2019-02-14 | Nowości dla TSL

Właściwe zaplanowanie trasy jest bardzo ważne dla firm transportowych

Odpowiednie zaplanowanie trasy transportu w znacznej mierze wpływa na terminowość przewozu oraz właściwą realizację firmowych celów. Masz firmę transportową lub jesteś kierowcą i chcesz się dowiedzieć, jak poprawnie zaplanować trasę? Sprawdź, o czym trzeba bezwzględnie pamiętać.
Terminowa i skuteczna realizacja zlecenia transportowego bywa czasami bardzo trudna z uwagi na zmieniające się i często niekorzystne warunki pracy. Nieoczekiwana zmiana warunków drogowych, remonty dróg, blokady i wiele innych tego typu zdarzeń mogą zaskoczyć kierowcę w najmniej oczekiwanym momencie. Takie zdarzenia mogą nie tylko opóźnić dostawę, ale nawet stanowić zagrożenie dla przewożonych towarów (np. gdy są to towary szybko psujące się). Planowanie trasy znacząco ułatwia realizację wszystkich zadań.

Jak zaplanować trasę?

Przede wszystkim przed wyruszeniem w trasę należy się jej przyjrzeć. Można to zrobić z pomocą mapy albo nawigacji GPS. Trasę można wyznaczyć nawet w mapach Google, gdzie otrzymamy czasami kilka proponowanych wariantów. Kierowca powinien wcześniej zapoznać się z charakterystyką transportowanych towarów i znać dokładnie dystans, jaki ma do przejechania oraz uwzględnić to w wyborze odpowiedniej trasy. Należy oszacować, ile mniej więcej zajmie droga, oczywiście biorąc pod uwagę dodatkowy czas przeznaczony na nieprzewidziane zdarzenia, np. korki, wahadła czy problemy techniczne.

Dobrze jest też oszacować sobie potrzebną ilość paliwa i sprawdzić na trasie rozmieszczenie stacji benzynowych, strzeżonych parkingów i uwzględnić przepisy drogowe. Planowanie trasy będzie wyglądało inaczej, kiedy przez całą trasę kierowca będzie się poruszał po drodze ekspresowej, a inaczej, kiedy część trasy będzie przebiegała przez tereny zabudowane.

Planowanie trasy - kto jest odpowiedzialny?

Planowanie trasy może być obowiązkiem samego kierowcy albo osoby, która jest zatrudniona w firmie specjalnie w tym celu. Wszystko zależy tutaj od struktur danego przedsiębiorstwa. Jeśli firma nie zatrudnia specjalisty zajmującego się planowaniem i optymalizacją tras, taki obowiązek spoczywa na kierowcach. To kierowca odpowiada za terminową dostawę, więc to on powinien się zająć zorganizowaniem trasy przejazdu. Z pewnością warto w takim przypadku korzystać z różnych rozwiązań, nie tylko z nawigacji, ale też wspomnianych wcześniej map Google i tradycyjnej mapy. Ta ostatnia może dosłownie „uratować” kierowcę w przypadku problemów ze sprzętem, kiedy trzeba będzie nagle skorygować trasę. Warto mieć też w samochodzie radio CB, dzięki któremu kierowca będzie się mógł komunikować z innymi kierowcami i przykładowo dowiedzieć wcześniej o problemach z przejazdem daną trasą spowodowanych wypadkiem, złamaniem się drzewa i tym podobnymi zdarzeniami.

Jeśli chcesz lepiej zaplanować swoją trasę i optymalnie wykorzystać czas oraz przestrzeń ładunkową, to warto skorzystać z oferty serwisu Giełda Furgonetka. W serwisie tym możesz szukać dodatkowych zleceń transportowych i załatwić wszystkie formalności bezpośrednio z poziomu strony. W serwisie Giełda Furgonetka masz dostęp do setek zleceń transportowych oraz do działu porad, dzięki któremu dowiesz się ważnych informacji związanych z branżą transportową.

Chcesz znaleźć dodatkowe zlecenia? Wejdź na stronę http://gielda.furgonetka.pl i zarejestruj konto przewoźnika.


Zobacz także

G01+G02 - stoiska, na których znajdą Państwo firmę Wanzl
Roboty stanowią przyszłość intralogistyki
Osiągnięcie technologiczne pomagają zabezpieczyć ładunek
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Emapa pomaga optymalizować dostawy w obliczu pandemii
Transport między krajami odbywa się płynnie
Analiza zmian w europejskim transporcie drogowym
Biura tłumaczeń są pomocne przy prowadzeniu biznesu transportowego
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA