Przejdź do artykułu
2021-12-21 | Wózki w akcji

DACHSER prowadzi testy wózków AGV

DACHSER prowadzi testy pojazdów sterowanych automatycznie w dwóch niemieckich magazynach. W przyszłości wózki samojezdne mają odciążyć pracowników od rutynowych zadań.

W ramach prac badawczo-rozwojowych DACHSER przeprowadza rozszerzone testy sprawdzające, w jakim stopniu zautomatyzowane pojazdy bezzałogowe mogą współpracować z tymi sterowanymi ręcznie. Dlatego od początku roku w magazynach w Langenau i Vaihingen pracuje po jednym pojeździe sterowanym automatycznie. Wkrótce rozpoczną się również testy inteligencji roju, czyli interakcji pomiędzy nimi, podczas których oba pojazdy będą pracować w tej samej lokalizacji.

Inspiracją do przeprowadzenia testów był projekt realizowany wspólnie z Fraunhofer IML, z którym firma współpracuje od 2017 roku w ramach DACHSER Enterprise Lab. W przyszłości wykorzystanie pojazdów AGV (ang. automated guided vehicle) mogłoby wyręczyć pracowników w rutynowej i wyczerpującej pracy fizycznej, dając im możliwość skoncentrowania się na bardziej wymagających zadaniach. W tym przypadku wózki sterowane automatycznie mają wyraźną przewagę – mogą pracować przez 24 godziny na dobę.

Obecnie AGV transportują towary ze strefy przyjmowania dostaw do magazynu wysokiego składowania, automatycznie pobierając i odkładając palety. Dzięki interfejsowi z własnym systemem do zarządzania magazynem (WMS) – MIKADO, wózkom AGV można w dowolnym momencie przydzielić zadania, a one same wyznaczą sobie trasę. Pojazdy są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, które obsługują ładowanie indukcyjne.

– Proces ładowania odbywa się za pomocą płyty bazowej i trwa zaledwie dziesięć minut. – wyjaśnia Daniele Andreano, Team Leader Contract Logistics Engineering w DACHSER.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Ponieważ pojazdy te poruszają się autonomicznie, najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo. Każdy pojazd AGV jest wyposażony w system czujników umieszczonych na różnych wysokościach, co pozwala mu na ciągłe skanowanie otoczenia w poszukiwaniu przeszkód. W przypadku wykrycia jakichkolwiek trudności na trasie przejazdu system autonomicznie hamuje, zatrzymuje się całkowicie lub wyznacza objazd. W kontekście bezpieczeństwa istotna jest również prędkość maksymalna wynosząca 5 km/h.

– Celem naszych badań jest zdobycie cennego doświadczenia w zakresie stosowania wózków AGV w magazynie oraz terminalu przeładunkowym. Pozwoli nam to zrozumieć, w jaki sposób pojazdy te mogą najlepiej wspierać pracowników w ich codziennej pracy i być zintegrowane z codziennymi operacjami. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych wyników. – mówi Thomas Klare, Head of Corporate Contract Logistics w DACHSER w Kempten.


Zobacz także

Atos i Dassault Systèmes globalnymi partnerami
Clark z nowym wózkiem widłowym na rynku
Powstaje kolejna część parku Logicor Bucharest I
GEFCO tworzy ekologiczny łańcuch dostaw
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Park Tychy kupiony za 60 mln złotych
Pod Rzeszowem powstaje Fulfillment Center spółki LPP
Polski oddział Dachser zmienia lidera
GXO uruchomiło centrum logistyczne w Czechach

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów