2018-01-26 | Wózki w akcji

Jakość używanych wózków widłowych – klasyfikacja

Wózki widłowe są podstawowym wyposażeniem magazynów i firm produkcyjnych. Służą one do transportowania ładunków oraz ich przeładowywania i wyładowywania. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena, którą można zminimalizować przez zakup widlaków używanych w dobrym stanie technicznym.
Jakość używanych wózków widłowych – klasyfikacja (Żródło: STILL)
 

W Europie obowiązuje jednolity system klasyfikacji używanych wózków widłowych. Dzieli się je na trzy kategorie: brąz, srebro i złoto. Przy czym uwzględnia się stan techniczny, stan powłoki lakierniczej, rok produkcji wózka oraz rok produkcji akumulatora.

Wózki używane – kategoria brązowa

Używane wózki widłowe, należące do kategorii brązowej charakteryzują się dobrym stanem technicznym (nie jest on potwierdzony uprzednio wykonanym i udokumentowanym przeglądem). Poza tym widlaki te nie mają ważnej gwarancji, a ich akumulator jest sprawny, ale nie nowy. Może się również zdarzyć, że powłoka lakiernicza wózków, należących do kategorii brązowej, jest zniszczona.

Wózki używane – kategoria srebrna

Używane wózki widłowe, które należą do kategorii srebrnej są sprawne – jest to potwierdzone przeglądem technicznym. Poza tym udzielana jest na nie gwarancja, która obowiązuje przez 3 miesiące lub 300 motogodzin (jest to rozpatrywane na korzyść właściciela wózka). Widlaki te mają również odświeżoną powłokę lakierniczą oraz sprawny akumulator.

Wózki używane – kategoria złota

Ostatnią, najlepszą kategorią używanych wózków widłowych jest kategoria złota, do której należy sprzęt sprawny pod względem technicznym, co jest potwierdzone przeglądem w warsztacie. Gwarancja na te widlaki udzielana jest na pół roku lub 600 motogodzin (jest to rozpatrywane na korzyść właściciela wózka). Ponadto nakładana jest na nie nowa powłoka lakiernicza, a akumulator jest wymieniany na nowy.

Używane wózki widłowe – czy są one warte zakupu?

Wózki widłowe są podstawowym wyposażeniem magazynów, hal produkcyjnych i sklepów powierzchownych. Zazwyczaj na zakup używanych widlaków decydują się osoby, które mają ograniczony budżet. Zanim sprzęt trafia na rynek, poddawany jest gruntownej renowacji. Poza tym wszystkie wózki poddawane są obowiązkowemu przeglądowi technicznemu, dzięki czemu można mieć pewność, że sprzęt jest sprawny. Dzięki zakupowi używanych wózków widłowych można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy – w zależności od wyboru marki, rodzaju i kategorii wózka.


Zobacz także

Hyster wzbogacił swoją ofertę sprzętu magazynowego
Niedoceniane wsparcie w składowaniu materiałów wewnątrz magazynów o ograniczonej przestrzeni i nie tylko - poznaj zalety wózków kompaktowych
Akcja produktowa UniCarriers w segmencie widlaków
Toyota użyje energii odnawialnej do zasilania wózków
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

O czym warto pamiętać, implementując wózki reach-truck w magazynach wysokiego składowania?
Ładowanie wózka widłowego w kwadrans – czy to pieśń przyszłości?
W fabryce KION w Kołbaskowie pracę znajdzie 150 osób
Trendy w projektowaniu kabin uwzględniają ergonomię pracy operatora wózka widłowego
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA