto się przed nim ubezpieczyć. Przykładowo w Wielkiej Brytanii znaleźć można pakiety takie jak Courier insurance, zapewniające kompleksową ochronę dla kuriera podczas wykonywania powierzonych mu obowiązków (więcej szczegółów na stronie https://www.insurancefactory.co.uk/van-insurance/courier-insurance).

Na ten moment w Polsce rynek ubezpieczeniowy nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty jak na Zachodzie, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Coraz łatwiej jest znaleźć specjalistyczne polisy, dostosowane do potrzeb kurierów i innych specjalistycznych pojazdów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ze względu na specyfikę tego typu ubezpieczeń, ich cena będzie nieco wyższa od zwykłych polis.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Od września wchodzą nowe przepisy dotyczące tachografów
W jaki sposób geolokalizacja pomaga działać efektywniej?
Za brak ubezpieczenia zapłacisz z własnej kieszeni
Szereg zmian i regulacji dla branży transportowej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA